• $ 7,081
  • € 8,4676
  • 467.101
  • 1091.8
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘CHP ‘İsrail‘in savunma hakkı‘ dedi, reddettik‘

Seçim gezilerini aralıksız sürdüren Erdoğan, gazetecilere bir araya geldi. CHP'yle ilgili çarpıcı gerçeği dile getirdi: Meclis'teki İsrail'i kınama bildirgesine 'savunma hakkı' yazdırmak istediler.

Köşk seçimlerine kısa süre kala vatandaşlarla buluşmaya devam eden Başbakan Erdoğan, Ordu mitingi dönüşünde gazetecilerle sohbet etti. Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden böcek soruşturmasına Gazze katliamına kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu:

'FARKIMI ORTAYA KOYMALIYIM'

- Batı'nın cumhurbaşkanlığıyla ilgili söylemimize yönelik görüşleri beni ilgilendirmiyor.
Beni anayasa ilgilendirir. Bürokrasinin değil, siyasetin içinden geliyorum. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı olarak farkımı koymalıyım.
Daha önemlisi iki hayati konuda çalışmalarımı aynı kararlılıkla götürmek zorundayım. Birincisi barış sürecini sonuçlandırmak. İkincisi, paralel yapıyla mücadeleyi sürdürmek. Diğer adayların öyle bir hassasiyetleri yok.

'NİŞANI RÜŞVET SAYIP SUSMADIK'

- Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun “El Fetih ile Hamas’ı ben birleştirdim” açıklamasını duyunca gülüp “Yok öyle bir şey” dedi. Aslında yoğun çabalarımızla birleşmeyi biz sağladık. Ona (İhsanoğlu) Filistinliler nişan vermiş. Abbas, "Biz emekliliği yaklaşmış uluslararası bürokratlara nişan veririz, bu da onlardan biri" ifadesini kullandı.
- Bana verilen Yahudi nişanlarını dillerine doluyorlar. Başbakanlığımın ilk yıllarında verilen nişanlar… İyi ama o tarihte İsrail’le aramız böyle değildi ki… Ayrıca Filistin’in İsrail’le ilişkileri de bugünkü gibi değildi. Sonra ne oldu? Mavi Marmara baskını, Gazze katliamı… O nişanı hediye veya rüşvet kabul edip sustuk mu? Hayır susmadık...
- Bugün de Gazze’deki katliama karşı en yüksek ses benden çıkıyor. Benim buradaki ifadelerim ABD’ye değil, İsrail’e yönelik.

'300 FİLİSNİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ, AYIP'

- (TBMM'de Ak Parti, CHP, MHP ve BDP'nin ortak imzayla yayınladığı İsrail'i kınama bildirisiyle ilgili) Meclis'te İsrail'i kınamak için hazırlanan bildiriye CHP temsilcileri 'İsrail'in savunma hakkı' gibi bir ifadeyi koydurmak istedi. Tabii biz bunu hemen reddettik. Uzun süren tartışmalar sonunda bildiri o ifadeler çıkarılarak son halini aldı. Şimdi meydana gelen saldırılarda 300'ü aşkın Filistinli öldürülecek, bizden birileri çıkıp İsrail'in savunma hakkı diyecek... Ayıptır.
- Musul başkonsolosluğumuzdaki rehinelerle ilgili çok hassas bir çalışma yürütüyoruz ve takipteyiz. Hepsinin sağsalim eve dönmeleri için uğraşıyoruz. Hatırlarsınız, pilotlarımız iki ay kadar rehin kaldı. O süreçte çok hassas adımlar atıp yurda getirdik. Bunda da tavrımız bu.

Yetki gasp edecek değiliz

- Cumhurbaşkanı olursam, Başbakan'ın yetkilerini elinden almak sözkonusu olamaz. Seçilmiş bir cumhurbaşkanı, seçilmiş başbakan, bakanlar, hükümet… Türkiye’yi uçururuz.
Cumhurbaşkanının yürütmenin başı olması, her hafta Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmesini gerektirmez.
Herhalde başbakanın yerine oturacak halimiz yok.

Ateşkes için 4'lü ittifak

- Gazze’de ateşkesi temenni ediyoruz. Temsilcilerim sürekli temas halinde. 2012 ateşkesine İsrail uymadı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bunu biliyor. Türkiye, Filistin, Katar, ABD olarak ateşkes için birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmanın içinde Mısır da var. Mısır’la çalışmaları tarafların istihbarat organları yürütüyor.

Böcekte önemli deliller ortaya çıktı

- Yargıtay Başkanlık Kurulu seçimlerinin HSYK’nın yapısını etkileyip etkilememesi çok farklı şeyler.
Kurulun yeni tablosunu 12 Ekim’de göreceğiz.
- Paralel'le mücadelede HSYK’nın elinde olanlar çok sınırlı. Yargı süreci başlıyor. Sulh ceza hakimleri götürecek. Bugüne kadar toplanan deliller, paralel yapı olgusunu 'Şayia'dan 'Vakıa'ya dönüştürdü. Ayrıca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'yla ilgili çalışma var. Belki kaldırırız. Zaten MİT bu işi yapıyor. Kanaatim, TİB’i MİT’e devretmek.
- Böcek soruşturmasında farklı gelişmeler meydana geldi. Önemli deliller ortaya çıktı. Buna uygun yargılamalar olacaktır.

Oyum ilk turda yüzde 56

- Meydanlarındaki genel hava, 10 Ağustos öncesi seçmenin çoktan tercihini yaptığını gösteriyor. Yaptırdığımız kamuoyu araştırmalarında bana oy vereceklerin oranı yüzde 55-56 çıkıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimini benim kazanacağıma inananların oranı ise yüzde 70'in üstünde.

REHAVET YOK

- Bu tablo seçmende rehavete yol açmıyor. İnanmış kitleler görüyorum. Bugüne kadar birçok ilde miting yaptık kampanya sonuna kadar 30 büyükşehirin hepsine gitmiş olacağız.
- Seçimde birinci derecede MHP tabanından, sonra CHP’li seçmenden oy gelir. Güneydoğu’dan da çok oy gelecek gibi.Araştırmalar bunu gösteriyor.

ABD SÖZCÜSÜNE CEVAP
'Asıl kırıcı davranan sizsiniz'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'ye Başbakan Erdoğan'dan cevap geldi. Erdoğan, İsrail'i eleştiren sözleriyle ilgili Psaki'nin 'kırıcı ve yanlış' açıklaması için, "Amerika hâlâ, 'İsrail savunma hakkını kullanıyor' diyorsa, burada bir defa asıl öz eleştiriyi kendilerinin yapması lazım. Asıl kırıcı davranan Amerika'dır" dedi. (AA)

RUM LİDER ANASTASIADIS
Seçimde tercihim Erdoğan

GÜNEY Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Atina'da Real News gazetesine konuşan Anastasiadis, "Kimin cumhurbaşkanı olacağı Türk halkının yetkisinde. Ancak tercihim Erdoğan'dan yana" dedi. (AA)

Antisemitizme de Hitler zulmüne de karşıyız

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Erdoğan, dün Hatay'daydı. İtfaiye Meydanı'nda on binlere seslenen Erdoğan şunları söyledi:

- Bizim siyasetimizde kırgınlık olmaz, kazanamadığı yere sırtını dönmek olmaz.
- İnanıyorum ki Hatay 30 Mart'ı 10 aAğustos'ta telafi edecek. Milletin adayına sahip çıkacak.
- Biz milletimizin içindeyiz muhalefet 'şu 10 ağustos geçse de bu işten kurtulsak' diyor.
- Taban kendilerine dayatılan adaya itiraz ediyor.
- Karşımıza darbe senaryoları, çeteler çıktı. Hepsini geride bıraktık, biz yeni Türkiye'ye inandık.
- İsrail'in Hitler'den ne farkı var? Hitler'in atalarınıza yaptığından beterini siz Filistinlilere yapıyorsunuz. Hamileye kurşun sıkmak... Bu alçaklık nasıl izah edilir? Biz Hitler zulmüne, antisemitizme elbette karşıyız ama Hitler'in izinden giden terör devletine de karşıyız.

Beykoz'da yarım milyonluk hırsızlık! 5 dakikada böyle soydular

Beykoz'da yarım milyonluk hırsızlık! 5 dakikada böyle soydular

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne ziyaretçi yoğunluğu sürü

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne ziyaretçi yoğunluğu sürüyor

ASELSAN personelini taşıyan minibüs kaza yaptı

ASELSAN personelini taşıyan minibüs kaza yaptı

Tekrar izlemek istediğiniz unutulmaz filmler

Tekrar izlemek istediğiniz unutulmaz filmler