• $ 6,8657
  • € 7,7514
  • 397.948
  • 115794
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bu seçim İstanbulluların içine sinmedi

İstanbul seçimleri kimsenin içine sinmedi ama CHP “atı alan Üsküdar’ı geçti” havasında. Kanunsuzluk mu var, usulsüzlük mü var umursadıkları yok. 25 yıl sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni şöyle ya da böyle kazanmış olmanın getirdiği zaferi doyasıya yaşamak derdindeler.

Oysa seçim sandığının itibarı kimin kazanıp kimin kaybettiğinden daha önemli. Seçimi kazananın bunu nasıl kazandığı bütün diğer detayları geri plana itiyor. Hukuka, kanuna uygunluk her şeyden önce gelmek zorunda. Yoksa, bundan sonraki bütün seçimler anlamını yitirir ve kimsenin sandığa güveni kalmaz. Türkiye bir hukuk devletiyse kimsenin katakulli yaparak seçim kazanamayacağını da bilmesi gerekir.

İşte YSK’nın tam da bu noktayı netleştirmesi gerekiyor. YSK’nın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi talebine ilişkin alacağı karar bu yüzden son derece önemli. Hukuka uygun olmayan, akıllardaki şüpheleri gidermeyen bir karar işlerin daha da sarpa sarmasına yol açacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün partisinin bu konudaki duruşunu açıklarken tekrar “şaibe” vurgusu yaptı ve YSK’nın alacağı kararla bu adaletsizliği gidereceğini umduğunu söyledi.

AK Parti, İstanbul’da seçimin yenilenmesini bekliyor kuşkusuz. CHP ise olası bir seçim kararına karşı sokağı hazırlamaya çalışıyor. İmamoğlu, iptal yönünde bir kararı beklediğinden dolayı belediyenin veri tabanını hızla kopyalama yoluna gitti. CHP’nin havası şu: “Seçim sandığında ne yaptıysak yaptık, hangi operasyonu çektiysek çektik; yakalamadığınıza göre biz kazandık.”

AK Parti’nin gözü kulağı YSK’da. Eğer seçimlerin yenilenmesi yönünde bir karar çıkarsa CHP’nin sokak tehditlerine boyun eğmeden hızla yeni bir seçime hazırlanmaya başlayacaktır.

YSK’nın yapması gereken İstanbul genelindeki tüm oyların yeniden sayılmasını sağlamak ve itirazlara mahal vermemekti. Bu kararı alamayarak belirsizlik sürecinin uzamasına yol açtılar ve İstanbullu seçmenin kuşkularını daha fazla artırdılar. Bu kuşku ve şüpheleri gidermek için artık geriye tek bir yol kaldı. Büyük ihtimalle olacak olan da o!

Sosyal medya düzenlemesi getirilmeli mi?

Sosyal medya düzenlemesi getirilmeli mi?

Oyuncu Özge Borak organik tarıma merak saldı

Oyuncu Özge Borak organik tarıma merak saldı

En güzel ve anlamlı Cuma mesajları resimli seçenekleriyle!

En güzel ve anlamlı Cuma mesajları resimli seçenekleriyle!

Libya ordusu Rus Wagner'in tuzakladığı mayınları sergiledi

Libya ordusu Rus Wagner'in tuzakladığı mayınları sergiledi