• $15,9494
  • €17,0362
  • 950.682
  • 2380.9
8 Ekim 2011 Cumartesi

Türkiye'nin Chanel'iyim

30 yıl Vepa ve İpekyol gibi büyük markaların tasarımcılığını yaptıktan sonra kendi markası Berr-in'i Fransa'dan dünyaya satan Berrin Eser 'Türkiye'nin Coco Chanel'iyim' diyor.

Modanın doğduğu yer Fransa'ya tasarım satmak zordur. Türk markaları ve tasarımcılarının yavaş yavaş kopyacı kimliğinden kurtulup imaj tazelediğini bugünlerde artık daha çok moda emekçisinin koleksiyonlarını Fransa'da vitrine çıkardığını duyuyoruz. Ancak 2000'li yılların başında bunu yapmak zordu. Hele ki tek başınıza bir tasarımcıysanız ve arkanızda büyük bir finansal güç yoksa daha zor. Ancak 30 yıldır, Vepa'sından Porio'suna, Penyelüks'ten İpekyol'una kadar Türk hazır giyim tarihinde önemli yer edinmiş markalara hayat veren Berrin Eser, bunu başaran nadir tasarımcılardan biri. İpekyol'un Twist markasının ilk koleksiyonlarını hazırlayıp markadan ayrıldıktan sonra kendi markası 'Berr-in'i kuran tasarımcı, 2003 yılında bir koleksiyon hazırlayıp, Paris'in yolunu tutuyor. Gidiş o gidiş. Şimdi Paris'ten tüm dünyaya koleksiyonu yayılıyor.

"berrin.jpg"

GİYİLEBİLİR SANAT
Ürünlerini Türkiye'de satmayı hiç düşünmezken, İstanbul'da pek çok yerde, kendi tasarımlarını Paris'ten alıp giyen kadınları görünce İstanbul'da da var olmaya karar veriyor. 2 yıl önce Bağdat Caddesi'nde ilk mağazasını açıyor. 'Çok büyük ilgiyle karşılaştım. Bu kadarını beklemiyordum' diyor ve ilginin sebebini, 'Giyilebilir sanat yapıyorum. Türk insanı giyilebilir tasarıma aç' şeklinde açıklıyor. Onunkiler hem giyilebilir tasarımlar hem de ulaşılabilir. 'Nerede yaşadığımı ve kime ne satmaya çalıştığımı çok iyi biliyorum' düsturuyla hareket eden Berrin Eser'in elbiselerinin fiyatları 250 TL'yi aşmıyor.

FRANSA'DA DOĞSAYDIM COCO OLURDUM
30 yıl önce bırakın tasarımcıyı, stilist kavramının bile bilinmediği yıllarda kolunun altında dosyası tekstil firmalarını kapı kapı dolaşıp tasarımlarını anlatan Eser, 'Türk tekstil tarihinde kimsenin cesaret edemeyeceği tasarımlara imza attım. Kumaşın olmadığı yıllarda baskılar yaptırdım olay oldu. Porio ile Türkiye'nin ilk gençlik markasını kurdum' sözleriyle devrimci kişiliğinden bahsediyor. Tasarımcı, kendini Coco Chanel'e benzetiyor.
'Ben Türkiye'nin Chanel'iyim. Paris'te o kültürün içinde yetişseydim, Coco olurdum. Ama Türkiye'de de bunu başardım.'

HAKAN YILDIRIM ASİSTANIMDI
Ekibinden Bora Aksu ve Hakan Yıldırım gibi Avrupa'da defile yapan tasarımcılar çıkan Eser, yeni mezun olan genç tasarımcıları 'tez canlı' buluyor. 'Daha yeni mezun olmuş gençler, 'Ben tasarımcıyım' diyor. Oysa onlar daha birer tasarımcı adayı. Tasarımcılık eğitim ve ardından tecrübeyle kazanılan bir unvan.'
Yeni nesilden ise en çok Bora Aksu ve Elif Cığızoğlu'nu beğeniyor.

Jean gömlekler yok satıyor
Mavi'nin geçtiğimiz sezon başlattığı Kıvanç Tatlıtuğ ve Guisela Rhein'in yer aldığı reklam filmleri büyük ilgi gördü. Türkiye'de duble jean yani jean üstüne jean trendini patlatan bu reklamlar, Mavi'nin satışlarını da hayli tırmandırdı. Geçtiğimiz sezon Guisela'nın giydiği jean ceket mağazalarda yok satmıştı, şimdi de Kıvanç'la bir örnek giydikleri gömlekler yok satıyormuş.

Hakaan Paris'teydi
Avrupa'da Türk modasını temsil eden şahsına münhasır tasarımcılarımızdan Hakan Yıldırım, geçen hafta Paris Moda Haftası'nda 2012 yaz defilesini gerçekleştirdi. Hakaan'ı izleyenler arasında Vogue Paris Genel Yayın Yönetmeni Emmanuel Alt, International Herald Tribune Moda Yazarı Suzy Menkes, Anna Dello Russo, Carine Roitfeld gibi moda otoriteleri de varmış. Ünlü top model Natalia Vodianova ise defileyi Suudi Arabistan prensesi Deena Abdulaziz ile birlikte izlemiş.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor