• $16,3272
  • €17,4121
  • 973.17
  • 2389.47
3 Aralık 2011 Cumartesi

İngiltere Kraliçesi frak modasını patlatacak

Köşke çıkarken bile smokini tercih etmeyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, İstanbul'a yaptığı ziyarette smokin giydirmekle kalmayıp Buckingham Sarayı'nda frak giydiren İngiltere Kraliçesi Elizabeth, smokin satışlarından sonra frak satışlarını da patlatacak.

ngiltere Kraliçesi Elizabeth'in, siyasilerimizin smokin ve frak takıntısını yıkma konusunda etkisi büyük. Köşke çıkarken frak giymeyi reddeden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, smokini ilk kez İngiltere Kraliçesi'nin 2008'deki ziyaretinde giymiş. Hatta o dönem kapatma davası sürdüğü için, bu laik kesimlere yapılan bir gönderme olarak bile nitelendirilmişti. Daha sonra Gül, smokini sevdi ve 29 Ekim resepsiyonlarında hep giydi.
Frak giymekten kaçan sadece Gül değildi, Ahmet Necdet Sezer de köşke çıkarken tercih etmemişti. Deniz Baykal ve Başbakan Erdoğan da giymekten hep kaçındı. Erdoğan smokini hala tercih etmiyor.
Ancak Gül, geçen hafta gerçekleşen İngiltere ziyaretinde üst düzey kraliyet protokolü gereği, Kraliçe'nin İstanbul ziyaretinde smokinden kaçamadığı gibi fraktan da kaçamadı. Tabii beraberindeki siyasiler, iş adamları ve gazetecilerden oluşan heyet de... Törene katılan yazar Elif Şafak, ilk kez frak giyen heyetin otelde töreni beklerkenki halini şöyle tasvir etmişti: 'Bu sefer frak giyilmiş, ayakkabılar cilalanmış. Herkes birbirini süzüyor, yarı muzip yarı mütebessim.'
Nitekim Gül'ün, 18. yüzyılda avcıların ata rahat binmesi için önü kısa, arkası uzun tasarlanan bu kıyafeti giymesi yerli ve İngiliz basınının geçen haftaki gündemiydi.

SMOKİNE NATO, FRAKA KRALİÇE ETKİSİ

Smokine bile soru işaretiyle bakarken şimdi frak giyen Cumhurbaşkanı Gül ve heyetinin kostümü, siyasi mesajları açısından pek çok farklı şekilde yorumlanıyor. Ancak bunun tekstil sektörü ve erkek modası açısından da farklı etkileri olacak. Zira bundan 10 yıl önce smokinin esamesi okunmazken şimdi düğün ve davetlere smokinsiz gidilmiyor. Hazır giyim firmaları bile damatlık olarak artık sadece smokin satıyor. Bunun sebebini Buckingham Sarayı'ndaki davette pek çok kişinin frakını hazırlayan Levon Kordonciyan 10 yıl önceki NATO toplantıları ve 'Asmalı Konak' dizisi olarak açıklıyor. NATO toplantılarındaki smokinli görüntüler, bu siyah kıyafete toplum gözünde itibar kazandırırken bir taraftan da normalleştirdi. 'Asmalı Konak'taki düğün sahnelerinde giyilen smokinler ise bu trendin sokağa inmesinde önemli bir paya sahip. Ve tabii onu takip eden yıllarda yayınlanan diğer diziler...
Tabii Cumhurbaşkanı'yla birlikte siyasilerin de törenlerde smokini tercih etmesi bu trendine ivme kazandırdı. Ancak yeni trend frak olacak gibi görünüyor. Önümüzdeki aylarda hatta yaz düğünlerinde frakı andıran ceketleriyle damatlar görürseniz şaşırmayın. Büyük dedesi Atatürk'ün terzisi olan ünlü frak ve smokin tasarımcısı Kordonciyan, yurtdışı ve yurtiçinden gelen talepleri karşılamak için 1000 adet frak hazırlamaya başlamış bile.
 Tasarımcı 'Artık her erkeğin gardırobunda mutlaka bir smokin ve frak bulunmalı' diyor.

7. Edward fraktan sıkılınca kuyruğunu kesip smokin yaptırmış
Frak, 18. yüzyılda uzun ceketler ve paltolarla at üstünde ava gidenler için tasarlanmış. Kırmızı renkte, arkalarındaki kuyruğu ikiye ayrılan bir kıyafet olarak ortaya çıkan frak, zamanla değişti. Kırmızı siyaha dönüştü, diz altında olan boyu, diz hizasına geldi. Frakın yakası ve yaka üstleri satendir ve üç tane süs düğmesi vardır. Bir binici kıyafeti olduğu için frakın önü asla iliklenmez. İçine ise pike kumaştan yelek giyilir. Yelek ceketin kesim kısmından yaklaşık 2-2,5 santimetre daha uzun olmalı. Yaz fraklarında ise kuyruk ortadan kalkıyor ve içine yelek giyilmiyor. Frakın içine giyilen gömleğin önü kolalıdır ve gömlek muhakkak beyaz olmalıdır. Frakta papyon mutlaka beyazdır ve pike kumaştan olması gerekir.
Frak, smokinin ise atası, şöyle ki: İngiltere Prensi olduğu dönemde
7. Edward, frak giymekten bıkmıştır ve terzisi Henry Poole'den kendisine kısa bir ceket dikmesini ister. Poole'nin diktiği tek düğmeli ceket, zamanla bugün giyilen smokine dönüşür.
İtalyanlar buna 'smokin', İngilizler 'evening wear', Amerikalılar da 'tuxedo' der. Smokin iki cins kumaştan hazırlanır. Bir tanesi alpaka, bir diğeri de lastikotin kumaşından yapılandır. Smokinin de yakaları aynı fraktaki gibi satendendir.
Smokinle sadece siyah saten papyon takılır. Pantolon kenarına belden ayağa kadar uzanan saten bir  kurdele dikilir. İçine giyilen gömlek ise kesinlikle beyaz olmalı, kol düğmeleri ise kapaklı... Smokinde kuşak vardır ve siyah olmalıdır. Fakat isteniyorsa fantezi desenli koyu renk kuşak takılabilir. Yakaya bir karanfil takılabilir ancak cep mendili olmaz.

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada