• $15,9631
  • €17,0448
  • 951.474
  • 2380.9
30 Ekim 2012 Salı

Gül, Vali Yüksel'i Köşk'e çağırıp 'tırmandırmayın' uyarısı yapmış

Cumhurbaşkanı Gül'ün bayramdan bir gün önce Ankara Valisi Alaattin Yüksel'i makamına çağırarak, 'Tırmandırmayın' mesajı verdiği ortaya çıktı. Gül, Köşk'teki resepsiyonda da  'Herkes bayramı istediği kadar kutlayacak, ama ürkütücü şeyler oldu' dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Cumhuriyetin 89. Yıldönümü dolayısıyla düzenlediği ve 'eşli-eşsiz' ayrımının ilk kez kalktığı resepsiyonda, 'Herkes bayramı istediği kadar kutlayacak' dedi. Gül, 'Bu olayla ilgili ben valiye yazı gönderdim ama gördüğüm kadarıyla ürkütücü şeyler oldu' dedi.
Gül, 'Barikatın sizin talimatınızla kaldırıldığı söyleniyor?' sorusu üzerine Basın Başdanışmanı Ahmet Sever'i işaret ederek 'Ahmet Bey burada' diyerek ayrıldı. Soruların yöneldiği Sever de Cumhurbaşkanı Gül'ün bayramdan bir gün önce Ankara Valisi Alaattin Yüksel'i makamına çağırarak, 'Tırmandırmayın' mesajı verdiğini açıkladı.
Gül, Köşk'teki resepsiyonda gazetecilerin  sorularını yanıtlarken, 'Bu akşam gerçekten mutluluk verici. Milletin her kesimi herkes burada. Ama geçmiş geçmişte kaldı.  Burası Türkiye'yi yansıtıyor. Bazı resimler vardır ki  millete hala moral kaynağı oluşturur, o burasıdır 'dedi.

AÇLIK GREVLERİNE SON VERİN: 'Umarım son verilir. Adalet Bakanı, bu konuda çok duyarlı. Gerçekten takdir ediyorum. Bu tür acılar geçmişte de yaşandı. Artık bunlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu ciddi bir konu. Genel olarak  terör meselesinde, bu olaylara çok kapsamlı yaklaşmak gerekir. Gergef gibi işleyip bakmak lazım. Türkiye'de şu anda en aykırı fikirler bile konuşulabiliyor. Bunların olduğu yerde bu sorunlar da çözülür. Tekrar söylüyorum, açlık grevlerine son verme çağrısında bulunuyorum.'

BM YENİ BİR ÇAĞRIDA BULUNMALI: 'Suriye'de daha fazla kanın dökülmemesi için umarım BM yeni bir çağrıda bulunur. Kendi şehirlerini kendisi bombalıyor, yok ediyor. Böyle bir felaket hiçbir ülkenin başına gelmesin. Bugünkü durum, benim zamanında Esad'a yazdığım mektuba baktığımda hepsi vardı.'

YALNIZ DİYE DÜŞÜNMEMEK GEREKİR: 'Öyle düşünmemek gerekir. Türkiye komşu bir ülke. Türkiye'nin arzusu isteği , olayların bu şekilde gelişmesi değil. Türkiye gerçekten çok uğraştı. Bugünlere gelineceğini gördü. Biz daima güçlü Suriye tercih ederiz. Bu nokta bizim arzumuzla gelinen nokta değil. Umarım BM Güvenlik Konseyi, bu işe el koyacak yeni bir çare bulacak. Burada şüphesiz ki, uluslararası camianın beraber hareket  etmesi gerekir. Suriye'nin başındakilerin de bir kez daha düşünmesi gerekir.'
Gül, 'BDP ile yeni bir temas sözkonusu olabilir mi?' sorusuna ise 'Dediklerime fazla bir şey eklemek istemem. Bu konular çok kapsamlı., derinlemesine düşünülmesi gereken konular. Çok sürününce, işin içinden çıkılmaz noktaya geliyor' dedi.

SİYASET TARZINDA DEĞİŞİKLİĞE İHTİYAÇ VAR: Gül, toplumdaki bölünmüşlükle ilgili soruya şu yanıtı verdi: 'Zaman zaman dile getirilir. Maalesef siyasi geleneğimizde olan şey bu. Ama bundan kurtulmak lazım. Türkiye bu ekonomik seviyeye gelmiş, demokrasi, hukuk olarak AB  seviyesine gelmiş ülkelerin siyaset tarzında değişikliğe ihtiyac var herhalde.'
Cumhurbaşkanı, sağlığına ilişkin soruya da 'Çok şükür. Biraz daha dikkat ediyoruz. Ama iyiyiz' karşılığını verdi.   
Resepsiyona, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP milletvekili Faik Tunay, siyasetçiler, bürokratlar, yabancı misyon temsilcileri, sanatçılar, akademisyenler, medya  mensupları, sporcuların da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Başbakanlık'ta karafatmalar vardı
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, 'alternatif kutlama'ya katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu illegal örgütleri legal hale getirme gayretine girmekle suçladı. Kılıçdaroğlu'nun, 'güzel günü provoke ettiğini ve gölge düşürdüğünü' söyleyen Erdoğan 'Barikatları kaldırma direktifini ben vermedim. Polis görevini yapmadı. 11 yaralı polisimiz var. Bir polisin burnu kırıldı. Onlar görünmüyor, su ve biber gazı görülüyor' diye konuştu. 'Madem birlik ve beraberlik istiyorsunuz o zaman bizim yanımızda yer almalıydınız. Daha önceden Sayın Kılıçdaroğlu, törenlere katıldı benim yanımda durdu. Böyle kutlamalıydık' diyen Erdoğan, 'Yaşananlar Cumhuriyet mitinglerine benziyor. 2007'yi özlüyorlardır, ama bu kimseye bir şey kazandırmaz' diye konuştu. Erdoğan'ın sorulara yanıtları şöyle:

STATTA KUTLANMAZ DEMEDİM:  Benim kutlanmaz dediğim o değil. Halkla iç içe statlarda kutlanılır. Gösterilen yerlerde kutlanır.  Statlarımızı yaparken, buna yönelik olarak çok amaçlı yapıyoruz.

NE TAKSİRATLARI VARDI:
Tenis turnuvasında bakanların protesto edilmesi?..
- Aynı şeyi biliyorsunuz, daha önce de bana yaptılar. Ama yapan aynı zihniyet. Şu organizasyon 45 milyon dolarlık bir organizasyon. Derdimiz ne? İstanbul olimpiyatlara hazırlanıyor. Dünyaya tanıtalım. Benim Ulaştırma Bakanımın, bu ülkeye hizmet etmekten başka ne günahı var?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanım, bir bayan, bu ülkeye hizmet etmekten başka ne kusuru var?  Büyükşehir belediye başkanımın bu ülkeye hizmet etmekten başka ne taksiratı var? Siz kalkıyorsunuz orada belli bir grubu, bütün salonu ayağa kaldırırcasına yuhluyorsunuz. Bunlar bize bir şey kaybettirmez. Bunu organize edenlere kaybettirtir. Bunların arkasında da aynı zihniyet var. Bugünkü Ankara'daki zihniyet neyse, o salondaki de aynı zihniyetti.
Törende Genelkurmay Başkanı dahil, eşleriyle burada olması güzel?
- Böyle daha da güzel olacak.
Emine Hanım ilk defa mı geliyor?
- (Gülerek) Bizi buraya sokmayanlara sorun. Eşli davet almıyorlardı.
Eşinizin Hayrünnisa Hanım ile arasının açık olduğu iddia edilmişti?..
- Ayıptır, çok ayıptır. Yani benim eşimin Hayrünnisa Hanım'la bugüne kadar aralarında bir tatsızlık bir uyumsuzluk asla olmamıştır. Böyle birşey yok bunların hepsi yalandır. Hep uydurmadır. Boşuna gayret etmesinler bizim aramıza böyle şeyleri sokmaları mümkün değil.

AÇ KALAN YOK:
Açlık grevleri konusundaki değerlendirmeniz?
- Aç kalan falan yok yaa..Bu konularla ilgili Adalet Bakanı gitti, ziyaret etti. Herkes bir şey yiyor içiyor. Zaten herhangi bir şey olması halinde hemen müdahaleler yapılır.
Dekorasyonu beğeniyor musunuz değiştirecek misiniz?
- Cumhurbaşkanımız burada gayet güzel mimarlar seçmiş. Aynı şeyleri ben Başbakanlık'ta yaşamıştım. Orayı devraldığımız anı görmeniz lazım ki...
Nasıldı?
- Karafatmalar vardı.
Başbakanlıkta? Sizden önce başbakan olarak Gül vardı ama?
- Orayı bilseydiniz. Abdullah Bey öyle devraldı da onun için.
Yerel seçimleri öne alan yasa?..
- Kızılcahamam'da aramızda konuşacağız .Süreci sıkıntıya sokmak istemeyiz.
ABD Başkanlık seçimleri var, sonuç?..
- Kafa kafaya gibi bir durum var.
Sizin tercihiniz var mı?
- (Kalbini göstererek) Burada kalsın.
Sayın Kılıçdaroğlu'na biber gazı sıkıldığı yönünde bilgi aldınız mı?
- Genel bir olay. O anda gitmiş olabilir.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor