• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
27 Mart 2021 Cumartesi 09:42 | Son Güncelleme:

Berat Kandili Kuran'da geçiyor mu, fazileti ne? Berat Kandili'nde ne olmuştur, önemi nedir?

Berat Kandili Kuran'da geçiyor mu, fazileti ne" Berat Kandili'nde ne olmuştur, önemi nedir"

Berat Kandili'nin önemi yakından takip ediliyor. Bugün eda edilecek kandilde kaza ve nafile namazları kılınacak. oruç tutulacak ve dua edilerek yüce yaratıcıdan af me mağfiret dilenecek. Hicretin ikinci senesi ve şaban ayının 15. gecesine denk gelmektedir. Bu özel gecenin ibadetle geçirilmesi gerektiği hadislerde de rivayet edilmiştir. Peki, Berat Kandili Kuran'da geçiyor mu, fazileti ne? Berat Kandili'nde ne olmuştur, önemi nedir?

Berat Kandili bugün ülkemizde eda edilecek. Şaban ayının 15. gecesi olarak bilinen bu önemli zamanda dualar edilecek, kaza ve nafile namazları kılınacak. Sözlükte zorluktan kurtulmak, feraha ulaşmak gibi anlamlara gelmektedir. Müminler için önemli aylardan biri olan Ramazanın müjdecisi Berat Kandili Kuran'da geçiyor mu, fazileti ne? Berat Kandili'nde ne olmuştur, önemi nedir?

BERAT KANDİLİ'NDE NE OLMUŞTUR?

Şaban ayının 14. günü idrak edilen ve duaların kabul olduğu, günahların affedildiği Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan dünyaya tamamen indirildiği gece olarak da bilinir.

BERAT NE DEMEK?

Berat kelimesinin aslı 'Berâettir. Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır. Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak "Berat Gecesi" denilmiştir.

Bu gecenin dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı 'leyle-i beraa' (Berat Gecesi) olmakla birlikte 'leyle-i mübareke', 'leyle-i rahmet' ve 'leyle-i sakk' isimleridir.

Berat Kandili'nde çekilecek tesbihler ve zikirler neler? Berat Kandili'nde hangi zikirler ve tebihler çekilir?

BERAT KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

Hazreti Muhammed'in, Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

"Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."

Berat Kandili'nde oruç tutulur mu, kaç gün? Berat Kandili orucu ne zaman tutulur, fazileti nedir?

BERAT KANDİLİ GECESİNİN FAZİLETİ NEDİR?

Kandiller ve benzeri geceler; iman, ibadet ve düşünce hayatımız bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için büyük bir fırsattır. Bu gece münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tövbe etmeli, tüm Müslümanlar ve insanlık için Allah'a dua ve niyazda bulunmalıyız. Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurma bilinci sağlamakta, kendimizi gözden geçirme ve yenileme imkanı sunmaktadır.

Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah'a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ'nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: "Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!.." buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından yeryüzüne melekler gönderilir. Bu gecede önemli, hikmetli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır. Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Allah'ın rahmetinin coştuğu gecedir. Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü