• $13,4647
  • €15,3192
  • 771.098
  • 1857.4
18 Eylül 2013 Çarşamba

Savunamamak

G.Saray ligdeki 4-2-3-1’den sonra Real Madrid karşısında geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi’nde başarıyı getiren 4-3-1-2 formatına geri dönerek başladı. Ancak ilk yarı boyunca özellikle kanat hücumlarında Galatasaraylı oyuncular geçen seneki Schalke ve Real Madrid rövanş maçlarından farklı olarak yardımlaşarak oynamadı. 5. dakikada Engin, etrafında 3 Real Madrid’li oyuncu varken sol çizgiye inmeye çalışıp zorladı, kaptırdı. İlk yarının kalan 40 dakikasında da Eboue olsun, Riera olsun iki bek kanatlarda yalnız kaldıkları için zorlasalar da ofansif açıdan etkili olamadılar. O yüzden Galatasaray daha çok ortaya sıkıştı. Devre sonunda topla oynama oranı eşit olsa da skor 1-0 Galatasaray aleyhineydi.
Sahi, Real Madrid’i öne geçiren golde 1.76’lık Isco o hava topu mücadelesini nasıl o kadar kolay kazandı? Daha doğrusu neden yıllarca İngiltere Premier Lig’de bu tip hava topu mücadelelerine aşina olan Eboue yapmaması gereken tek şeyi yaptı? Sonrasında Chedjou’nun öne çıkıp müdahale etmek yerine geri geri gitmesine de anlam vermek zor!
İlk yarıda anlayamadığımız başka bir şey de ilk 25’te her hücum pres yaptığında Xabi Alonso’suz Real Madrid’in oyun kurmasını engelleyen Galatasaraylı oyuncular, sonraki 20’de neden orta sahaya gömülerek rakiplerini karşıladılar? Halbuki Real Madrid son La Liga maçında rakibi Villarreal’in pres yaptığı her dakikada benzer zorluklar yaşamış, beraberliği zar zor kurtarmıştı. Ama Villarreal’den daha iyi sahip oyunculara sahip olan Galatasaray ruhsal, mental ve fizik kondisyon açıdan kötü bir gecesindeydi.
Galatasaray 2. yarıya presle başlamaya çalıştı. Ancak savunmanın bir başka hava topu kademe hatasında 2. golü yedi. O gol kadar, Drogba’nın sakatlanıp 2. yarıda oynamaması da Galatasaray’ın işini iyice zorlaştırdı.
Lille’de oynarken Chedjou’yu hiç bu kadar dağınık görmemiştim. Chedjou, Lille’de en az iyi oynadığı maçta bile en azından savunmasını organize ederek durumu telafi ederdi. Dün gece ise yenilgiye sebep olan defansif organizasyon bozukluğunun merkezi oldu. Ilgaz Çınar’ın söylediği gibi sürekli oynamamaktan kaynaklanan maç eksiği, savunma oyuncularını daha da fazla kötü etkiliyor. Chedjou’nun performansının bu kadar kötü olmasına neden olan bir diğer faktör ise Dany oldu. Dany, dün gece yanında Ramos oynasa, onu bile bozabilecek kadar kötüydü!

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı