• $16,3789
  • €17,5898
  • 974.36
  • 2450.84
12 Mart 2011 Cumartesi

Stil danışmanıyla bir alışveriş macerası

Türkiye'nin ilk alışveriş merkezi Akmerkez, 'concierge' hizmetlerine alışveriş asistanlığı ve stil danışmanlığını da ekledi. Geçtiğimiz hafta, Akmerkez'de stil danışmanı Hakan Çeri ile üç saat geçirip alışveriş ve stil tüyoları aldım.

Akmerkez geçen yıldan beri sürdürdüğü 'concierge' hizmetine alışveriş asistanlığı ve sitil danışmanlığını da eklemiş. Nasıl bir hizmet verdiklerini gözlemlemek için geçtiğimiz hafta Akmerkez'deydim. Alışveriş danışmanlığı adı altında hangi hizmeti veriyorlar, stil danışmanlığının kapsamında neler var, önce dinledim sonra da stil danışmanı Hakan Çeri ile birlikte alışverişe çıktık.
Alışveriş asistanlığı üç saatlik, stil danışmanlığı ise üç aylık bir hizmet.
Akmerkez 'concierge'a başvurup önce randevu alıyorsunuz. Stil danışmanlığı hizmetinin ilk randevusunda sizin ölçüleriniz, hangi markaları tercih ettiğiniz, vücudunuzun hangi bölümünden hoşlanmadığınız, kimlerin giyim tarzını beğendiğinizle ilgili bilgilerin yer aldığı bir form doldurup sohbet ettikten sonra mağazaları gezmeye başlıyorsunuz. Tek şartları gardırobunuzdaki fazlalıklardan kurtulmanız. Sonra her alışveriş turunda yeni parçalar alıp gardırobunuzu oluşturmaya başlıyorsunuz. Her aldığınız yeni ürünün fotoğrafını çekip hepsine bir de numara veriyorlar. Sonra bunları dosyalayıp nasıl kombinleyeceğiniz konusunda da bilgilendiriyorlar. Acil bir yere gitmeniz gerekiyorsa ve ne giyeceğinize karar veremediyseniz saat kaç olursa olsun, stil danışmanınızı arayıp yardım isteyebiliyorsunuz. O da size 8 numaralı pantolon ve 3 numaralı bluzu, 12 numaralı ayakkabıyla giyip 25 numaralı çantayı takın diyor.
Hizmet boyunca isteğinize göre haftada bir kez buluşup uzun uzun alışveriş turuna çıkabiliyorsunuz.
3 ayın sonunda oturttuğunuz tarzınızla ilgili karne alıp mutluluklar dilenerek uğurlanıyorsunuz.
Nasıl, her kadına lazım değil mi? Gardırobunuzdaki fazlalıktan kurtulurken aslında büyük oranda kara geçebilirsiniz. Bir günlük alışveriş asistanlığı 300, 3 aylık stil danışmanlığı ise 1.500 TL.
Çok değil mi diyecek oluyorum, Hakan Çeri normalde stil danışmanlığı ücretinin bunun birkaç katı olduğunu açıklıyor. 'Üstelik bu ücret gereksiz aldığınız bir çanta ve çizme fiyatı kadar' diyor. Düşünüyorum haklı olabilir...
Gelelim alışveriş turuna. Beraber mağazaları gezerken alışveriş tüyoları veriyor bana Çeri. 'Sinirliyken ya da eşinizle kavga ettiğiniz gün, sakın alışverişe çıkmayın. İndirimde diye giymeyeceğiniz ürünleri almayın. Alışverişe pazartesi günleri saat 11.00'de çıkın. Çalışıyorsanız izin alın. Hafta sonu mağazalar çok kalabalık oluyor, sağlıklı karar veremezsiniz ayrıca dışarıda sizi beklemekten patlamak üzere olan bir erkek varsa hiç olmaz.'

"stlc.jpg"

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARZ
Gazeteciyim ve rahat giysiler giymem gerekiyor diye rahat bir kumaş pantolon ve ceket öneriyorlar. Altına da çok yüksek olmayan botlar. Giyiyorum, gayet şık, istediğim toplantıya gidebilirim bununla ama tarzım değil. Sanki biraz yaşlı gösterdi. Ardından hemen bir jean mağazasına giriyoruz. Hemen çekincelerimi belirtiyorum 'Skinny giymem bacaklarımı çarpık gösteriyor, yüksek bel de bende güzel durmuyor.' Bana göre bir jean seçip üstüne güzel bir tişört ve sezonun modası bir deri mont veriyor. 'Tamam' diyorum budur. Ekoseli ayakkabılarla İngiliz stili yakalamaya çalışıyor.
E, peki şimdi gece bir partiye gideceksem ne giymeliyim diye sorunca, kendimi Vakko'da buluyorum. 'Belki klasik olacak ama siyah bir elbise önermek istiyorum' diyor Çeri. Siyah küçük elbise gardıropların olmazsa olmazı tabii. Ama öyle bir elbise gösteriyor ki çok farklı dümdüz değil, üstündeki kumaş oyunlarıyla farklı bir hava verilmiş. Sezonun modası pudra rengi bir ayakkabı ve aynı tonda bir çantayla tamamlıyoruz kıyafeti.
Çeri'nin amacı kişinin vücuduna ve yaşam biçimine göre bir tarz oturtmak ve tutarlı bir çizgide ilerlemesini sağlamak. Zorlama bir şıklık ve gereksiz eklemeler de yok ortada. Bunu sürdürebilir kılmak da tarz sahibi olmak oluyor işte.

Stil danışmanından tüyolar
- Bir elbise beğendiniz. Altına giyeceğiniz uygun ayakkabının numarasını ise bulamadınız. Öyleyse elbiseyi de bırakıp yeni bir elbise ve ayakkabı kombini yaratmaya çalışın. Aksi takdirde o elbise ve ayakkabı gardıropta metrekare düşmanı olur.
- En güzel ayakkabıları transseksüellere ayakkabı yapan atölyede bulursunuz. Ayakların büyüklüğünü saklamak için harika modeller çıkarırlar ortaya.
- İndirimde bir ürün alırken, çok sıra var diye denemeden kasaya gitmeyin.
- Dizilerde ve kataloglarda gördüğünüz ürünleri gözünüz kapalı almayın. Kamera ve ışık karşısında bambaşka duran giysi, siz giyince bambaşka olabilir.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu