• $8,7148
  • €10,3656
  • 498.363
  • 1395.66
13 Nisan 2021 Salı 16:14 | Son Güncelleme:

Bursa'da ilk iftar saat kaçta açılacak? Bursa imsak, sahur ve iftar vakti 2021 saati!

Bursa'da ilk iftar saat kaçta açılacak" Bursa imsak, sahur ve iftar vakti 2021 saati!

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç ibadetini yerine getirecek olan müslümanlar il il iftar ve sahur vakitlerini araştırmaya başladılar. Bursa 2021 Ramazan İmsakiyesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Peki, Bursa imsak, sahur, iftar vakti saat kaçta? Bursa'da ilk sahur, ilk iftar saat kaçta olacak? İşte tüm merak edilenler...

On bir ayın sultanı Ramazanı ayına girmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mübârek ayda, fânî lezzetlerden vazgeçip bâkî lezzetlere nâil olmanın sırrına, Hak Teâlâ'nın emir buyurduğu oruç ibadetiyle kavuşulur. Oruç ibadetini yerine getirecek olan tüm vatandaşlar il il iftar va sahur vakitlerini araştırmaya başladılar. Bursa imsak, sahur, iftar vakti saati kaçta? Bursa'da ilk sahur, ilk iftar saat kaçta olacak? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu.

BURSA'DA İLK SAHUR, İLK İFTAR SAAT KAÇTA?

Bursa'da ilk iftar bu akşam saat 19:47'de olacak.

Bursa'da bu akşam sahur ise 04:51'de olacak.

BURSA 2021 RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Hilal göründü mü? Ramazan Hilali 2021 ne zaman, nerede görülecek?

İMSAK NE DEMEK, NE ZAMAN BAŞLAR?

Sözlükte "kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak" anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.Halk arasında ise "imsak" oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur'an-ı Kerim'de şu şekilde açıklanmıştır: "(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın." (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen "imsak", oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Çanakkale sahur vakti saat kaçta? Çanakkale iftar ve imsak vakitleri 2021!

İstanbul imsak, sahur, iftar vakti saati! İstanbul'da ilk sahur, ilk iftar saat kaçta?

  • Bursa imsak vakti
  • Bursa sahur saat kaçta
  • Bursa iftar kaçta
  • Bursa iftar sahur saati
  • Bursa 2021 imsakiye
  • diyanet Bursa iftar vakitleri
  • Bursa iftar kaçta açılacak
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumunun açılışında konuştu. Erdoğan, 'Vizyoner b

Başkan Erdoğan'dan dünyaya diplomasi mesajı

Kapıkule Sınır Kapısı'nda duygulandıran kare

Altyapı çalışmaları sırasında bulundu! Osmanlı dönemine ait

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Haziran 2021)