• $15,9698
  • €16,8028
  • 931.976
  • 2393.61
31 Aralık 2012 Pazartesi

Başvuru öncesi bazı belirsizlikler

Tam bir hafta önce bugün, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Cağaloğlu'nda bulunan binasındaki yangın haberiyle uyandık. İçinde yer aldığım projeler vesilesiyle çok kereler ziyaret ettiğim, uzun süreli çalışma toplantıları gerçekleştirdiğimiz tarihi binanın yanıp gitmesini çaresizlik ve üzüntü içinde izledim. Geçtiğimiz üç yıl içinde, Dr. Muammer Yıldız'ın liderliğinde İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kazandığı ivme taraflı tarafsız herkesçe malumken, İstanbul'da üretilen projeler tüm Türkiye'de parmakla gösterilip örnek alınırken bu olayın gerçekleşmesi büyük talihsizlik. Ancak tanıdığım kadarı ile Dr. Yıldız krizleri başarıyla yöneten, olumsuzlukları her koşulda fırsata dönüştürebilen bir kişi. Bu nedenle, zorlu geçecek bir dönemin ardından İstanbul'un bu talihsiz olayın izlerini tamamen sileceğinden şüphem yok. Tekrar geçmiş olsun.
İki gün sonra 2013 ÖSYS başvuruları resmen başlayacak ve 15 Ocak'a kadar sürecek. YGS, 24 Mart Pazar günü yapılacak, sonuçları 22 Nisan'dan önce açıklanacak. LYS oturumları 15-16 ve 22-23 Haziran'da gerçekleşecek. LYS sonuçlarının açıklanması ve tercih döneminin 15 Temmuz - 5 Ağustos arasında olmasını bekleniyor. Ağustosun 20'sinden önce yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelere kesin kayıtlar 2-6 Eylül arasında gerçekleşecek.
Başvurular öncesinde sosyal medya üzerinden bana ulaşan sorular birkaç konuya odaklanıyor. Bunlardan ilki lisede Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almayan (çoğunlukla gayrı müslim) öğrencilerin YGS ve LYS-4'te çıkacak sorulardan muaf olup olmayacaklarıyla ilgili. Bu konuda YÖK, ÖSYM ya da MEB'den henüz bir açıklama yapılmadı, bekliyoruz.

DİNDE MUAFİYET BELİRSİZ
Belirsiz bir diğer konu, başvuru formunda doldurulması istenen 'Alan Adı ve Kodu' maddesi (14. Madde). Tablo 7 kullanılarak doldurulması gereken bu madde özellikle lise son sınıf öğrencilerinin kafasını karıştırıyor, zira artık liselerde doğrudan alan ayrımı yok. Bu madde, ek puan alma hakkı olan öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunları ile sınavsız geçiş hakkı olan meslek lisesi mezunları için önem ve anlam taşıyor. Düz (genel) lise mezunları için bu alanın doğru/yanlış doldurulmasının OBP açısından pratikte bir önemi yok. Konuyla ilgili ÖSYM'nin kısa bir açıklama yapması yerinde olacaktır.
Kafa karıştıran bir diğer konu okul birincilerinin OBP'siyle ilgili. ÖSYM'nin web sitesinde yayınlanan 2013 ÖSYS Kılavuzu'nun 6 ve 10.1 bölümlerinde net şekilde açıklandığı halde, belki de kullanılan yöntemin mantıksızlığına inanamamanın doğal bir sonucu olarak, okul birincilerinin OBP'sinin 500 (tam puan) olacağı yanılgısı var. Bu doğru değil. Okul birincilerinin OBP'si de diploma notunun 5 katı olacak şekilde hesaplanacak. Örneğin lisenin birincisi 80 diploma notuyla mezun olduysa OBP'si 80x5=400 olacak.

SINAV TÜYOLARI
2012 tercih döneminde durumu fark eden ancak detaylı inceleme fırsatı bulamayan bilinçli rehber öğretmenlerin kafasındaki bir başka soru işareti başvuru süreciyle yeniden canlandı. ÖSYM, yıllardan beri uygulanmakta olan puan hesaplama yöntemini 2012'de sessiz sedasız değiştirmiş, bunun sonucunda adayların tercih yapma haklarında azalmalar yaşanmıştı. Konunun teknik detaylarına girmeden şunu söyleyelim. Oyunun 'yeni' kurallarına göre, TM puanlarının 'yüksek' hesaplanmasını isteyen sayısalcı adayların LYS-3'e , TS puanlarının 'yüksek' hesaplanmasını isteyen eşit-ağırlıkçı adayların da LYS-4'e girmeleri ve yarım netten fazla başarı göstermeleri, kendilerine bir anda 60-70 fazla puan kazandıracaktır. Benden söylemesi.
Yeni yılda herkese başarı ve esenlik dilerim.

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister