• $8,099
  • €9,7457
  • 459.976
  • 1377.23
27 Mart 2021 Cumartesi 09:43 | Son Güncelleme:

Berat Kandili'nde oruç tutulur mu, ne zaman tutulur? Berat Kandili 2021 oruç tutmanın fazileti ve önemi nedir?

Berat Kandili'nde oruç tutulur mu, ne zaman tutulur" Berat Kandili 2021 oruç tutmanın fazileti ve önemi nedir"

Berat Kandili orucu hakkında aramalar devam ediyor. Ramazan ayına kısa bir zaman kala Müslümanlar bol bol ibadet edecek. Bugün kutlanacak olan kandil sözlükte kurtulmak, beri olmak gibi manalara gelmektedir. Bu gecede yapılacak olan ibadetlerin faziletleri çok büyüktür ve mağfiret gecesidir. Peki, Berat Kandili'nde oruç tutulur mu, ne zaman tutulur? Berat Kandili 2021 oruç tutmanın fazileti ve önemi nedir?

Berat Kandili'nde oruç tutacak olan vatandaşlar aramalarında konuya yer verdi. Bugün Müslümanlar kandillerinin en güzel şekilde geçirecek ve bol bol ibadet edecek. Şaban ayının on beşinci gecesi olarak bilinen Berat Kandili, sözlükte bir zorluktan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Berat Kandili'nde oruç tutulur mu, ne zaman tutulur? Berat Kandili 2021 oruç tutmanın fazileti ve önemi nedir?

BERAT KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU, KAÇ GÜN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yer alan bilgilere göre, Hz. Peygamber (s.a.s.), "Şaban'ın ortasında (Berat gecesi) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasına (rahmeti ile) tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu başka bir şey isteyen...' buyurur." (Bkz. Tirmizî, Savm, 39; İbn Mâce, İkâmet'u-Salat, 191) demiştir. Diğer taraftan Hz. Peygamber (s.a.s.),

Zilhicce'nin ilk dokuz günü (Ebû Dâvûd, Savm, 62; Tirmizî, Savm, 52), pazartesi ve perşembe günleri, âşûrâ ve arefe günü oruç tutar (Müslim, Sıyâm, 196, 197; İbn Mâce, Sıyâm, 41,42), pazartesi orucunu soranlara; "Bugün benim doğduğum, Peygamber olarak gönderildiğim ve Kur'an'ın bana vahyedildiği gündür." (Müslim, Sıyâm, 198) diye cevap verirdi.

Bu ve benzeri rivayetlere dayanarak bazı İslam alimleri dini açıdan faziletli sayılan diğer gün ve gecelerin ibadetle ihyasının müstehap olduğunu söylemişlerdir.

Berat Kandili'nde ne olmuştur, önemi nedir? İşte Berat Kandili gecesinin fazileti!

BERAT KANDİLİ ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Dinî açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir (Kurtubî, el-Câmi', XIV, 15). Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece teravih namazı kılınmakta ve Ramazan'ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede teravih namazı kılınmamaktadır. Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder.

Mesela "Recebin ilk Cuma gecesi" dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine "Şaban'ın 15. gecesi" bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, "bayram gecesi" de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.

Bu itibarla kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

BERAT KANDİLİ ORUCU TUTMANIN FAZİLETİ NEDİR?

Bu mübarek gecenin gündüzünde oruçlu olmanın, Allah katında çok kıymetli olduğu çeşitli İslam alimleri tarafından söylenmektedir.

Berat Kandili'nde çekilecek tesbihler ve zikirler neler? Berat Kandili'nde hangi zikirler ve tebihler çekilir?

Berat Kandili 100 rekat namaz kılınışı nasıldır? Berat Kandili namazı nasıl niyet edilir?

Berat Kandili ve Cuma mesajları ikisi bir arada! Cuma günü ve Berat Kandili en güzel, hadisli, dualı mesajlar!

Berat Kandili'nde oruç tutulur mu, kaç gün? Berat Kandili orucu ne zaman tutulur, fazileti nedir?

  • Berat Kandili oruç
  • Berat Kandili oruç tutmanın fazileti
  • Berat Kandili oruç tutulur mu
  • Berat Kandili oruç ne zaman tutulur
  • Berat Kandili oruç kaç gün tutulur
<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi