• $7,9515
  • €9,4324
  • 466.925
  • 1314.25
13 Kasım 2020 Cuma 11:46 | Son Güncelleme:

Hamsi fiyatlarında yükseliş sürüyor: Kilosu 30 liraya çıktı

Hamsi fiyatlarında yükseliş sürüyor: Kilosu 30 liraya çıktı
IHA

Tezgahların yeni gözdesi hamside fiyatlar sürekli değişiklik gösterirken en son 20 liraya satılan hamsinin kilosu yeniden 30 liraya kadar çıktı. Son bir kaç gündür denizden hamsinin az çıkması nedeniyle fiyatlarda yükseliş yaşanıyor.

Balık sezonun başlaması ile tezgâhlarında yerini alan Karadeniz hamsisinin fiyatlarında sürekli yükseliş-iniş yaşanırken, en son 20 liraya satılan hamsinin kilosu yeniden 30 liraya çıktı.

Eskişehir’de geçtiğimiz hafta hamsi fiyatlarının 50 liraya kadar yükseldiği gözlemlenmişti. Daha sonra iniş yaşanan hamsi 20 liraya kadar düşerken, bugün yeniden 30 liraya çıktı. Son bir kaç gündür denizden hamsinin az çıkması nedeniyle fiyatlarda yükseliş yaşanan hamsi, genellikle bu yıl balıkçıların beklentilerini de karşılamadığı belirtiliyor. Yüksek fiyatı, vatandaşlarını da balık tezgâhlarından uzaklaştırmasının ardından piyasaya durgunluk meydana geldi. Eskişehir çarşı balık pazarında bulunan bazı balıkçılar, hamsinin fiyatları yine düşeceği ümit ederken, bazıları ise artık sadece yükseleceği belirtiyor.

"İSTERİZ Kİ DAHA DÜŞSÜN, AMA GİDİŞAT YÜKSELECEĞNİ GÖSTERİYOR" 

Hamsi fiyatları hakkında konuşan balıkçı Samim Yarıcı, fiyatlar artık pek inmeyeceği belirtti. Yarıcı, “Hamsi fiyatlarında yaşanan yükselişin sebebi denizden az çıkmasından kaynaklı. Balık denizden çok çıktığı zaman fiyatlar düşer, tersine yükselir. Son 2-3 gündür balık çıkmıyor. Hamsi soğuğu seven bir balık, ancak kayıkçılarımız denize gidip çoğu boş dönüyor. Bu nedenle fiyatlar şimdi yükseldi. Genel olarak da bu yıl hamsi beklediğimizden az çıktı. Fiyatı en düşük 20 liraya sattık. Önceki senelerde 5-10 liraya hamsi satıyorduk. Denizdeki durum bu sezon artık pek değişmeyeceği düşünüyorum. Fiyatlar düşmekten daha çok pahalılaşabilir. İsteriz ki daha düşsün, vatandaş alabilsin. Ama gidişat yükseleceği gösteriyor. Düşerse en fazla 3-5 liraya kadar düşer. Ama tahminim artık pek düşmeyecek” diye anlattı.

Dünyanın en 'tüyler ürpertici' yaratıklarından biri görüntülendi

"BENCE FİYAT DÜŞECEK" 

Öte yandan Çarşı Balık Pazarında balık işletmecisi Selahattin Arslanbenzer, hamsinin fiyatı birkaç gün içinde yine yarı yarıya düşeceği tahmin etti. Arslanbenzer, “Hamsinin fiyatı şimdi yüksek. Doğrudur. Kilosu 30 liraya satıyoruz. Kaç gün öncesine kadar 20-25 liraya sattık. Ancak balığın çıkışı az, otomatik fiyatı pahalılaştırdı. Ama böyle devam edeceği düşünmüyorum. Önümüzdeki kaç gün içeresinde düşeceği tahmin ediyorum. Birde dolarla kıyaslayanlar var hamsi fiyatını. Ancak hamsi dolarla almıyoruz ve satmıyoruz. Bu nedenle dolar indi veya çıktı diye fiyatta da oynama olmaması gerekiyor. Ancak yapanlar fırsatçılık yapıyor” Şeklinde konuştu.

Ege kıyılarına kadar geldi: Temas edeni zehirliyor

Acı biber kansere karşı koruyor ve ömrü uzatıyor

Üçüncü sondaj gemisi Kanuni'nin Karadeniz seferi başlıyor

<p>Mahremiyet ruhun kendini güvende hissetmesidir... </p><p>Mahremiyet eğitimi dediğimiz 'özel bölge

Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilir?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ayasofya Camii'nde bulunan iskele 7 yıl sonra kaldırıldı

Kızılırmak nehri alarm veriyor