• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
16 Nisan 2011 Cumartesi

Kendi polomu kendim tasarladım.com

Geçtiğimiz hafta US Polo'nun 'kendi polonu kendin tasarla' workshop'una katılıp tişört tasarlamanın püf noktalarını öğrendim.

Tişört tasarlamak son yıllarda çok moda oldu biliyorsunuz. Genç tasarımcılar tişörtle başladıkları tasarım yolculuklarında çok iyi noktalara geldiler. Şimdi siz de kendi tişörtünüzü kendiniz tasarlayabilirsiniz. Tabii sıfırdan tişört dikmekten bahsetmiyorum. Var olan bir tişörtü kendi zevkiniz, tarzınız ve kişiliğiniz yönünde farklılaştırmaktan bahsediyorum. Geçtiğimiz hafta US Polo'nun 'kendi tişörtünü tasarla' workshop'una katıldım. Öncelikle çok eğlendiğimi söylemeliyim. Boş zamanı olanlara ya da kafa dağıtmak isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Yıllardır onlarca tasarımcıyla konuşmuş yüzlerce koleksiyon görmüşümdür ama iş o masanın arkasına geçince değişiyor. Şöyle yapsam çok mu komik olur, bu çok mu abartı,  bu da çok silik oldu, şimdi de çok zorlama... 'Ne kadar keyifli bir iş, tasarımcı olsam' diyen varsa önce bir tişört tasarlamakla başlasın diyorum! Bunu bile farklılaştırmanın ne kadar zor olduğunu gördükten sonra karar versin bu meslekte ısrarcı olup olmayacağına. Zira polo tişört deyip geçmemek gerek en çok giydiğimiz ve en çok satan üründür mağazalarda.
4 yıldır US Polo'nun koleksiyonlarını tasarlayan Alev Ciliv de oradaydı ve tişört tasarlama konusunda tüyoları aldım.

HAYAL GÜCÜNÜZÜ SERBEST BIRAKIN
Ciliv'in öncelikli önerisi, beni çocukluğuma götürdü.
'Çocukken bebeklerimize nasıl özgürce düşünüp giysiler dikiyorsak yine aynı hayal gücüyle bakın tişörte. Hepimiz zaman ilerledikçe kurallara, kısıtlamalara uyuyoruz ve hayal gücümüz daralıyor zamanla. Çocukların hayal gücü bizden fazladır. İnsan kendini özgür bırakırsa, korkmadan tasarlarsa daha eğlenceli vakit geçirecek ve daha özgün bir çalışma ortaya çıkacaktır.'
Ben de Ciliv'in söylediklerini yapmaya çalıştım ama çok da başarılı olduğum söylenemez, ben onu giymem, bu böyle olmaz derken yine kendime benzettim tişörtü. Belki üzerinde harikalar yaratamadım ama benimdi.
Bu kez Ciliv'e belki de 100 yıldır hayatımızda olan polo tişört tasarlarken her yıl nasıl farklılık yaratabildiklerini sordum. 'Genelde teknolojinin verdiği yenilikler yani yıkama ve boyama çeşitliliklerini çok kullanıyoruz ve buradan başlıyoruz. Düğmesine, armasına, ipliğine, biyesine gelmeden önce efekt değişmiş oluyor. Bir sezon güneşten ağarmış pololar görüyorsunuz, bir sene sonra daha canlı neon tonlarda pololar. Bu tarzlara uygun düğmeler ve armalarla çeşitlendiriyoruz.'
Sohbetimiz sırasında Alev Ciliv öyle bir cümle kuruyor ki işte tasarımın düsturu bu diyorum. Alıyorum makası elime... 'Kendimizi kısıtlamayacak kadar özgür bırakmalı, zorlanmış bir yaratıcılık olmamasına da dikkat etmeli. Değişik bir şey yapmak adına güzel olmayanı yapmak doğru değil. Siz bile 1 saat sonra sıkılırsınız yaptığınızdan. Biz polo tişörtlerde zamansız tasarımlar ortaya koyuyoruz ve o nedenle bu kadar seviliyorlar. Ürünü ürün yapan teknik detaylarda saklı. Kesip dikmekle değil üzerinde çalışılmış ürün kendini gösteriyor.'

Tasarımcıdan öneriler
-  Polo çok Amerikan tarzı bir kıyafet, kırkyamalar da bu tarzı tamamlayacaktır. Biz de US Polo koleksiyonunda değişik kumaşları birleştiriyoruz.
-  Eski madalyaları ve armaları bir tişörtte toplayabilir, daha retro ve vintage bir havaya sokabilirsiniz. Ancak burada malzemelerin birbirine yakışıyor olması önemli. Eski asker armalarıyla metal düğmeleri aynı tip, birbirine yakışan malzemelerle kullanarak farklı bir hava yakalayabilirsiniz.
-  Yaptığınız eklemelerin yıkanmaya uygun olması gerekiyor. Kullanacağınız kumaşlar önceden yıkanmış olmalı ki çekmesin ve boya vermesin.
-  Tişörtünüzü kalın dikişlerle süsleyebilir ve isminizi üstüne işleyebilirsiniz.

Sanal ortamda da kendipolonutasarla.com'dan tişört tasarlamanız mümkün. Tişörtünüzün rengini, armasını, koluna işlenecek rakamı ve isterseniz isminizi yazdırabiliyorsunuz. Üstüne 'benimle evlenir misin' yazdıran bile varmış. Bu aralar ise Anneler Günü yaklaştığı için anneler için tişörtler tasarlanıp sipariş veriliyormuş.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak