• $16,6406
  • €17,3422
  • 968.242
  • 2390.59
9 Haziran 2012 Cumartesi

Euro 2012'nin perde arkası

16 ülkenin katıldığı Euro 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Polonya ve Ukrayna ortak prodüksiyonu olarak Polonya'nın Varşova kentinde Polonya- Yunanistan arasındaki açılış maçıyla başladı. Final maçı da 1 Temmuz günü Ukrayna'nın Kiev kentinde gerçekleşecek.
Polonya 38.5 milyon nüfusu, nominal 513 milyar GSYİH sayısı, 13 bin 540  dolar kişi başına gelire sahip, oldukça sanayileşmiş bir ekonomi. Avrupa'yı sarsan krizde resesyon ve daralma yaşamamış  tek Avrupa ülkesi Polonya.
Son yıllarda Avrupa'nın ekonomide Almanya'dan bile daha iyi performans gösteren bir ülkesi. Polonya bu turnuva için de 30 milyar dolar kadar stadyum, havaalanı, karayolu gibi önemli altyapı yatırımı yaptı ve Avrupa Birliği içinde sınıf atladı.  Ukrayna ise yüzde 78 Ukraynalı ve yüzde 17 Rus olan 46 milyon nüfuslu ve çoğunluğu Ortodoks bir ülke. 2011 verileriyle nominal 165 milyar dolar GSYİH ve kişi başına 3621 dolar geliri olan gariban bir ülke.
Ukrayna 1993'te dünya enflasyon rekortmeni idi. 1991'de Sovyet Bloku'ndan çıktıktan sonra 1999'da; 1991'le karşılaştırıldığında GSYİH'sının yüzde 40 kadarını kaybetmişti. Aslında kuvvetli sanayisi olan ama sürekli ekonomik ve siyasi sorun yaşayan, Dinamo Kiev ve S.Donetsk gibi şöhretli futbol takımları olan, sporda  ünlü Sergei Bubka gibi büyük bir sırıkla atlama dünya rekortmenini veya Belanov ve Blokhin gibi ünlü futbolcuları yetiştirmiş, spor geçmişi olan bir ülke.
Bugün eski başbakan ve muhalefet lideri Tymoshenko'nun nedeni belli olmayan yedi yıl hapis cezasıyla, hasta olmasına rağmen hapiste tutulduğu bir ülke olan Ukrayna, az daha Batı Avrupa ülkeleri tarafından boykot edilip (özellikle Almanya ve İsveç'in vetosu nedeniyle), turnuva bu ülkeden başka ülkeye alınacaktı. Duruma Rusya ve Platini müdahale etti ve boykotu engellediler.
Acıdır ki  bugün Polonya Euro 2012'yi ülkesinin tüm Batı'ya tanıtımı için son derece iyi kullanan bir ülke iken, Ukrayna ise Euro 2012'yi soygun fırsatı olarak alan, otel, ulaşım, yiyecek içecek fiyatlarını dev boyuta çıkartan ve turnuvaya gelenleri soymak üzere organize olan bir ülke konumunda. Ukrayna'ya gelenlerin çoğunun da esas niyeti futbol seyretmek değil:
Belden aşağı hedefleri var.
Bu turnuva Polonya'nın Baltık Denizi kenarındaki Gdansk Limanı'ndan, Ukrayna'nın güneydoğusundaki  Donetsk Limanı'na kadar uzanan 2 bin kilometrelik dev mesafelere yayılmış sekiz ayrı kentte yeni yapılmış statlarda gerçekleşecek ve Avrupa Birliği de bu tunuva için 100 milyon dolar kadar yol ve altyapı inşası için destek yardımı yapmış. 
Peki bu Ukrayna'ya bu turnuvanın organizasyonunun ortağı olmak ödülü nasıl verildi? Ünlü futbol yazarı Rob Hughes bu konuda biraz ipucu vermiş. Michel Platini 2007 yılının Ocak ayında UEFA Başkanı seçilirken  UEFA içindeki Doğu Avrupa ülkelerinden çok oy almıştı. Karşılık olarak da bu ülkeleri yeniden Avrupa sporunun içine geri çekmek vaadinde bulunmuştu. Seçildikten üç ay sonra da Rusya tarafından desteklenen Polonya-Ukrayna ortak turnuva teklifini gündeme getirdi ve Platini'nin ittirmesiyle de turnuva Ukrayna ve Polonya ikilisine verildi.
Platini Fransa'yı 1984 Avrupa Şampiyonası'nda zafere taşıyan ve  1982 ve 1986 Dünya Kupası semi finallerinde de başarı kazandıran üst düzey bir futbolcu idi ama şimdi tam bir politikacı durumuna gelmiş bulunuyor. Futbolculuk döneminde de İtalya'da Juventus'ta Polonyalı orta saha oyuncusu Zbigniev Boniek ile en az 100 kadar maçta yan yana oynadı ve en yakın arkadaştılar. Cuma günükü açılışta da Boniek ile Platini yan yana tabii. Boniek, yıllardır iyi statlar özleminde idik ama, şimdi esas önemli olan Polonya'nın tamamen Avrupalı olduğunun tescil edilmesidir beyanatını da dayadı, Platini de alkışladı.
Komiktir, beş yıl evvel turnuva bu iki ülkeye verilirken Ukrayna yüzde 7 hız ile büyüyen, 2004 yılında 'Orange Revolution' denen devrimi yaşamış ve otokrasiden kopup Batı'ya dönen ve yükselen yıldız adayı bir  ülke idi. Polonya ise aşırı sağcı Başbakan Jaroslav Kaczyinski ile Avrupa'ya kafa tutan , ülkeyi marginalize eden ve Almanya ve Rusya ile sert ve acılı mücadele içinde bir ülke idi. Yani turnuva aslında Ukrayna'ya veriliyordu, problemli ülke Polonya idi. Beş yıl gibi kısa bir sürede iç siyaset hızla durumu ne kadar tersine çevirmiş bulunuyor?
Ukrayna bugün büyük bir uluslararası halkla ilişkiler fırsatını ziyan etmekte!

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...