• $13,5901
  • €15,3221
  • 778.475
  • 1981.04
1 Eylül 2013 Pazar

Antrenör takımı

Göreve gelir gelmez kendisine bıraktığı kadro için Ersun hocanın teşekkür ettiği Aykut Kocaman’ın kulaklarını çınlatalım: Dünkü Fenerbahçe tam anlamıyla “antrenörünün takımı”ydı. Ön liberoların bile rakip cezaalanına 10 metre uzaklıkta konumlandığı tam saha pres… 3-0’dan bile sonra düşmeyen takım hücumu hızı… Savunmacıları hücum esnasında hücumcular kadar iştahlı oynarken, hücumcuların da takım savunmasında savunmacılar kadar iştahlı katkı sağladığı bir takım… Ersun Yanal futbolunun 2013-14 sezonu Kadıköy ayarlarına göre güncelleştirilmiş bir versiyonu.

Cristian’ın yerine nihayet Holmen’in oynaması Yanal’ın takımına idealindeki futbolu oynattırmasını kolaylaştıran etkenlerin başında geliyor. Cristian top ayağındayken mirasyedi burjuva gamsızlığındaydı, sadece ilk yarıda 6503 km koşan Holmen ise top ayağındayken onun kıymetini fazlasıyla bilen çok çalışıp işçilikten müdürlüğe terfi eden adam gibi.

Top rakipteyken ise Holmen terinin son damlasına kadar çalışan bir işçi, Cristian ise top rakibe geçtiğinde işsizken iş beğenmeyen eski mirasyedi tripleriyle çok can sıkıcıydı! Mesela Fenerbahçe’nin 3. golünün geldiği korneri kazandıran Holmen o pozisyonda sade ama en efektif olanı yaptı. Aynı pozisyonda Cristian olsa şut atar, 10 şuttan 2’si jeneriklik gol olurken kalan 8 maçta aynı pozisyonda topu Kadıköy Anadolu Lisesi’ne kadar dikerdi!

Emenike’nin bu takım kimyasında en efektif olduğu yer olan sağ forvete geçmesi lig standartlarının üstünde bir hücum hızı yarattı. Emenike ilk golün asistinde Moskova’dayken ayakları kadar oyun zekâsının hızını da ne kadar geliştirdiğini herkese gösterdi.

O ilk golü anlatırken Kuyt’u da analım. Allah rızası için artık Hollandalı zanaatkâr, spektaküler çalımlar atmıyor diye “Tekniği kötü” klişesini üzerine yapıştırmayalım. Dün geceki gibi kaleciyi çaresiz bırakan tek vuruşları yapmak da belli düzeyde bir teknik becerinin ürünüdür. Aksi söz konusu olsaydı Van Gaal, Kuyt’u ısrarla Avrupa’nın en teknik ağırlıklı oynayan milli takımlarından birisinin kadrosuna çağırır mıydı? Ayrıca parlak kariyerine rağmen Volkan’dan ziyade Mert kaleyi hak etmiyor mu?

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi