• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
10 Haziran 2012 Pazar

Sanayide üretim temposu hala canlı!

Hafta içinde açıklanan sanayi üretim endeksi verilerine göre nisan ayında üretim geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.8 oranında arttı. Bu oran piyasanın beklentisinden yüksek, ama bizim kapasite kullanım oranlarını kullanarak hesapladığımız tahminlere göre biraz düşük gerçekleşti. İki hafta önce bu sütunda kapasite kullanım oranı ve dış ticaret verilerine bakarak sanayi üretiminin nisan ayında yüzde 3 civarında artacağını öngörmüştük.
Hatırlanırsa ilk çeyrekte sanayi üretimi ortalama yıllık bazda yüzde 2.8 oranında artmıştı. Aynı zamanda imalat sanayiine ilişkin kapasite kullanım oranlarında ocak ayından bu yana devam eden zayıflama trendi söz konusuydu. Kapasite kullanımı mayıs ayında da zayıflamaya devam etti. Buna karşın sanayi üretiminde mevsimsel dalgalanmalar ve tatil günleri ayıklandığında tam tersi bir görünüm var gibi gözüküyor. Aşağıdaki grafik hem kapasite kullanımında hem de sanayi üretiminde mevsimselliğe göre düzeltilmiş trend gösteriliyor.
 Kapasite kullanım oranındaki zayıflamaya karşın sanayi üretiminde dalgalı ama yüksek seviyeler hala korunuyor. Nisan ayında mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranı 0.5 puan düşmüştü. Buna karşılık mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 oranında artı. Bu endeks üç aydır yükseliyor ve ocak ayına göre toplam yüzde 2.6 oranında artmış durumda. Bu oran yıllık yüzde 11 gibi yüksek bir büyüme temposuna işaret ediyor.
Kapasite kullanımında düşüş gerçekleşirken sanayi üretiminde görünen yüksek tempoyu açıklamamız gerek. Bunun bir nedeni yatırımlar nedeniyle artan kapasitenin dolaylı etkisi olabilir. Yeni yatırımlarla mevcut kapasite arttığında, kullanım aynı kalsa bile kapasite kullanımında bir miktar düşüş görmek mümkün.
Diğer yandan dış ticaret verilerinden de bildiğimiz üzere ithalatta düşüş gerçekleşirken ihracat artmaya devam ediyor. Yılın ilk dört ayında ithalat dolar bazında ortalama yüzde 1 oranında azalırken ihracat yaklaşık yüzde 12 oranında arttı. Yine bu hafta açıklanan dış ticaret endeksi verilerinde (yani para birimi etkileri temizlendiğinde) ihracatın yüzde 13.4 arttığını ithalatın ise yüzde 6.3 oranında azaldığını görüyoruz. İlk dört ay ortalamasında ihracat miktar endeksi yüzde 14 artarken ithalatta yüzde 3'lük azalma var. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret endekslerinde de benzer bir görünüm söz konusu.
Özetle, bu yılın başından itibaren kapasite kullanımında kademeli ve keskin olmayan bir zayıflama görülürken yeni yatırımlar ve dış ticarette ihracat lehine değişen tablo nedeniyla sanayi sektöründe hala canlı bir temponun olduğunu söyleyebiliriz. Kapasite kullanımının hala ortalama yüzde 75 civarında seyrettiği ve ihracattaki artış oranlarına baktığımızda mayıs ayında sanayi üretiminin yüzde 2-3 aralığında artacağını tahmin edebiliriz. Mayıs ayına ilişkin dış ticaret verileri kesin olarak açıklandıktan sonra bu tahminimizi yeniden hesaplayacağız. Genel bir tahmin yapmak gerekirse, yılın ikinci çeyreğinde de ilk çeyreğe benzer bir üretim temposunun daha olası olduğunu söyleyebiliriz.

"tablo.20120609225103.jpg"

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip