• $8,3502
  • €10,1144
  • 490.424
  • 1441.33
13 Nisan 2021 Salı 16:21 | Son Güncelleme:

İstanbul'da ilk iftar bugün saat kaçta açılacak? İstanbul imsak, sahur ve iftar vakitleri 2021!

İstanbul'da ilk iftar bugün saat kaçta açılacak" İstanbul imsak, sahur ve iftar vakitleri 2021!

Oruç, Allâh'ın emrine tâbi olmak ve O'nun rızâsını kazanabilmek için imsak vaktinden akşam Güneş'in batışına kadar yemek, içmek ve cinsî münâsebetten uzak durmak sûretiyle yapılan bir ibadettir. Heyecanla beklediğimiz Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız. Dün gece ilk orucumuza niyet etmek için sahura kalktık. Bu akşam ise ilk iftarımızı açacağız. Peki, İstanbul'da ilk iftar bugün saat kaçta açılacak? 2021 İstanbul imsakiyesi haberimizin detaylarında...

Müslümanlar her yıl mübarek ramazan ayının gelmesini büyük bir heyecanla bekliyorlar. 30 gün sürecek olan Ramazan ayı, 12 Mayıs'ta sona erecek. Dün gece ilk orucumuz için ilk sahurumuza kalktık. Bugün ise ilk iftar heyecanı yaşamaktayız. İstanbul'da ilk iftar bugün saat kaçta açılacak? sorusunun yanıtı merak konusu oldu. İstanbul imsak, sahur ve iftar vakitleri haberimizin detaylarında...

İSTANBUL İLK İFTAR SAAT KAÇTA?

İstanbul'da bu akşam açılacak olan ilk iftar19:48 olacak.

İstanbul'da bu gece kalkacağımız sahur ise 04:48'de olacak.

İSTANBUL 2021 RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYINIZ

İlk sahura bu gece mi kalkacağız? Bu gece sahur kaçta? 2021 Ramazan imsakiyesi!

İLK İFTAR HAKKARİ'DE, SON İFTAR EDİRNE'DE

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronomu Hümeyra Nur İşlek, ramazanın başlayacağı 13 Nisan Salı gününde Iğdır'da saat 03.53'te ilk imsakın yaşanacağını, ilk iftarın da 18.45'te Hakkari'de yapılacağını belirtti.

Ramazanın ilk günü son imsakın İzmir'de saat 05.05'te olacağını ve son iftarın Edirne'de 19.59'da yapılacağını anlatan İşlek, ilk günde Sinop'ta 15 saat 3 dakikayla en uzun, Hatay'da ise 14 saat 39 dakikayla en kısa orucun tutulacağını kaydetti.

İşlek, ramazanın son günü 12 Mayıs'ta ilk imsakın Ardahan'da 03.02'de, ilk iftarın Hakkari'de 19.11'de, son imsakın Muğla'da 04.19'da, son iftarın Edirne'de 20.30'da yaşanacağını bildirdi.

Son gün Sinop'ta 16 saat 29 dakikayla en uzun, Hatay'da ise 15 saat 47 dakikayla en kısa orucun tutulacağını dile getiren İşlek, "Biz ekvator olarak da orucun gününe ve uzunluğuna bakmak istedik. Ramazanın ilk günü 13 Nisan'da ekvatorda Gabon'un Libreville şehrinde 13 saat 23 dakika oruç tutulacak. Kuzeyde Norveç'in Tromso şehrinde ise 16 saat 52 dakika oruç tutulacak." diye konuştu.

RAMAZAN AYININ VE ORUCUN ÖNEMİ NEDİR?

Oruç, Allâh'ın emrine tâbî olmak ve O'nun rızâsını kazanabilmek için imsak vaktinden akşam Güneş'in batışına kadar yemek, içmek ve cinsî münâsebetten uzak durmak sûretiyle yapılan bir ibadettir.

Başta oruç olmak üzere namaz, zekât, infak, zikir, Kur'ân tilâveti, yardımlaşma, ikrâm etme gibi ibadetlere ağırlık verilerek değerlendirilen Ramazan ise, feyizli bir hayatın yaşandığı mübârek bir mükâfât ayıdır. Ayların efendisidir.[1]Bu ayda Cenâb-ı Hak kullarına çok büyük ikram ve ihsanlarda bulunur. Af kapılarını sonuna kadar açar. Küçücük amellere bile büyük sevaplar lûtfeder. Nitekim Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:

"Ramazan ayı girdiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur." (Buhârî, Bed'ü'l-Halk, 11; Müslim, Sıyâm, 1, 2, 4, 5)

Çanakkale sahur vakti saat kaçta? Çanakkale iftar ve imsak vakitleri 2021!

Bursa imsak, sahur, iftar vakti saati! Bursa'da ilk sahur, ilk iftar saat kaçta?

İstanbul imsak, sahur, iftar vakti saati! İstanbul'da ilk sahur, ilk iftar saat kaçta?

  • İstanbul imsak vakti
  • İstanbul ilk sahur
  • İstanbul iftar kaçta
  • ilk sahura kaçta kalkacağız
  • ilk iftar saat kaçta 2021
<p>Meteoroloji'nin son verilerine göre hafta ortasında hava sıcaklıkları yükselecek ve yağışlı hava

Ramazan Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak?

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor

Padişahların bayram merasiminde kullandığı ''Arife Tahtı'' Topkapı Sarayı'nda sergilenmeye başlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (12 Mayıs 2021)