• $16,0897
  • €17,247
  • 962.404
  • 2386.18
9 Aralık 2012 Pazar

Sümer Oral: Büyük bir yanlış anlaşılma var

Daha, 12 bin TL'ye kadar hediye kabulü haberlerini hazmetmemişken; 120 bin TL'ye kadar kira-faiz gelirinin beyan dışı kalacağı haberi çıkınca, ortalık karıştı.
TBMM Siyasi Etik Komisyonu'nun hazırladığı taslak, infial yaratmayacak gibi değil. Fakat asıl şaşırtıcı olan; bu çalışmada maliye müfettişi kökenli, Maliye Bakanlığı yapmış, yani ömrünün önemli kısmı vergilerin düzgün toplanmasını yönetmekle geçmiş bir ismin yer alması:
MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral.
Oral'la konuştum. Ortada büyük bir yanlış anlama olduğunu; vekil kazançlarının örtülmesi, kayıtdışı kalması gibi bir durumun “asla sözkonusu olmadığını' söylüyor.
Peki sözkonusu olan ne? İşte Oral'ın anlattıkları:  
- Milletvekilleri 120 bin TL'ye kadar gelirlerini beyan etmeyecek mi?
- Çalışmamızın vergi yükümlülüğüyle hiçbir ilgisi yok. Tersine; biz etik ilkeleri gözeterek, milletvekillerine ek yükümlülük getiriyoruz. Meclis'e haber ver diyoruz. Unutmayın; milletvekili olmak, vergi yükümlülüğünü sona erdirmiyor. Kimin neyi bildirmesi gerekiyorsa o yükümlülükler devam edecek, ediyor zaten.  
- Peki bu düzenlemenin maksadı tam olarak nedir?
- Diyelim ki, milletvekilisiniz. Dededen kalma bir tarım araziniz var. Ama fiilen tarlayla uğraşmıyorsunuz, ortakçınız var. Ya da bankada faiz geliriniz. Biz diyoruz ki, orada çalışmasan da elde ettiğin gelir belli bir rakamı aşıyorsa bunu da Meclis'e söyle. Bu çalışma, ek olarak, mal bildirimi dışında Meclis başkanlığına bilgi verilmesi düzenlemesidir. 
- Mal bildirimi işleminin dışında yani?
- Şu, gözden kaçırılmamalı: Babadan kalma çiftliğiniz, örneğin size her yıl 150 bin lira gelir mi getiriyor. Siz zaten bununla ilgili vergi beyannamesini, vekil olsanız da olmasanız da vergi dairesine vermek zorundasınız. Bizim düzenleme, vergi beyanını engellemiyor, kesmiyor. 
- Kayıtdışı kalmıyor yani?
- Asla, hiç öyle şey olabilir mi? O zaten her türlü işleme tabi. 
- 120 bin TL'ye aylık 10 bin TL üzerinden hesaplanmış gibi görünüyor? Kimin fikri?
- O çok önemli değil. Önemli olan şu: Bu düzenleme, vekili rahatlatıcı değil, tersine daha özenli olmaya yönlendiriyor. 
- Peki Meclis, 120 bin değil de 40 bini bilse daha iyi değil mi?
- Meclis başkanlığı vergi dairesi değil. Tahsilat da yapmaz. Bırakın tahsilatı, kimin ne vergi verip vermediğini bilemez. Ama biz diyoruz ki, sen bir yerde çalışmadığın halde gelirin varsa, belli haddi aştığında göster. Yoksa, vekillikle bağdaşmayan işler aynen duruyor. Ne hafifletiyor, ne de ağırlaştırıyoruz. Biz sadece vekilin özel sektör çalışmasını sınırlıyoruz
12 BİN TL SINIRI KESİNLİKLE AŞAĞIYA İNECEK   
- 12 bin TL'lik hediye sınırı nasıl çıktı?
- Bu konunun esası; parlamenterlerin yurtdışı seyahatlerinde verilecek hediyelere sınır getirmeye dayanır. Yurtdışındaki temsil göreviyle ilgili hediyeleri kapsar. Emin olun, biz içeriyi hiç düşünmedik.  
- Mevcut uygulamada asgari ücretin 10 katı deniyor. O da çok değil mi?
- Vekille ilgili bir kıyası, asgari ücretle irtibatlandırmak çok uygun değil. O nedenle bir aylık milletvekili ödeneği geçmesin dendi. Daha öneri halinde. O da kesinleşmiş değil. 
- 12 bin lira yüksek bir tutar değil mi?
- Bence çok. Ayrıca milletvekiline niye hediye verilsin ki? Dediğim gibi biz içeriyi düşünmedik. Tartışma çıkınca, bir daha bakalım dendi. Kesinlikle daha aşağıya çekilecek. 
- Taslak ne zaman kesinleşecek?
- Haftaya tekrar toplanacağız. Grup başkanlarıyla konuşuyoruz. Meclis başkanına sunulacak. Herhalde yılbaşına kadar sonuçlanır.
Oral'a son olarak, kendisinin tarımsal geliri olup olmadığını sordum. Güldü. Turgutlu'da baba yadigari 7 dönüm bir üzüm bağı olduğunu, yılda bin lira bile getirmediğini, ama bağbozumunda Turgutlu'ya gidip bir salkım üzüm yemenin manevi hazzını hiçbirşeye değişmeyeceğini anlattı.

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı