• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
2 Haziran 2012 Cumartesi

Ekonomide yeniden dengelenme başarılı!

Dünyada dolar değer kazanıp, euro değer kaybedip, İspanya ve İtalya sıkışırken ve borç faizleri yükselp piyasalar sallanırken ve Yunanistan kaderini 17 Haziran seçiminde ortaya çıkacak koalisyon hükümeti tablosuna bağlamışken, Türkiye kriz döneminde uygulanan politikalarla ekonomisini yavaşlatarak, dış denge kökenli  riskleri küçültme yolunda başarılı oluyor.  
Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan Bankalar Birliği toplantısında yaptığı konuşmada  birçok önemli ekonomik konuda açıklamalar yaptı. Konuşmasının özeti aşağıdaki maddelerden oluşuyor.
Hükümet 2012 yılı için, beşinci ay olan mayıs ayı verileri ışığında yüzde 4 boyutunda planlanan 2012 yılı bütünü reel büyüme sayısına ulaşılabileceğini vurguladı. Bu sert değil yumuşak iniş demek.
Babacan gündemdeki memur zammı tartışmasına ve sendika grevlerine rağmen bütçede mali disiplinden vazgeçilemeyeceğini açık ve seçik şekilde ifade etti.
Bakan Babacan hükümetin Merkez Bankası'nın uyguladığı para politikası yaklaşımı ve antienflasyon önlemlerinin tümünün arkasında durduğunu belirtti.
Ekonomi Bakanı Babacan cari denge açığında (özellikle dün ilan edilen dış ticaret sayıları da göz önüne alınarak), en kötü günlerin geçtiğini ve güçlü dengelenmenin başladığını belirtti.
Ancak Bakan yatırım teşvik önlemlerinin ancak orta vadede etkilerini göstereceğini ve telaş edilmemesini talep etti.
Bakan Babacan yeni Ticaret Kanunu'nda gündeme gelen değişiklikler nedeniyle 1 Temmuz olan gündeme girme tarihini tehir edebileceklerini ve ileride yeni uygulama tarihi konusunda açıklama yapabileceklerini bildirdi.
Devlet memurları için belirlenen zam oranı oldukça yüksek olmasına rağmen, Babacan yeni vergi artışı konusunda verilmiş bir karar olmadığını ve bütçenin 2012 yılı ikinci yarısında sergileyeceği performansın yeni vergi konusunda adım atılıp atılmayacağını belirleyeceğini ifade etti. Bu bağlamda tütün üzerinden alınacak vergide değişiklik konusunda da bir karar olmadığını yineledi.
Babacan havacılık sektöründe grev kararının sınırlanmasının da sektörün özellikleri nedeniyle çok yerinde bir karar olduğunun altını çizdi.
Dün ilan edilen 2012 Nisan ayı dış ticaret verileri ekonomi yönetiminin elini çok kuvvetlendirmiş bulunuyor ve ekonomi politikasında şu anda değişiklik gerekmediğini işaret ediyor. Cari denge açığı da AB'deki sorunlara rağmen ayda 1.5 - 2 milyar dolar hızla daralıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu ve ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın işbirliğiyle toplanan geçici dış ticaret verilerine göre 2012 Nisan ayında 2011 Nisan ayına göre ihracat yüzde 6.8 artış sergilerken, ithalat yüzde yüzde 8 azaldı.
Toplam Nisan 2012 ihracatı 12.6 milyar dolar olurken toplam Nisan 2012 ithalatı 19.3 milyar dolara indi ve böylece nisan ayı dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre 9.1 milyar dolardan, 6.6 milyar dolara geriledi.
Veriler takvim etkilerinden ayıklandığı zaman 2012 Nisan ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.4 artarken, ithalat yüzde 4.2 azaldı.
Mevsim ve takvim etkilerinden ayıklanmış seriye göre ise 2012 Nisan ayında bir önceki aya göre ihracat  yüzde 6.4 arttı, ithalat yüzde 0.8 azaldı. Böylece ihracatın ithalatı karşılama oranı 2011 Nisan ayındaki yüzde 56.7 değerinden 2012 Nisan ayında yüzde 65.8 değerine zıpladı.
Problemli Avrupa, bölgeye ihracatımızın önemini azaltıyor. 201 yılında Nisan ayında AB'ye ihracat toplam ihracatın yüzde 48.9 kadarı iken 2012 Nisan ayında 37.6 değerine düştü. Türk ihracatçısı hem ülke bazında hem de ürün bazında müthiş bir değişim yaratıyor.
2012 yılında Nisan ayında en çok ihracat yapılan ülke de İran oldu. İran 1.2 milyar doları altın olmak üzere bizden 1.5 milyar dolarlık ithalat yaptı. En çok ithalat yaptığımız ülke ise Rusya Federasyonu oldu ve 2012 Nisan ayında Rusya'dan 1.98 milyar dolarlık ithalat yaptık.
Almanya ise hem ithalatta hem de ihracatta ikinciliğe düştü. En yüksek ithalat her zaman olduğu gibi 4.9 milyar dolar ile enerji kalemleri olurken (mineral yakıt ve yağ ), en büyük ihracat kalemi ise 1.53 milyar dolar ile altın ve mücevherat sektörü kalemleri oldu.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu

Operasyonlara helikopterli eğitimle hazırlanıyor! Jandarmanın ''hassas burunları''

Uludağ'da aç kalan ayılar oteller bölgesine indi! O anlar kameralara yakalandı