• $8,8414
  • €10,3543
  • 497.202
  • 1394.51
30 Ağustos 2021 Pazartesi 09:21 | Son Güncelleme:

30 Ağustos Zafer Bayramı AVM çalışma saatleri! 30 Ağustos'ta AVM'ler açık mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı AVM çalışma saatleri! 30 Ağustos'ta AVM'ler açık mı"

30 Ağustos'ta AVM'ler açık olup olmayacağı yoğun bir şekilde araştırılan konu başlıklarından oluyor. Yarın, resmi tatil olması nedeniyle kamu kurum ve kuruluşları çalışmayacak. Alışveriş merkezine gidecek vatandaşlar, 30 Ağustos'ta AVM'ler açık olacak mı? sorusuna yanıt arıyor. İşte konuya dair detaylar...

30 Ağustos'ta AVM'ye gidecek olan vatandaşlar araştırmalarında 30 Ağustos'ta AVM'ler açık olacak mı? sorusuna yanıt arıyor. Bu yıl 99'ncı yıl dönümü kutlanacak olan 30 Ağustos Zafer Bayramı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Kamu kurum ve kuruluşları, resmi tatil olması nedeniyle hizmet veremeyecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda AVM çalışma saatlerine dair tüm detaylar....

30 AĞUSTOS'TA AVM'LER AÇIK OLACAK MI?

30 Ağustos Pazartes, günü işyerleri, kamu ve devlet daireleri yarın tüm gün kapalı olacak. 30 Ağustos'ta AVM'ler açık olacak.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI TARİHİ VE ÖNEMİ

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır. Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

30 Ağustos'ta otobüs, metro, Marmaray ücretli mi, ücretsiz mi? 30 Ağustos'ta toplu taşıma bedava mı?

30 Ağustos kargolar açık mı, kapalı mı? Yarın kargolar çalışacak mı?

30 Ağustos günü, ilk kez 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı.

Çal Köyü'nde gerçekleşen ilk törende Mustafa Kemal, millî ruhun canlı tutulmasının önemini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi'nin temelini eşi Latife Hanım ile beraber atmıştır.

Başkumandan Zaferi 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 1 Nisan 1926'da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu'nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir. Aynı yıl, dönemin Savunma Bakanı Recep Peker'in yayınladığı bir genelge ile bayram törenlerinde neler yapılacağı detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Ancak 1930'ların ortalarına kadar ilk tören gibi üst düzeyde gerçekleşen Büyük Zafer kutlaması veya anma töreni yapılmamıştır.

Hava Kuvvetlerinin ülke savunmasında önemli bir yeri olması nedeniyle, Tayyare Cemiyeti de 30 Ağustos tarihini "Tayyare Bayramı" olarak adlandırmıştır. Zafer Bayramı için özellikle 1960'lardan itibaren daha kapsamlı ve katılımlı bir şekilde kutlamalar yapılmaya başlanmıştır.

  • 30 Ağustos avmler açık mı
  • 30 Ağustos avmler kapalı mı
  • 30 Ağustos avmler
  • 30 Ağustos alışveriş merkezi
  • 30 Ağustos avm çalışma saatleri
<p>Bindiği salıncaktan inemedi. Sıkışan  küçük kızın yardımına itfaiye ekipleri koştu.</p><p>Görüntü

Salıncakta sıkışıp kaldı

Karahantepe'deki insan betimlemeleri ve 3 boyutlu heykeller tarihe ışık tutacak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Eylül 2021)

Koronavirüs kadar tehlikeli! Bu sorun erken ölüme sebebiyet veriyor!