• $9,2331
  • €10,7989
  • 530.432
  • 1432.8
26 Mayıs 2013 Pazar

Futbol, basketbol ve voleybolda lig bitti, sezonun galibi SGK oldu

‘Asgari ücretli sporcular’ skandalı üzerine harekete geçen SGK, hasadın meyvelerini topladı. Artık Basketbolcu, voleybolcu ve futbolcuların primleri tavan ücretten yatırılıyor. SGK bu hamlesiyle hem sporcuların sosyal haklarına pozitif katkı yapmış oldu, hem de daha fazla prim geliri elde etmeye başladı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uzun süredir spor kulüplerini inceliyordu. İncelemeler sonucunda birçok spor kulübünün sosyal sigorta yükümlülüklerini yerine getirmediği görülmüştü. Bu kapsamda 2012-2013 sezonu Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, Bayanlar ve Erkekler Voleybol 1. Ligi, ile yine Bayanlar ve Erkekler 1. Basketbol Liglerindeki spor kulüplerinin profesyonel oyuncuları adına Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi yapılan sporcuların primleri takibe alındı. Yapılan takip neticesinde ortaya çok vahim sonuçlar çıktı. Transfer döneminde milyon dolarlık rakamların altına imza atan oyuncuların asgari ücret düzeyinden SGK’ya bildirildikleri müfettişlerce tespit edildi.

SİGORTALARI BİLE YOKMUŞ!
 Hatta iş o kadar büyük boyutlara ulaşmıştı ki herkes tarafından bilinen ve tanınan ünlü antrenörler ve teknik direktörler bile Sosyal Güvenlik Kurumuna asgari ücret üzerinden bildiriliyordu. Ayrıca bazı kulüplerde profesyonel sporcuların sigortalı olmadıkları bile görüldü. Yani kulüplerin bir anlamda sigortasız işçi çalıştırdıkları sonucuna ulaşıldı. Ancak SGK cezayı değil, rehberliği esas alan bir anlayış içinde, tüm spor kulüpleri ile defalarca toplantılar yaptı.  İşin ciddi boyutlara gideceğini ve çok büyük cezalar alacaklarını öğrenen kulüp yöneticileri SGK’ya olan sorumluluklarını yerine getirmeye başladılar. Son olarak SGK yaptığı bu hamleyle primleri tavana çıkardı. Takipler neticesinde SGK’ya yapılan bildirimler yıllık bazda yaklaşık 60 milyon TL arttı. Özellikle yabancı oyuncuların SGK’ya bildirimleri konusundaki sorunlar çözümlendi. Bildirimi dahi yapılmayan yabancı oyuncuların ücretleri de tavan seviyesinden bildirilmeye başlandı.

Profesyonel sporcu hakları da korundu

BUGÜN itibarıyla sporcuların tamamına yakını almış oldukları ücret üzerinden SGK’ya bildiriliyor. Konuyu örneklendirirsek; asgari ücret üzerinden bildirimi yapılan sporcuların emekli olduklarında alacakları aylık bugünün rakamlarıyla ancak 900-1000 lira seviyesinde olacaktı. Ancak şuan için profesyonel sporcuların emekli aylıkları da tavan seviyesinde gerçekleşecek.

ÜCRET TAVAN YAPTI

Türkiye Bayanlar ve Erkekler Voleybol 1. Lig’deki takımlar da takipten nasibini aldı. Voleyboldaki bildirimlerin tamamına yakını, yapılan takipler neticesinde tavan ücret olan 6 bin 360 liradan bildirilmeye başlandı. Basketbol Ligi oyuncuları da SGK müfettişlerince takibe alındı. Bu takipler de sonuç verdi. 20 takım asgari ücret üzerinden bildirimde bulunurken bugün itibarıyla basketbolcuların tamamına yakını tavan ücret seviyesinden SGK’ya bildirilmeye başlandı.

Şimdi sıra hizmet sektörü ve AVM’de

 SGK’nın yaptığı bu incelemeler, kurumun risk analizi faaliyetleri kapsamında yapılmaya başlandı. SGK, denetimde yeni bir modele geçerek, riskli gördüğü sektörleri ilk olarak takibe alıyor, ardından da denetim elemanlarını göndererek bu sektörlerde derinlemesine işyeri denetimleri yapıyor.  Örneğin bu yıl SGK’nın riskli gördüğü sektörlerin başında yeme-içme-eğlence sektörü, AVM’ler, konfeksiyon vb. sektörler var. Ayrıca sigorta yükümlülüklerini yerine getirmediği düşünülen spor kulüpleri de riskli alanlardan birisi olarak belirlendi. İşte bu sektörler incelenmeye alındı ve SGK müfettişleri buralarda denetimlerine tam gaz devam ediyorlar.

 

 

 

<p>Bu görüntüler Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu'nun ailesine ait değil gazeteci Barış Yarkadaş'ın buna

CHP'nin çamur at stratejisi

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor