• $7,5364
  • €9,0138
  • 409.246
  • 1538.04
28 Ocak 2012 Cumartesi

İstanbul Moda Haftası'nda neler oluyor?

Aysun Öz Kaşi
Aysun Öz Kaşi
YAZARIN SAYFASI

Taşkışla ve Santral İstanbul'dan sonra çadıra taşınan, bu arada
Özlem Süer, Hatice Gökçe ve Hakan Yıldırım gibi Türk modasının önemli isimlerini kaybeden İstanbul Moda Haftası'nda organizasyon anlamında ise olumlu gelişmeler yaşanıyor.

 Bir İstanbul Moda Haftası daha geliyor. Organizasyonun üçüncü yılında şehir moda haftasına, moda haftası da şehre alıştı. Taşkışla ve Santral İstanbul'un ardından geçen yaz Tepebaşı'nda kurulan çadıra taşındı.
Bu süreçte Türk modasının en ünlü tasarımcıları Özlem Süer, Hatice Gökçe, Hakan Yıldırım, Bahar Korçan, İdil Tarzi ve Arzu Kaprol moda haftasından çekilirken yerlerini de genç tasarımcılara bıraktılar.
8-11 Şubat'taki moda haftasında bu kez Nihan Peker, Beste Gürel, Tuba Benian, Şafak Tokur ve Çiğdem Akın karma defileyle ilk kez tasarımlarını hafta çerçevesinde podyumda yürütecek. Tuvana Büyükçınar ve Nejla Güvenç ise ikinci solo defileleriyle etkinlikte yerini alırken, sürpriz isim ise ünlü tasarımcı Erol Albayrak. Yıllardır hazırladığı koleksiyonlar ve giydirdiği ünlü isimlerle moda dünyasının ünlü ismi Albayrak, İstanbul Moda Haftası çerçevesinde ilk kez defile gerçekleştirecek. 2013 sonbahar - kış koleksiyonlarının sergileneceği moda haftasının diğerlerinden farkı ağır topların olmaması nedeniyle kan kaybetse de biraz daha kitabına uygun yapılması. Mesela ilk kez bir mimarla çalışılmış iç dekorasyon konusunda ve mimar Leyla Gök imza atmış tüm çadıra.
Moda haftasında yaşanan diğer gelişmeleri ise IFW Komite Başkanı Volkan Atik'ten dinleyelim: 'Öncelikle bir önceki sezona göre çadır alanlarını çok daha fazla genişlettik. Daha önce olmayan fiziki alanlara özel oturma alanları oluşturduk. Basın odasına bu sene çok daha büyük bir alan ayırdık. Alım heyetleriyle ilgili daha sıkı çalışıldı. Doğu Avrupa, Ortadoğu, Amerika ve Rusya gibi büyük ülkelerin ticaret müşavirlikleriyle detaylı çalışmalar geliştirdik. Nitelikli uluslararası basın davet edilmesi için bu yıl çok daha sıkı bir çalışma yürütüldü. Etkinliğin bütün şehre yayıldığını hissettirmek adına aynı zamanlamalarda parti ve özel geceler organize edildi. Önümüzdeki sezon  uluslararası etkisini çok daha fazla arttırmayı hedefliyoruz.'  

MANKENLER NE YER?
    Moda haftalarında defile kulisinde mankenler ne yer hiç merak ettiniz mi? Aslında son derece iyi beslenmeleri gerekiyor. Bakmayın siz bir defilenin
15 dakika sürdüğüne. Öncesinde dört saatlik saç, makyaj ve prova maratonu yaşıyorlar. Bu tempoya dayanmaları içinse şişkinlik yaratmayacak ancak enerji verecek gıdalar tüketmeleri gerekiyor.  Ancak şimdiye kadar İstanbul Moda Haftası'nda defileden defileye koşturan mankenlerin güzel bir büfeyle karşılaştıklarını görmedim. Oysa Avrupa'da meyvesinden yoğurduna hatta çorbasına kadar geniş bir açık büfe hazırlanıyor. Ancak bu kez İstanbul Moda Haftası'nda  mankenler parmaklarını yiyecek sanırım. Zira Nelson Mandela,  Beyonce, J-Z,  Kim ve Khloe Kardashian gibi televizyon ünlülerine, süper starlara  ve devlet adamlarına özel  günlerinde catering hizmeti veren Sense of Taste, Chef Joshua Cohen tarafından 'sağlıklı lezzet' felsefesiyle hazırlanan özel mönüsüyle IFW'de yer alacak.  IFW kapsamında kulis ekibinin özel ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Sense of Taste her gün yaklaşık beş defilede yer alan modeller için günlük kalori ihtiyaçlarını karşılayan, yüksek lifli, doyurucu tariflerle kuliste uluslararası standartta bir hizmet verecek. Bu çerçevede yaban pirinç pilavı ve sotelenmiş sebze salatası; az yağlı mozzarella, mantar ve domates soslu fettucine, soya ve susam yağında çevrilmiş brokoli; marine yağsız tavuk göğsü ızgarası, közde kırmızı biber, thai noodle, tofu karışık sebzeler ve meyve salataları modeller için her gün taze olarak hazırlanacak.
Kuliste görev alacak diğer görevliler de unutulmamış tabii. Onlara performans ve direnci yükselten ayrı bir mönü hazırlanmış. Türk mutfağının 'en sevilen' yemeklerini sunacak olan Sense of Taste,  telaşlı kulis ortamında yemeği kaçıranlar için ayrıca sürekli sebze çorbası ve taze meyve bulunduracak. VIP ve basın odasında ise Türk ve dünya mutfağının sevilen lezzetleri ağızları tatlandıracak.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi