• $17,962
  • €18,2969
  • 1018.02
  • 2980
1 Kasım 2012 Perşembe

Cumhuriyetin geleceği için iktidar ve muhalefete notlar

29 Ekim'de İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya'nın yanında diğer büyük kentlerimizde kalabalık bir halk tarafından coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramımızda geçmiş yıllara benzemeyen bir tavır ve havanın olduğunu gözlemledik.
Özellikle 29 Ekim sabahı erkenden Ulus Meydanı çevresinde toplanan kararlı halk topluluklarının seslerini duymak istemeyen iktidarın bu tutumu demokrasiye yakışmıyor. Cumhuriyeti gönlünce 'sivil' bir ortamda kutlamak, iktidara duydukları güvensizliği duyurmak isteyen muhalif insanları engellemek, üzerlerine gaz ve suyla gitmek çok yanlış bir tutumdu. İktidarın demokrasiden uzak olduğuna inanan bu toplulukların, Cumhuriyet kutlamaları engellendiğinde iktidara olan güvensizlikleri daha da arttı. 
***
Başbakan'ın ve iktidar mensuplarının, medyadaki yandaşlarının tavırları, CHP üzerinden bu toplanan halkı, illegal örgütlerle, çeteler ve Ergenekon'la özdeştirme yönünde gelişti.
Şu tavır demokrat olduğunu savunan iktidara hiç yakışmıyor: Sana oy verenler meşru halk, vermeyip de karşı çıkanlar terörist çetelerden oluşmuş halk! Başbakan'ın köşe yazarlarını tek tek mimleyip onlarla kavga etmesi de ülkemiz adına dünyaya çok kötü bir resim veriyor. Danışmanları onu uyarmalı.
***
Muhalifleriniz de bu ülkenin insanları Sayın iktidar! Sizi eleştiren, Cumhuriyeti sizden farklı yorumlayıp anlayan, sizi demokratik bir mücadele içinde rakip olarak gören, sizi sevmeyen, dünya görüşünüzü kendileri için bir tehlike sayan bu insanların tümü mü terörist? Neden eleştiriye, farklı seslere, alternatif kutlamalara kızıyorsunuz? Bıraksaydınız, gönüllerince kutlasalardı Cumhuriyeti, muhalif seslerini duyursalardı, bu sizin demokratik olabileceğinizin bir işareti olurdu üstelik.
Neden güvenmiyorsunuz muhalif seslere? Korkunuz niye? 'Anarşi çıkarıp, askeri çağıracak bu Ce-Ha-Pe zihniyeti' diyorsunuz. 'Cumhuriyet kutlamaları böyle olmaz, bunların gizli emelleri var!' Siz onlara, onlar size güvenmiyor Sayın İktidar. Siz de, muhalefet de çocuksunuz. Sayın Başbakan çok öfkeli bir çocuk. Baştan beri öfkelendi. Öfkelendikçe oylarının arttığını düşünüyor. Muhalefeti de aldı etkisi altına. Birbirlerine verip veriştiriyorlar. Birilerinin soğukkanlı olması gerek. Birilerinin muhaliflerin ve iktidarın birbirlerinden korkusunu, bir birbirlerine duydukları öfkeyi görüp bu ülkenin geleceği adına aklı başında eylemlerde bulunması gerek.
İktidar, Cumhurbaşkanlığı Resepsiyonu'ndaki ilklerden, birlik ve beraberliğin bozulmaması gereğinden söz ediyor. İstiyor ki muhalefet onun istediği gibi davransın. Eleştiriye, karşı çıkışlara tahammülü olmayan bir iktidarımız var. Demek ki, bu ülkede demokrasinin olgunlaşması için epeyce beklememiz gerek.
***
İktidar ve yanlıları bu kadar kalabalığı, muhaliflerin böylesi kararlılığını beklemiyordu. Yıllardan beri iktidar kendisine oy vermeyen belli bir kesimi anlamak, onlara güven vermek istemiyor. Geçmişten gelen bir hınç duygusunu bir türlü atamıyor üstünden. Belli bir kesimi gözden çıkarmış, onlara terörist, Ergenekoncu diyerek, kendi halkından saymıyor. Karşı taraf da iktidarı bir düşman olarak görüyor, ülkeyi karanlığa götürdüğünü söylüyor. Birbirlerini anlayacak ortak dilleri yok. Demek ki, bu ülkede demokrasinin olgunlaşması için epeyce beklememiz gerek.
Sayın iktidar, sen muhaliflerinin de iktidarısın. Anlamak öncelikle sana düşer. Anlamak yerine geriyorsun.
***
Sayın ana muhalefet, sizi Ce-Ha- Pe olarak beceriksizlik, vesayet arayıcılığı, projesizlikle suçlayan  iktidar ve yandaşlarına karşı, lütfen sizden ses bekleyenlere umut verecek biçimde sesinizi duyurun. Gelenekle, geçmişle, barışık olmada ne gibi düşünsel hazırlığınız var, onları nasıl hayata geçireceksiniz? Gelecek için projeleriniz neler? Cumhuriyetin yaşaması için düşünsel, örgütsel, halk içine girerek, iktidarın oy aldığı muhafazakar kesimle ilgili ne gibi çalışmalarınız var? Yoksa siz de iktidar gibi size oy vermeyenleri kazanmayı düşünmüyor musunuz? Muhalefet hep eleştiri ve karşı çıkmakla yapılmaz, bu ülke için iktidardan daha fazla çalışıp, iktidara hazır olduğunuzu hazırladığınız projelerle her kesimden halka duyurmanız gerek.

<p>Barış Akarsu Merhaba filmi Gişeci'nin bu haftaki konuğu.  Mert Dikmen ve Can Anar'ın senaristi ol

Barış Akarsu Merhaba filmi hakkında tüm bilinmesi gerekenler

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler