• $9,6371
  • €11,2292
  • 554.969
  • 1458.81
25 Ağustos 2021 Çarşamba 16:21 | Son Güncelleme:

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Aksam.com.tr'ye konuştu...

Aksam.com.tr

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk ‘Ulusal Yapay Zeka Stratejisi', Bilişim Vadisi'nde tanıtıldı. Etkinlikte Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, hazırlanan stratejiye ilişkin Aksam.com.tr'ye açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye'nin 5 yıllık dönemdeki yapay zeka çalışmalarına yön verecek ilk "Ulusal Yapay Zeka Stratejisi", kısa bir süre önce Türkiye'nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi'nde kamuoyuna tanıtıldı.

Etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da katılım sağladı. Yapılan tanıtım sonrası; Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Aksam.com.tr'ye açıklamalar yaptı. Koç, açıklamasında veri güvenliğinin yerli ve milli bir şekilde sağlanmasına ilişkin soruları yanıtladı.

Pandemi dönemiyle birlikte tüm verilerimiz dijital ortamlara taşınmaya başladı. Sizin de bu noktada veri güvenliğiyle ilgili önemli çalışmalarınız var. Yapay zeka stratejisinde bununla ilgili bir başlık açtınız mı? Veri güvenliğinin yerli ve milli olarak sağlanacak olmasının önemi, 2025'ten sonra ne olacak?

Ali Taha Koç: Öncelikle çok teşekkür ederim. Bugün 2021-2025 Ulusal Yapay Zeka Stratejimizi açıkladık. Bu stratejinin temel özellikleri ve odak noktaları arasında veri de var. Biz 3 odak nokta belirledik: Veri, beceri ve altyapı. Şimdi veri konusuna geldiğimiz zaman günümüzde dijitalleşmeyle veya pandeminin de etkisiyle, günden güne veri miktarı arttı. Tabi bu verilerin bir şekilde de depolanması gerekiyor. Biz yapay zeka algoritmalarıyla güvenli bir şekilde veri depolamasından tutun da bunların nasıl saklanacağı ve saklanıyorsa bile, kişisel verilerin nasıl ayıklanacağı konusunda tedbirlerimizi yazdık. Çünkü bizim için önemli olan şey, algoritmayı hayata geçirebilmek. Algoritmayı hayata geçirirken bizim kişisel verilere ihtiyacımız yok ama verilere ihtiyacımız var. Ondan dolayı biz kaliteli veri derken sınıflandırılmış ve kişisel verilerden ayrılmış, mahremiyeti dikkate alan veriden bahsediyoruz.

  • yapay zeka
  • ali taha koç
  • dijital dönüşüm ofisi
  • yapay zekayla veri güvenliği
  • yapay zeka veri güvenliği
  • yapay zeka stratejisi
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Liman kenti Kaunos'taki Bizans kilisesi ve mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı