• $8,6637
  • €10,1719
  • 491.752
  • 1392.63
25 Ağustos 2021 Çarşamba 15:43 | Son Güncelleme:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksam.com.tr'ye konuştu... Kamuda yapay zeka devrimi yolda!

Aksam.com.tr

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk ‘Ulusal Yapay Zeka Stratejisi', Bilişim Vadisi'nde tanıtıldı. Etkinliğe katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aksam.com.tr'ye açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye'nin 5 yıllık dönemdeki yapay zeka çalışmalarına yön verecek ilk "Ulusal Yapay Zeka Stratejisi", kısa bir süre önce Türkiye'nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi'nde kamuoyuna tanıtıldı.

Etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da katılım sağladı. Yapılan tanıtım sonrası; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksam.com.tr'ye açıklamalar yaptı. Hazırlanan strateji ile Türkiye'yi küresel ölçekte teknolojiyi üreten bir ülke haline getirmeyi ve rekabetçi bir Türkiye yaratmayı hedeflediklerine işaret eden Varank, strateji kapsamında 6 öncelik, 24 amaç ve 119 tedbir belirlendiğinin altını çizdi.

Varank ayrıca, yapay zeka stratejisi kapsamında TOGG ile iş birliği içerisinde yerli bir otonom araç geliştirilmesine yönelik projeler olup olmadığına ilişkin soruları da yanıtladı.

2025 sonrası Türkiye yapay zekayla ilgili somut olarak neyi konuşuyor olacak? Masada TOGG iş birliği ile yapay zeka destekli otonom araç gibi bir gündem var mı?

Mustafa Varank: 2025 yılı için aslında somut olarak hedeflerimizi ortaya koyduk. GSYH içerisinde yapay zeka teknolojilerinin payının yüzde 5'e ulaşmasını, bu alanda çalışan insan kaynağımızın 50 bine ulaşmasını ve bu alanlarda yüksek lisans ve doktora yapmış, yetişmiş insan kaynağımızın en az 10 bin olmasını hedefliyoruz. Bunun yanında kamuda da en az bin yapay zeka alanında uzman, bunları kullanabilen ya da geliştirebilen uzmanın kamuda çalışmasını hedefliyoruz.

Bunlar somut hedeflerimiz... Bu hedefleri yakalayabilmenin yolu da stratejimizde belirlediğimiz alanlara odaklanmaktan, buralara yatırım yapmaktan, buradaki tedbirleri birebir uygulamaktan geçiyor. İnşallah çok ciddi bir şekilde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte bir sinerji içerisinde, diğer bakanlıkların ve kamu kuruluşlarının katkısıyla bu hedeflere giden yolda ciddi bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz ve bu rakamları elde edeceğimize inanıyoruz.

Tabi Türkiye'nin Otomobili Projesi'nden bahsettiniz... Türkiye'nin Otomobili Projesi'ni ilan ettiğimiz ilk günden itibaren biz bir şeyin altını özellikle çiziyoruz. Bu proje, Fikri Mülkiyet Hakları, yani bütün yönetimi Türkiye'ye ait olan bir mobilite projesi... Bu ne demek? Eğer elinizde bir teknoloji varsa, bir girişim yeni bir teknoloji geliştirdiyse, bu teknolojiyi eğer aracınıza entegre etmek isterseniz, Fikri Mülkiyet Hakları sizde olduğu için çok kolay bir şekilde bu teknolojiyi aracınıza entegre edip kullanabilirsiniz.

Bundan önce Türkiye, aslında otomobil üreten bir ülkeydi. Yılda yaklaşık 2 milyon otomobil üretiyoruz ama hep başka markaların altında üretiyoruz. Diyelim ki Türkiye'de bir mobilite girişimcisi çıktı dedi ki "Ben şöyle bir teknoloji geliştirdim. Mükemmel bir teknoloji. Otomobil kullanıcısına şöyle kolaylıklar getirecek. Otomobile böyle değer katacak"; bu teknolojiyi sizin o markaya götürüp ikna edip kullandırma şansınız yok. Çünkü genel merkezine gidecek, değerlendirecekler vesaire...

İşte biz bugün neyi yapabiliyoruz? Şu anda TOGG aslında bunu uyguluyor. Girişimcilerle sürekli iletişim halindeyiz. Yeni geliştirdikleri teknolojileri alıp değerlendirip araçlarına entegre etmenin yollarına bakıyorlar. Hemen ilk modelde kullanılabilecekse kullanmanın yollarına bakıyorlar. Sonraki modellerde kullanılabilecekse, onu değerlendiriyorlar. Aslında bu işlerin, teknolojinin çok daha hızlı geliştirilmesi, ilerlemesine de faydası oluyor.

Spesifik olarak bahsedebileceğim bir proje yok. Zaten bunu TOGG'un anlatması gerekir ama TOGG'un görüştüğü girişimler var ve teknolojilerini de ciddi manada değerlendirip araçlarına entegre ediyorlar.

Mandal: "Yapay zeka devriminin en önemli tetikleyicisi, girişim ekosistemi olacak"

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Aksam.com.tr'ye konuştu...

<p>Selçuk Bayraktar, AKŞAM TV'nin sorularını yanıtladı ve özel açıklamalarda bulundu.</p><p>TEKNOFES

Selçuk Bayraktar'dan Akşam TV'ye özel açıklamalar...

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Eylül 2021)

Deniz dibinde yaşayan şaşırtıcı hayvanlar

Hastalıklara karşı savaşan besinler