• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
1 Haziran 2012 Cuma

Yarım uyum olmaz

AB Temsilcisi Büyükelçi Ripert, 'AB'ye, banka ATM'si gibi kart takıp üyelik alamazsınız. Uyum tam olmalı. Sevdiğiniz bölümleri alıp, sevmediğiniz kısımları (uygulamayayım) demek olmaz dedi

AB Komisyonu Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, basın ve ifade özgürlüğünün demokrasilerde; 'ödün verilemez alanlar olduğunu' hatırlattıktan sonra 'Reform çabalarından memnunuz, ama hükümetin yargı sistemine müdahale ettiği yönünde artan rapordan endişelendiğimiz bir sır değil' diye konuştu.
Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirmek üzere gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Ripert, 'AB'ye, banka ATM'si gibi kart takıp üyelik alamazsınız. Uyum tam olmalı. Sevdiğiniz bölümleri alıp, sevmediğiniz kısımları (uygulamayayım) demek olmaz' dedi. İşte  Ripert'in mesajları:
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN TAVİZ YOK:  İfade özgürlüğünün her demokraside güvence altına alınması gerekir. Bir hükümet eleştirilmeyi de kabul etmelidir. Bu nedenle hem kendi ülkelerimizde hem Türkiye'de, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve canlı sivil toplum garanti altına alınmalı. Hükümetin yargı sistemine müdahalesinden AB kaygılıdır. Tam uygulama güvence altına alınmalıdır.
3. PAKET DAHA İDDİALI OLABİLİRDİ: 3. Yargı Reformu Paketi daha iddialı olabilirdi. Özellikle yargılama süreci ve yargının bağımsızlığı, TMY'ndeki suç tanımı konularında belirsizlikler var. Bunun sonucunda uzun tutukluluklar var. İddianamelerde netlik yok.. Bunlar açıkça AB Temel Haklar Şartı'na aykırı. Son paket yargıyı hızlandırmaya odaklanmış. Bu da olumlu ama biz daha fazlasını istiyoruz.
İDDİANAME MAHKUMİYET DEĞİLDİR: İddianame mahkumiyet değildir. Bir kişi hakkında iddianame olması, o kişinin suçlu olduğu anlamına gelmez... Savunma avukatlarının iddianameye erişemiyor.
'LÜTFEN GEREKENİ YAPIN':  Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile çok enteresan görüşmeler gerçekleştirdik. Bizim taleplerimiz net. Basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü konusunda neler yapılacağını sorduk. Ve 'lütfen gerekeni yapın ki, İlerleme Raporu'ndaki basın ve ifade özgürlüğü alanında ilerleme kaydedilebilsin' dedik.
DARBE DAVALARINA YARGIDA BULUNAMAYIZ: Yargı süreci devam eden konularda AB yorum yapmaz. Her ülke kendi geçmişiyle kendisi yüzleşecektir. Hükümeti terörle mücadelesi dolayısıyla eleştiremeyiz. Ama terörle mücadele ederken, aynı zamanda insan haklarına saygının da sağlanması gerekiyor.
POZİTİFGÜNDEM: Pozitif gündem, katılıma bir alternatif değil. Fasıl dondurma nedeniyle çıkan sorunları aşmanın teknik bir yolu. Sekiz çalışma grubu oluşturuldu. 23. ve 24. Fasıllar özellikle önemli. İlki, yargı ve temel haklar. İkincisi ise adalet, özgürlük ve güvenlik.

Kürtaj açıklamalarını yadırgadık
Kürtaj ve sezaryen konusunda, AB'de bir mevzuat yok. Türkiye'de ise sezaryen konusunun istismar edildiğinin farkındayız. Ancak Başkan Schulz da bahsetti, bazı yetkililerin, birtakım karşılaştırmalar yapan açıklamalarını çok yadırgadık.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Operasyonlara helikopterli eğitimle hazırlanıyor! Jandarmanın ''hassas burunları''

Uludağ'da aç kalan ayılar oteller bölgesine indi! O anlar kameralara yakalandı

Depren tatbikatı gerçeği aratmadı! 6 ilin katılımıyla düzenlendi