• $9,5137
  • €11,0607
  • 547.507
  • 1510.36
20 Mart 2020 Cuma

'Korona Virüsü Türkiye Araştırması' sonuçları diyor ki

Yurtdışından geldiğim için 14 gün hiç kimseyle temas etmeden evde izole yaşayanlardanım. Fibula Air Travel Makedonya Direktörü Asım Medjedovic davetiyle Serhat Kaynarpınar önderliğinde ufak bir grup Üsküp’e gittik geçen hafta. Çok önceden ayarlanmış ve daha Türkiye’de herhangi bir vaka görülmediğinden dolayı cesaret edebildik sanırım. Tüm temkinlerimizi alıp seyahati gerçekleştirdik. Tabii o esnada vakalar ülkemizde açıklanmaya başladıkça tedirgin, diken üzerinde bir seyahat geçirdik. Makedonya’da 5 vaka açıklanmıştı ve çok iyi önlemler alınmıştı. Dışarıda kimseler yoktu. Sözüm meclisten dışarı fakat bizim bazı insanlarımız gibi ‘henüz bir tehlike yok ülkede’ diyerekten kimse AVM, kafe, restoran gezmiyordu orada. Durumun ciddiyetini kavramak için yüzlerce hastanın açıklanmasını beklememişti Makedonya halkı… Bravo onlara. Tedbirli bir şekilde Üsküp ve Ohrid şehirlerini gezdikten sonra en önemli bölüm uçuş ve havaalanında geçirdiğimiz vakitlerdi. Tüm seyahat arkadaşlarım maske ve eldivenleriyle gerçekleştirdik uçuşumuzu. Alanlar, insan doluydu gezi amaçlı değil herkes kendi ülkesine dönmeye çalışıyordu. Herkeste panik ve korkuyu hissediyordum. Sağ salim ülkemize döndük ve kendi ev karantinamızı başlattık. Bu arada eklemek isterim yurtdışından gelmemiş dahi olsam evden asla çıkmayı düşünmüyorum.

HALK NE KADAR BİLİNÇLİ? NE KADAR TEMKİNLİ?

NG araştırma şirketi 10-14 Mart tarihleri arasında 2397 kişi gibi yüksek bir katılımın gerçekleştiği bir online araştırma düzenledi ve sonuçları elime geçti. Dünya genelinde korona virüsü kaynaklı 7 bine yakın ölü ve 168 bine yakın hasta bulunuyor. Araştırma genelinde Türkiye’deki katılımcıların %64’ü virüs hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu %35’lik kısım ise bilgisiz olduğunu vurguladı. %1 ise virüse dair hiçbir bilgiye sahip değil. Bilgili kişilerin ise %63’ü televizyondan %60’ı sosyal medyadan %42’si uzman doktorlardan %41’i kendi araştırmalarıyla %30’u ise çevresinden virüs hakkındaki bilgileri takip ediyormuş. Korona virüsü ve belirtilerini halka sorduğumuzda ise birçok yanlış bilgiyle karşılaşılmış. Bunun nedeni olarak özellikle sosyal medya ve whatsapp gibi uygulamalardan yayılan bilgi kirliliği olduğu kanısındayım. Virüsten korunmak için ne gibi önlemler alıyorsunuz? sorusuna gelen en fazla miktarda yanıtlar şu şekilde; ’’Sürekli ellerimi yıkıyorum, insanlarla tokalaşmıyorum, temas etmiyorum, bulunduğum kapalı ortamları sık sık havalandırıyorum, öksürme sırasında ağzımı tek kullanımlık mendille kapatıyorum, bağışıklık sistemimi kuvvetlendirecek önlemler alıyorum, soğuk algınlığı geçiren kişilerden uzak duruyorum.’’

SOSYAL MESAFEYİ KORU VE EVDE KAL TÜRKİYE!

Global olarak yaşanan bu felaketi yenmenin ilk ve temel yolu kişisel önlemler. Çoğunluk durumun ciddiyetini kavramış olsa da süreci bilinçsiz, lay lay lom geçiren, okul ve iş yerlerinin geçici kapatılmasını tatil zanneden bir kitle var. Bu kitlenin gözüne ciddiyeti sokabilmek adına sosyal medyada global kampanyalar başlatıldı. Bunların başında #socialdistancing yani ‘’sosyal mesafeyi koru’’ geliyor, ikinci kampanya ise #stayathome yani ‘’evde kal’’ hashtagi. Şapur şupur öpüşmeler, tokalaşmalar, dip dibe oturmalar artık yok! Gerekmediği sürece evden çıkmamak, çıkıldığı takdirde 1 metre mesafeyi her şartta korumak ilk görevimiz. Dünya ve Türkiye’den pek çok ünlü isim bu hashtagleri kullanarak bilinç düzeyini arttırmada önemli rol oynuyor. Tüm bunlara rağmen birkaç hafta veya birkaç ay evde oturmamak insan canından daha önemliyse sözler kifayetsiz kalıyor.

<p>Herkes şaşkındı. Onu sadece  belgesellerden tanıyorlardı. İstanbul Arnavutköy'de örneğine az rast

Mahallede kızıl akbaba şaşkınlığı

Dünyada ilk kez üretildi! Türk mühendis ''gücü çevirdi'' ambargoyu aştı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Ekim 2021)

Gizli kasa her şeyi değiştirdi! Tadilat sırasında şans eseri bulundu