• $ 6,8646
  • € 7,7741
  • 393.685
  • 118485
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Çatlasınlar, çıldırsınlar…

Yıllar, yıllar önceydi. Türkiye’nin Avrupa Birliği hayalleriyle yanıp tutuştuğu günlerdi. Bakü’de Azerbaycan’ın milli şairi rahmetli Bahtiyar Vahapzade ile sohbet ediyorduk. Dün gibi hatırlıyorum, “Ne yapıyorsunuz siz?” dedi:

-Avrupa’nın peşine takılmış gidiyorsunuz. Bırakın bu sevdayı. Avrupa’nın arkasında kuyruk olacağınıza, gelin bizlere baş olun.

O gün burun kıvıranlar çıktı. Çevremizdekilerin çoğu, bu sözleri küçümsedi, ciddiye bile almadı. Onlara göre bir yanda koca Avrupa, diğer tarafta Sovyet boyunduruğundan yeni kurtulmuş, ayakta zor duran Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetleri vardı! O yüzden de “Ne diyor bu adam!” diye düşünmüşlerdi.

Aradan yıllar geçti. O Azerbaycan her geçen gün daha da büyüdü ve serpildi. Bugün, Avrupa Birliği’nin pek çok ülkesini geride bıraktı. Üstelik, her geçen gün daha büyüyor ve gelecek vaat ediyor.

Avrupa’nın hali de ortada!..

Kimsenin şüphesi olmasın, bugünkü Azerbaycan’ın geleceği, Avrupa’nın pek çok ülkesinden daha parlak.

Avrupa sıkıntılarıyla uğraşadursun, biz el ele verdik. Dev bir yatırım gerçekleştirdik. Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu, önceki gün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Kvirikaşvili’nin katıldığı bir törenle açıldı. Hattın Gürcistan bölümünün finansmanı da Azerbaycan tarafından karşılandı.

Demiryolunun 79 kilometresi Türkiye, 246 kilometresi Gürcistan ve 504 kilometresi de Azerbaycan’dan geçiyor. Londra ile Pekin kesintisiz bir hatla birbirine bağlanıyor. Gün gelecek, bu hat milyonlarca yolcuyla birlikte yılda 50 milyon ton yük taşıyabilecek. Çünkü, zaman içinde Çin gibi bir dev de devreye girecek.

Avrupalı pek çok devletin gıpta edeceği, parmak ısıracağı, coğrafi konumları gereği hayal bile edemeyeceği bir gelişme bu!

***

Bu kadarla sınırlı değil elbette…

Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu Projesi’nin arkasından bir dev daha geliyor. Bu öyle bir dev ki, bütün Avrupa’yı bize bağımlı hale getirecek. Mecbur ve muhtaç kılacak.

TANAP’tan bahsediyorum.

Projenin arkasında Türkiye ile Azerbaycan var. Tamamen iki ülkenin teknik ve finans imkanlarıyla yürüyor. Temel atma töreninde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, üzerine basa basa vurgulamıştı:

-Bu, Azerbaycan ile Türkiye’nin işbirliği projesidir. Bu projeyi, biz ikimiz icra edeceğiz.

Bir başka ifadeyle tamamen milli. İçinde ABD de İngiltere de Avrupa’nın “dev” diye tanımladığımız ülkeleri de yok.

10 milyar dolara mal olacak 1850 kilometrelik boru hattı önümüzdeki yıl tamamlanacak. Azerbaycan’ın Şah Deniz ve diğer alanlarda ürettiği doğalgaz Türkiye’ye pompalanacak. Bizim üzerimizden de Avrupa pazarlarına taşınacak.

Zamanla Türkmen ve Kazak doğalgazı da bu hatta bağlanabilecek.

Kardeşlerimizle birlikte kazanacağız…

Azerbaycan, ürettiği gazı artık Rusya’dan bağımsız olarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya satabilecek; daha çok gelir elde edecek. Biz de hem daha ucuz doğalgaz temin edeceğiz, hem de taşıyıcı ülke olarak enerjide söz sahibi olacağız. Hattı elinde bulunduran ülke olarak temin edeceğimiz gelir de cabası.

Dostları sevindirecek, düşmanları da çatlatacak ve çıldırtacak gelişmeler bunlar! Çünkü, sadece ekonomik değil, siyasi ve sosyal etkileri de olacak!

***

İçerdeki çatlak sesler felaket tellallığı yapadursun… Dışarıdaki malum çevreler engellemek için kendilerini paralamaya devam etsin…

Kervan yürüyor. Türkiye, son derece önemli projelere imza atıyor. Hem de kardeşleriyle birlikte!

Ne diyor rahmetli Bahtiyar Vahapzade o kardeşlik şiirinde:

“Bir ananın iki oğlu/ bir emelin iki kolu/Bir milletiz, iki devlet/ Aynı arzu, aynı niyet/ Her ikisi cumhuriyet/Azerbaycan-Türkiye.”

El ele verip, düşman çatlatıyoruz işte!

İstanbul'da 94 manzaraları... 'Eko-Felaket' eleştirileri haklı mı?

İstanbul'da 94 manzaraları... 'Eko-Felaket' eleştirileri haklı mı?

Aksaray'da otomobil ile minibüs çarpıştı: 7 yaralı

Aksaray'da otomobil ile minibüs çarpıştı: 7 yaralı

Konya'da lisede üretilen farklı tasarımlı maskeler yoğun ilgi g&#

Konya'da lisede üretilen farklı tasarımlı maskeler yoğun ilgi görüyor

Üşengeç insanların dahiyane çözümleri

Üşengeç insanların dahiyane çözümleri