• $13,4132
  • €15,2155
  • 793.917
  • 2014.21
14 Eylül 2012 Cuma

'Anam yakışması önemli değil'

Tesadüfün böylesine az rastlanır.  
Biri Erzurum, diğeri New York'tan iki haber, dün ajanslara aynı saat dilimi içinde düştü.   
 'Belli makamlara kadının oturması hatadır' diyen Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı (evet kadın ve evet dernek başkanı!) Zekiye Çomaklı ile BM İnsan Hakları Komitesi'ne Şafak Pavey'in seçildiğini duyuran iki haber. 
Zekiye Çomaklı, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nın toplantısında şöyle buyurmuş:
'Kadın; vali, kaymakam olmamalı. Yumruğunu vurduğu zaman ses getirmeli. Her makam, kadının makamı değil.'
DHA'nın haberine göre, 'salonda buz gibi bir hava' esmiş. Diğer kadın katılımcılar, ilk şaşkınlıklarını atıp tepki gösterdiğinde, Çomaklı'nın yanıtı şu olmuş:
 'Anam yakışması önemli değil, becermesi önemli. Herkes Zekiye değil.' 
Amanın... İçinizden, 'hangisine önce yansak, nasıl yansak, acaba önce sıraya mı koysak?'  diye geçiriyorsunuz:    
İfadedeki sorunlu alanlar mı, sözün sahibinin bir kadın STK başkanı oluşu mu, yoksa Zekiye Çomaklı'nın konuştuğu toplantının  'Çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi' adını taşıması mı? .
Öylece kalakalırken, haberin sonuna geliyorsunuz. Ve  'yorumlar' bölümündeki bir erkek okurun cümlesi, ruhunuza çökmüş ufuneti dağıtıyor:
 'Bacım sen de başkanlığı bırak, evinde otur o zaman.'

PAVEY'E SURİYE İLE İRAN DA OY VERMİŞ 

Hiç tanımasanız dahi, pozitif enerjisine kayıtsız kalamayacağınız insanlar vardır. Tanıdığınızda da -sayıları giderek azalan- ilham veren kişilerden olduğunu fark eder, yanılmadığınıza içten içe sevinirsiniz. Şafak Pavey, işte onlardan biri.
Pavey ile milletvekili seçildikten sonra tanıştım. İkisi de ayaküstü olmak üzere, iki kez konuştum. 'Bu dünya o kadar da kötü bir yer değil galiba' duygusunu sadece bana yaşatmadığından eminim.
BM İnsan Hakları Komitesi'ne en yüksek oy olan iki kişiden biri olarak seçilen ve ilk Türk parlamenter unvanını hepimize (Zekiye Çomaklı'ya da) armağan eden Pavey'in uluslararası başarısı, galiba bu enerjide saklı: İyi şeyler yapabileceğine dair umudu çevresine yaymasında.
Burada özetlemeye gerek duymadığım parlak CV'si de sonuçta iyi bir kalbin 'curriculum vitaesi'; okulların, kariyerlerin değil.
Bu izlenimi açabilecek -yazıyı tamamlayana dek teyit edemediğim- ilginç bir kulis bilgisi: Pavey'i yeni görevi için BM'de destekleyen ülkeler arasında, ilişkilerimizin gergin olduğu İran ile yaptırım kararı isteyip sonuç alamadığımız Suriye de varmış.
Seçildikten sonra AA'ya  'İnsanın daha iyi bir geleceğe taşınması yolculuğunun bir parçası olmaktan ötürü çok mutlu olduğunu' söyleyen Pavey'in yumruğa ihtiyacı yok.
Velhasıl, yakışması önemli.

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında