• $33,0549
  • €36,0294
  • 2556.2
  • 11156.2
2 Eylül 2013 Pazartesi

Vidi li dobar odmor

Hiçbir Beşiktaşlı geçen sezonki kâbus ötesi Gaziantep maçlarını hatırlamak istemez, mümkünse “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” filminin gerçek olmasını isteyip o 2 maçı hafızadan sildirir! Ama Beşiktaş’ın bu sezonki gelişimini anlatabilmek için Gaziantep’le oynanan o son 2 lig maçını baz alıp karşılaştırmalı bilimsel analizi yapmak zorundayız.
Beşiktaş daha önce Gaziantep’le oynadığı 2 lig maçında da öne geçmesine rağmen son dakikada gol yiyip kazanamazken taraftarına maç içinde hem kışı hem yazı hem sonbaharı hem de ilkbaharı yaşatmıştı! Geçen sezonun turnusol kağıdı gibi olan o iki maçta Beşiktaş belli dakikalar baz alınırsa ligin en iştahlı hücum eden ekibiydi. Ancak golü atar atmaz anlamsızca geriye yaslanan modern futboldan bihaber “zihniyet”sizlik yüzünden o 2 maçta kaybedilen 5 puanın değeri sezon sonunda çok daha iyi anlaşılacaktı.

KOMPAKT VE”ÖZEN”Lİ BİLİÇ FUTBOLU

O 2 maçta Beşiktaş’a yakışmayacak kadar kopuk kopuk oynayan, stoperi ile santrforu arasında 70 metre mesafe farkı olan Beşiktaş neyse ki bu sezon Biliç-Özen kalitesi çizgisinde çok farklı. İlk 11 belki geçen sezona göre çok daha kaliteli değil ama bireysel yeteneklerin toplamından daha yetenekli bir Beşiktaş ilk 14’ü sahada fark yaratıyor. Beşiktaş stoperi ile santrforu arasındaki mesafe en fazla 40 metre. Çok daha kompakt ve takım ruhu kadar takım aklını da sahaya yansıtan bir Beşiktaş var. 

İKİ SAATTEN FAZLA UYUMADILAR

369 isabetli pas yapıp 15 şut atan, “Total Futbol”cusu Atiba’nın 40 yıllık sol bek gibi oynadığı, başta Veli herkesin takım savunmasına “akıl soslu iştah”la yardım ettiği kadar aynı oyuncuların takım hücumunda “kolej takımının 2013 versiyonu”nu anımsattığı bu tablo Önder Özen ve Slaven Biliç’in eseri.
Bu ikili, Beşiktaş’ta göreve başladıkları ilk 30 günde, günde ortalama 2 saatten fazla uyumadılar. Ama kısa sürede hayal ettikleri takım ruhu ve aklını sahaya yansıtmayı başardılar. Şimdi milli takım arasında sol bek işini çözüp biraz dinlenmeyi fazlasıyla hak ettiler. Vidi li dobar odmor yani iyi tatiller görüşmek üzere güzel ikili ve talebeleri!

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Tahta kaşık kullanıyorsanız dikkat

Bakırköy'de alt geçide çarpan tır devrildi! Aynı yerde daha önce 4 kişi hayatını kaybetmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldız Sarayı'nın açılış törenine katıldı