• $7,4022
  • €8,9692
  • 437.688
  • 1467
27 Kasım 2020 Cuma 10:23 | Son Güncelleme:

AVM çalışma saatleri 2020: AVM'ler saat kaçta açılıyor ve kapanıyor?

AVM çalışma saatleri 2020: AVM'ler saat kaçta açılıyor ve kapanıyor"

Ülkemizde koronavirüs salgınından dolayı geçen hafta yeni kısıtlar açıklanmıştı. Kabine Toplantısı sonrası AVM çalışma saatleri ile ilgili beklenen açıklama geldi. Alışveriş merkezi içinde yer alan berber, kuaför ve restoran gibi işletmelerin akıbeti belli oldu. AVM'ler saat kaçta kapanıyor ve kaçta açılıyor?

AVM'ler kapacak mı sorusu gündemde yerini koruyan başlıklardan birisi oldu. Geçen hafta düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan Alışveriş merkezilerinde de kısıtlamaların uygulanacağını belirtmişti. Artan koronavirüs salgını sonrası tedbirler alınmıştı. AVM'ler saat kaçta kapanıyor ve kaçta açılıyor? İşte AVM çalışma saatleri...

AVM'LER KAPANACAK MI?

Yeni tip Koronavirüsün bulaşmasını önlemek ve artan vaka sayılarını kontrol altına almak amacıyla toplanan Kabine Toplantısı sonrası yeni kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan sonrası AVM’lerle ilgili kısıtlamaya gidildi. Erdoğan: "Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak" açıklamasında bulundu.

Kafeler, restoranlar ve lokantalar kapandı mı? Kafe, restoran ve lokantalar kaça kadar açık?

Spor salonları kapanacak mı? Spor salonları açık mı, kapalı mı?

AVM ÇALIŞMA SAATLERİ NASIL OLDU?

Alışveriş Merkezi çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak. Bu saatler dışında AVM’ler kapalı olacak ve hizmet vermeyecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KORONAVİRÜS GENELGESİ

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ile 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabileceklerdir.

2- Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­ al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecektir.

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme ­içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacaktır.

Marketler kaçta kapanıyor? Marketler ve bakkallar kaça kadar açık?

Özel eğitim kurumları açık mı? Sürücü, Kuran kursları ve dershaneler kapanacak mı?

3- 31.12.2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacaktır. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır.

4- Tüm illerimizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.

5- Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00'den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 

Kuaförler kapatılacak mı? Kuaförler, berber ve güzellik salonları kapalı mı, açık mı?

<h3>Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu, CHP'nin 'Militan' provokasyonunu AKŞAM TV

CHP neden 'Militan' provokasyonu yapıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi

Ankara'da80 yaş ve üzerindeki vatandaşlara aşı uygulanmaya başlandı