• $13,5439
  • €15,4398
  • 787.78
  • 2065.95
11 Ağustos 2011 Perşembe

Almanlar için son durak

Milli takım, hatırlamadığım bir sebeple, birkaç yıl önce Almanya'da seyircisiz bir maç oynadıydı. Alman polisler, maç seyircili oynanıyormuş gibi tedbir aldılar. Tribünler ile sahanın arasına, yüzleri boş tribünlere dönük, ellerini arkadan kavuşturmuş bir biçimde dizildiler. Maç boyunca bir teki bile kaçamak yapıp, sahada oynanan şeye göz atmaya kalkmadı herhalde.
'Maç seyircisiz, güvenlik güçlerine ne lüzum var ki' demeyi akıl edemeyen bir zihniyetin görevlendirdiği polis ordusu, 'ne demeye boş tribünlere bakıp duracağız ki, hiç değilse sahada olup biteni seyredelim' dememişti. Komiklerdi. Dünyanın en manasız işini, gülünç bir ciddiyetle tamamladılar. Muhtemelen maçtan sonra hiçbiri, futbolcuların birinden formasını da istememiştir.
Alman aklının yegane tezahürü o komik maç değil elbette. Mesela yaz geldiğinde tatil yapılacağı tebliğ ediliyor herhalde Almanlara. Ama Alman olmayanlara uyum sağlayamıyorlar besbelli. Akdeniz kıyılarında yapılmış Alman tatil köylerine geliyorlar. Sabah aynı saatte uyanıyor, uygun adım kahvaltıya intikal ediyorlar. Sonra uygun adım havuz başına... Nihayet görevliler saate bakıp, saniye şaşmadan, eğlenme vaktinin geldiğini bildiriyor. Hep birlikte eğlenmeye başlıyorlar. Filan...
Direktiflere kayıtsız şartsız bir itaate dayanan, en manasız direktifin bile sorgulanmadığı bu Alman düzeni, dünyaya, uzun süre boyunca 'düzen' diye kazıklandı.
***
Fabrika kapılarında, gündelik giysilerinizle birlikte aklınızı da vestiyere bıraksanız olur. İçeride ona ihtiyacınız olmayacak. Prosedürlere riayet etmeniz kafi. Sanayi, o prosedürleri imal eden az sayıda iyi eğitilmiş insan ve itaat etmek üzere yetiştirilmiş kalabalıklar gerektirir. Bu işbölümünü en gönüllü kabul edebilecek olanlar Almanlardı. İktisadi iklim, Almanların en başarılı olacağı şartlara sahipti yani. Başarılı oldular.
Hanidir sanayi bile böyle değil. İktisadi iklim değişti. Hanidir, düşünmeyecek şekilde yetiştirilmiş kalabalıklara fabrikalarda bile yer yok. Ama ne yazık ki, her toplumun böyle kalabalıklardan müteşekkil birer gövdesi oldu. Eğitim sistemlerimiz hala kalabalıkları itaat edecek biçimde yetiştiriyor. Kalabalıklar eskiden, prosedürleri düşünmeden uygulamakla gelir elde ediyor, sına” ürünlerin müşterileri oluyorlardı. Artık o işleri robotlar yapıyor. Daha hatasız yapıyorlar.
Durum sahiden ciddi. Öyle parasal meselelere indirgenemeyecek kadar ciddi. Bir süre öncesine kadar fabrikalara tıkıştırıp tecrit ettiğimiz kalabalıklara artık fabrikalarda yer yok. İşsiz kaldıkları için bir tehditler artık. Ama daha mühimi (!), işsiz kaldıkları için gelirleri yok. Robotlara ürettirdiğimiz onca emtia için müşteri olamıyorlar.
***
Yunanlıların, İspanyolların da büyük bölümü fabrikalarda mahsurdu. Onlar da itaat etmek üzere yetiştirilmişlerdi. Ama neticede hayatın kıymetini biliyorlardı. Hayatı manasız itaat düzenlerine kurban etmek zorunda kalsalar da, en azından Almanlar gibi bu işi gönüllü yapmıyorlardı.
Bir yandan da, robotların bile yapabileceği işleri robot gibi yapmaya gönüllü olmadıkları için kendilerini eksikli hissetmelerini sağlayacak her şey yapılıyordu. Toroğlu mesela, sözünü ettiğim maçtan sonra, polislerin disiplinini öve öve bitirememişti. Muhtemelen siz de Toroğlu'ya 'ağzına sağlık' demişsinizdir. Neden? Siz olsanız boş tribünlere bakıp durmazdınız halbuki...
***
Biz gençken, 'Hava döndü / İşçiden esiyor yel' diye marşlar söylerdik. Yalandı ama lazımdı. Şimdilerde hava sahiden döndü. Robotlardan esiyor yel. İnsanlık işçiliği tarihe gömüyor.
İnönü, Büyük Savaş sırasında, savaş sonrasına dair, 'yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini alır' demişti. İçinde yaşadığımız kriz, yeni bir dünyanın doğum sancıları. İşçilere ve işçiliğe ihtiyaç olmayan bir düzen zuhur ediyor. Yunanlılara, İspanyollara hiza verdiklerine kanmayın siz, Almanların o dünyada yeri olmayacak.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Dünyayı alarma geçirdi! Yanardağ felaketinde adalar tamamen battı