• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
6 Haziran 2012 Çarşamba

Akdoğan: MHP'nin tutumu yanlış

Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün saat 15.00'te bir araya geliyor.
Normalde, iki ismin yan yana görüntü vermesi dahi, (herkesin bildiği nedenlerle) istisnai bir durumken; 'randevunun konusu' ama asıl  inisiyatifin CHP'den gelmesi bu buluşmayı çok önemli kılıyor. 
KILIÇDAROĞLU RİSK ALDI
İktidar kanadı, Kürt meselesinin Meclis çatısında çözümü için öneri hazırlayan CHP'nin diyalog çağrısını 'kıymetli' buluyor.
Erdoğan'ın siyasi danışmanı AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, görüşmemizde; CHP'nin girişimini  'tutuklu vekiller konusundaki hayalkırıklığı sürerken'  başlattığının altını çizdi; bu nedenle  'ülke çıkarlarının siyasi çıkarların önüne geçmesinin' anlamlı bir örneğini oluşturduğu vurguladı.
Akdoğan, aynı sebeple CHP liderinin partisi açısından risk aldığını  ekliyor. Yükselmeye başlayan itirazlar, bu tezi doğruluyor. Ne var ki, Kılıçdaroğlu bu riski üstlendi. 
DAHA ÖNCE GÜL'E DE ANLATMIŞ
Zira, Kürt meselesinin TBMM çatısında çözülmesi ve  'Akil Adamlar grubu', bugün üretilmiş yaklaşım değil. Kılıçdaroğlu'nun öneriyi ilk açıklamasının üstünden bir yılı aşkın zaman geçti.
Bir ayrıntı: Kılıçdaroğlu, önerisini geçen sene Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de anlatmış. (19 Ağustos 2011'deki kabul, 1 saat 10 dakika sürmüş, basına açıklama yapılmamıştı.)
Sonuçta; sık ve sert virajlarla değişen gündem, CHP açısından bu önerinin ete kemiğe bürünmesini geciktirdi. Ta ki, 'ne öneriyorlarsa getirsinler' yollu eleştirileri yoğunlaşıncaya kadar.
Erdoğan'ın bu söylemi üzerine konu CHP MYK'sında  görüşülüyor ve taslağı hazır olan metin, üzerinde çalışılarak TBMM Başkanı Çiçek'e gidiliyor. 
MHP OLMAZSA NE OLUR?
Akdoğan, MHP'nin kapı kapatan tutumunu 'Yanlış' diye niteliyor...
 'MHP kategorik reddiyesini sürdürürse, CHP'nin önerdiği TBMM çatısındaki Toplumsal Mutabakat Komisyonu kurulabilir mi?' sorusunun cevabı şu: 
'Bu durumda Meclis'teki Komisyon'un doğal olarak kurulamayacağını, ancak CHP'nin önerisinde, çözüm sağlayıcı, yararlı gördükleri başlıkların değerlendirilmesinde engel olmadığını' aktardı Akdoğan.
Buradan; paketin diğer ayağını oluşturan Akil Adamlar Komisyonu'na olumlu bakılabileceği anlaşılıyor. Akdoğan, içerikte ne olduğunu çok bilmediklerini, ona göre tutum alacaklarını da ekliyor.
İÇERİK VE CHP'NİN HASSASİYETİ
CHP kanadı, içeriği özellikle boş bıraktıklarını vurguluyor.  Olmadığından değil; daha işin başında somut öneriler konulursa, Başbakan'ın 'dayatma' biçiminde algılayabileceği endişesi.
O nedenle bugünkü buluşmada CHP kanadı, iktidar kanadına, adresin neden TBMM olduğunu ve mekanizmanın nasıl çalışacağını anlatacak.  Bu süreç başlarsa, devam eden anayasa çalışmasına da büyük katkıları olacağı belirtilecek. (Anayasanın 3-4 maddede zorlanacağı bugünden göründüğü için)
Akil Adamlar Komisyonu için şu çerçeve çiziliyor:
'Siyasetçilerin tek başına yapamayacağı, ancak siyasi kimliği öne çıkmamış yazan, düşünen, belki vaaz veren, ne dediğine bakılan kişilerin sürece dahil edilmesi önemseniyor. Özellikle toplumsal reflekslerin yumuşatılmasında bu nitelikteki kişilere görev düşebilir.'
O KAPI ÇALINACAK
CHP, MHP'nin yaklaşımını değiştireceği konusunda umutsuz değil. MHP lideri Bahçeli'nin 'kapımız kapalı' söylemine karşın, 'o kapı'nın yine de  çalınması düşünülüyor. Diğer yandan, CHP'nin bazı isimleri BDP ile de dirsek teması içinde.
Değişiklik olmazsa, Erdoğan-Kılıçdaroğlu zirvesinde 'bir +üç' düzeni uygulanacak. Kılıçdaroğlu'na Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, genel başkan yardımıcıları Sezgin Tanrıkulu ile Faruk Loğoğlu eşlik edecek. AK Parti kanadı da CHP'den gelecek yanıta göre başbakan 'artı' ekibi belirleyecek.
Bugün bir yol kazası yaşanmazsa, ikinci etapta AK Parti'nin CHP önerisini yetkili kurullarında tartışması beklenecek. İktidar kanadı, CHP'nin bu riski nasıl göğüsleyeceğini; ana muhalefet ise iktidar partisinin 'Bu yola girmek bizden ne götürür?' hesabı yapıp yapmayacağını merak ediyor.

<p>Akşam TV'den Ezgi Aşık Bakü'ye gitti ve 'Gaminetler Müzesi'ni gezdi. </p>

Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği silah ve zırhlı araçlar bu müzede sergileniyor

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu