• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
26 Ocak 2021 Salı 22:10 | Son Güncelleme:

Herkes aynı hatayı yapıyor... Yıkanan etler tehlike saçıyor

Herkes aynı hatayı yapıyor... Yıkanan etler tehlike saçıyor

Birçok insan eti pişirmeden önce yıkıyor. Yıkanan etin tehlike saçtığını vurgulayan Gıda Mühendisi Aslı Zuluğ, yıkamadan içi rahat etmeyenler için önerilerde bulundu. İşte etle ilgili hayat kurtaran püf noktalar...

Eti yıkamak mutfakta en sık yapılan hataların başında geliyor. Birçoğumuz bunu hijyen için yaptığını düşünse de aslında etle uğraşmak mikroorganizmaların daha hızlı yayılmasına neden oluyor.

24 TV'ye açıklamalarda bulunan Gıda Mühendisi Aslı Zuluğ eti yıkamanın doğru olmadığını dahası yıkanan etin tehlike saçtığını söyledi. Peki, içi rahat etmeyenler ne yapmalı?

Zuluğ, etin yıkanmasının hata olduğunu belirterek şu şekilde konuştu:

"Mikroorganizma yüküyle geliyor etler evimize. Peki, bundan nasıl kurtulacağız? Pişirme aslında bizim en büyük yardımcımız. Etleri pişireceğiz. Peki, ne kadar pişireceğiz? Etteki kahverengileşme size bu konuda destek verecek. Eti mutlaka iyi pişirmemiz gerekiyor."

AZ PİŞMİŞ ETE DİKKAT

Pişirmeden önce etle ne kadar haşır neşir olursak üzerindeki mikroorganizmaların o kadar dağılmasına sebep oluyoruz. Az pişmiş et sevenler için de uyarıda bulunan Aslı Zuluğ, şunları söyledi:

"Hamileyse, tiroit rahatsızlığı varsa belli bir yaşın üzerindeyse ya da çok genç ise yani bağışıklık sistemi yeteri kadar güçlü değilse az pişmiş etle vücudu tolere edemeyebilir." 

5 adımda et nasıl pişirilir? En kolay et pişirme teknikleri

<p>DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşm

Maltepe'de 5 gündür çöp toplanmıyor

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek