• $ 6,9763
  • € 8,2004
  • 442.454
  • 1126.9
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Erdoğan’ın yeni Türkiye sevdası

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan dün Haliç Kongre Kültür Merkezi'nde "Yeni Türkiye vizyonu'nu açıkladı. Önce 12 yıllık iktidarında Türkiye'yi hangi noktadan alıp nasıl bir Türkiye inşa ettiğini anlattı.
Kuşkusuz sağlıktan eğitime, toplu konuttan ulaşıma, ekonomiden sosyal politikalara, enerjiden sanayiye, temel hak ve özgürlüklerden yargı sistemine, yerel yönetimlerden çevreye, sosyal güvenlik sisteminden yoksulluğun azaltılmasına kadar çok geniş bir alanda, birçok önemli reformun altında Tayyip Erdoğan imzası var.
Dün Erdoğan'ı dinlerken bir ara zihnimde acaba Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir kıyaslama yapılabilir mi diye düşünmedim desem yalan olur. Ancak arada o kadar büyük farklar var ki, bir karşılaştırma çabasına girişmek bile toplumun hafızasıyla alay etmektir diye düşünüyorum.
Bir tarafta sırf Tayyip Erdoğan'ı alt etmek için belli merkezlerin bir 'siyaset mühendisliği' projesiyle CHP ve MHP'ye pazarladığı bir monşer var, diğer tarafta ise 12 yılda gerçekleştirdiği reformlarla ayağı yere sağlam basan ve 'büyük Türkiye' için ülkenin önüne yeni hedefler koyan vizyoner bir lider.
İhsanoğlu'nun aday olduğu günden seçim bildirgesini açıkladığı güne kadar kimlerin Ekmeleddin Bey’i parlatıp pazarlamak için kuyruğa girdiğini dikkatlice analiz ettiğimizde karşımıza çıkan fotoğrafın hiç de yabancısı olmadığımızı rahatlıkla görebiliriz.
Tek tek isimlerini saymaya gerek yok, hemen hepsi 'eski Türkiye'deki imtiyazlarını kaybetmiş aktörlerden oluşuyor. Geçmişte hemen hepsi darbeleri savundular, 28 Şubat'ta cuntacılara önemli hizmetler sundular, hatta cuntacıları teşvik ettiler. Gerçi fark eden bir şey yok, şimdi de Sisi'nin yol arkadaşına destek veriyorlar.
Halen medyada Erdoğan düşmanlığı ile kariyer yapmakta olan "İhsanoğlu'nun son ütücüsü" konumundaki kalemler aslında aynı ezberi tekrarlıyorlar. Gezi'de vandalizmi kutsayıp, seçilmiş iktidarı sokakta yıkma hevesine kapılmışlardı, şimdi de İhsanoğlu’nun orduyu göreve çağıran ırkçı dergiyle çektirdiği fotoğrafı alkışlıyorlar. Dahası geçmişte AK Parti'nin kapatılması gündeme geldiğinde son bir hevesle umuda kapılıp ellerini ovuşturanlar, şimdi İhsanoğlu'ndan kahraman icat etmeye çalışıyorlar. Ama geçmiş olsun, konuşmalarına bazı kenar süsleri ekleyip cilalamaya çalışsalar da 'ekmek' retoriğinden başka bir numarası olmayan İhsanoğlu'ndan Erdoğan'ı yenme projesi çıkmaz.
Ayrıca unutmayalım, bugün 'İhsanoğlu projesi'ne gönüllü yazılan medyanın bugüne kadar hiçbir öngörüsü tutmadı ve de bütün analizleri iflas etti. Tıpkı 12 Eylül 2010 referandumunda özgürlüklere karşı ölümüne mücadele edip sonunda büyük bir hezimetle tanıştıkları gibi şimdi de hızla yeni bir hezimete doğru koşuyorlar...
Oysa Tayyip Erdoğan dün yolunu kesmek için her türlü ittifaka koşarak katılan siyasetçi, gazeteci, paralelci, iş dünyasının baronlarının ifsat edici gürültüsüne ve de ihanetine rağmen bugünlere geldi. Biliyoruz ki Ekmeleddin projesi de Erdoğan karşıtı çetenin yeni numarası. Bu yeni çete ‘kaba saldırılar’ döneminin bir sonuç vermeyeceğini gördü ve çok daha sofistike yöntemlerle doğrudan AK Parti’nin içine oynuyor. Ekmeleddin İhsanoğlu projesinin özü budur.
Esasında şeytani bir aklın ürünü olarak millet iradesine karşı organize edilen bütün bu karışık projeler kelimenin tam anlamıyla ‘eski Türkiye’ işleridir. Bu yüzden de millet nezdinde bir şansı olamaz.
Dün bir kez daha gördük ki Erdoğan yeni Türkiye’yi temsil ediyor ve yeni projelerle geliyor:
Amacımız, 2023 yılında, yani Cumhuriyetimizin 100. yılında şu dört temel hedefe ulaşmaktır:
Demokrasiyi daha da geliştirmek
Siyasi ve toplumsal normalleşmeyi sağlamak
Toplumsal refahı daha çok yükseltmek
Dünyada öncü ülkeler arasında olmak.
Yeni Türkiye, devletin milletiyle, tarihiyle ve coğrafyasıyla barıştığı Türkiye’dir. Kendi tarihinden, kültüründen, dilinden ve coğrafyasından uzak kalan değil, aksine ondan güç alan, onunla gurur duyan bir Türkiye inşa ediyoruz.
Yeni Türkiye, daha da çoğullaşan, farklılaşan toplumumuzu kucaklayan Türkiye’dir.
Herkesin bir yere not etmesinde yarar var; ‘eski Türkiye’ eski Türkiye’de kaldı. Şimdi yeni projeler üretip, yeni şarkılar söyleyerek yeni hayaller kurmak lazım…

Türkiye tatil ülkeleri arasında kaçıncı sırada?

Türkiye tatil ülkeleri arasında kaçıncı sırada?

2 Ağustos tarihli reyting sonuçlarında kim birinci oldu?

2 Ağustos tarihli reyting sonuçlarında kim birinci oldu?

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınland�

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınlandı!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışmas�

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışması