• $13,4492
  • €15,3012
  • 794.858
  • 2042.08
15 Mayıs 2012 Salı

Taraftar yüzünden

Başöğretmen Erdoğan Trabzon'da gürlemiş. 'Ortada bir netice var ve futbolun üç neticesi var. Galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet. Bu üç neticeye de katlanmak durumundasınız. Eğer bu üç neticeye katlanamayacaksan, bu işi yapma.' Belagat bu ya, ben yine bir şey anlayamadım. Mesela iş ne? Kim yapıyor?
Galiba kendilerine ders verilen kitle Fenerbahçe taraftarları. Lafın gelişinden öyle anlaşılıyor. Lakin mesele şu ki, taraftarlık bir iş değil. Ayriyeten Fenerbahçe taraftarı maçların üç neticesi olduğunu bilmiyor değil. Her üç neticeye de katlanabildiğini defalarca gösterdi. Çünkü takımlarının berabere kaldığı, hatta yenildiği çok maç oldu. Ama kaybedilen o maçlardan sonra, cumartesi akşamki hadiselere benzer şeyler yaşanmadı.
Cumartesi akşamı mesele, Fenerbahçe'nin Kadıköy'de Galatasaray ile berabere kalması değildi. Galatasaray'a şampiyonluk kupasının ille de Saracoğlu'nda verilmesi konusundaki ısrardı. Ve biz tastamam Erdoğan'ın laflarıyla, bu defa haklı olarak diyebiliriz ki, 'Saracoğlu'nda, on binlerce Fenerbahçe taraftarının önünde, böyle bir sezonun ardından Galatasaray'a şampiyonluk kupası vermeye kalkarsanız, hadise çıkar. Bunu tahmin edemiyorsan, bu işi yapma. Tahmin ediyor da önleyemiyorsan, yine yapma.'
Bunları kime diyebiliriz? Mesela Federasyon Başkanı'na, valiye filan... Ama anlaşılan o ki, bütün bunları Erdoğan'a dememiz gerekiyor. Çünkü kupanın orada verilmesine de kendileri vaziyet etmiş.
***
Kimilerince bir belagat şahikası addedilen Erdoğan şöyle laflar da etmiş: 'Dün akşamki olaya baktık, dün akşam Galatasaray berabere kalmak suretiyle şampiyon oldu. Tebrik edeceksin, kutlayacaksın, alkışlayacaksın. Ben bir Fenerbahçe taraftarı olabilirim ama ben tebrik ettim, tebrik ediyorum ve alkışlıyorum ve bunu yaymamız lazım.' Bu nasıl bir haddini şaşırmışlıktır? Bir adamın kendi tercih ve tutumlarını, böyle uluorta, herkese model olarak sunması nasıl bir ruh durumunun ürünüdür?
Tamam, Fenerbahçeliler, model insan, model Fenerbahçeli Erdoğan'a bakıp, onun davrandığı gibi davranacaklar. Peki, şampiyon olan Galatasaraylılar ne yapacaklarına nasıl karar verecekler? Herhalde bunun cevabı da, sorunun içinde gizli. Galatasaraylı olmayacaklar, Erdoğan'ı model alıp, onun gibi Fenerbahçeli olacaklar.
***
Erdoğan bu mevzuda, bence ciddi bir fırsatı ıskalamış. Hadiseler Şükrü Saracoğlu Stadı'nda patladı. Saracoğlu malum, tek parti döneminin muktedir bakanlarından biri. Dolayısıyla olup biteni CHP'yle ilişkilendirse yadırgamazdık. İktidarda kendisi olduğu halde, memlekette vuku bulan her bir musibeti CHP'yle, eğer olmuyorsa CHP'nin tarihiyle açıklamaya, sayelerinde tiryaki edildik nasılsa.
Ama galiba beyefendinin derdi başka. Memleketin her yanında olup duran çok daha mühim tatsızlıklara bigane kalırken konu olarak maç sonu olaylarını seçmek ve hadiseleri -bariz bir zorlamayla-terör çerçevesine sokmaya çalışmak için, bir sebep olmalı.
Mesela şöyle bir sebebe ne dersiniz? Pompalanan havanın aksine, UEFA bizi Avrupa Kupalarından men edecek. Erdoğan da 'düşmeseydim zaten inecektim' demenin altyapısını inşa ediyor. Yani Thatcher'i filan referans gösterip, 'UEFA bizi men etmeseydi de, statlardaki terör olayları bitene kadar ben takımları UEFA'dan çekecektim' filan diye üste çıkacak. Kulüplerin Avrupa Kupalarına katılamamalarının, kendisi tarafından ödenmesi gereken faturasını, taraftara yıkacak.
Olabilir mi?
Gerçi Erdoğan'ın diğer yaptıkları gibi, kupanın ne vakit, nerede verileceği gibi bir teferruata karışması da, benzer hadiselerde sessiz kalmışken final maçının hemen ertesi günü hadiseleri abartıp mevzu etmesi de büsbütün manasız olabilir. Umarım öyledir, umarım yanılıyorumdur. Çünkü bütün bunlar muhtemel bir UEFA'dan men cezasına karşı hazırlık ise, cumartesi akşamı kupanın Saracoğlu'nda verilmesi konusundaki ısrarın sebebi de, hadise çıksın istenmiş olması demektir.

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın