• $7,9374
  • €9,3897
  • 485.907
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 16:55 | Son Güncelleme:

Okul birincisi kontenjanı nedir? Okul birincileri tercihlerde nasıl yerleşecek?

Okul birincisi kontenjanı nedir" Okul birincileri tercihlerde nasıl yerleşecek"

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi için gün sayılmaya başladı. Bazı üniversitelere okul birincisi kontenjanı ayrılmış oluyor. Okul birincileri bu kontenjandan faydalanabiliyorlar. Okul birinciliği için ise tercih döneminde belirli kuralları uygulamış olmak gerekiyor.

Okul birincisi kontenjanı bazı üniversitelerde açılmış oluyor. Tercih döneminde belirli kurallara bağlı kalarak sıralmasını yapan adaylar okul birinciliği kontenjanından faydalanabiliyorlar. Bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın TYT oturumunda Ankara, Antalya, Aydın, Çorum, Nevşehir'den 5 aday birinciliği paylaştı.

Ortaöğretim başarı puanı nedir? OBP ile tercih yapılır mı?

Ek puanlı yerleştirme puanı nedir? Ek puanlı yerleştirme bölümleri hangileri?

YKS 2020 TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

OKUL BİRİNCİSİ KONTENJANI NEDİR?

ÖSYM okul birinciliği kontenjanı için birtakım kurallar belirlemiştir. YKS okul birinciliği kontenjanı ile tercih yapacak öğrencilerin bu kurallar doğrultusunda hareket etmesi gerekir. Aksi halde lise birincilerine kontenjan açan üniversitelere başvursalar bile kabul edilmeyebilirler.

Öğrencilerin YKS okul birincisi kontenjanı hakkından yararlanabilmeleri için söz konusu üniversite ve bölümü tercih listelerinin en üst kısmına yazması gerekir. Daha sonra üniversitelerin okul birinciliği kontenjanları için başvuru yapan okul birincisi adaylar ile kontenjan sayısı arasındaki ilişki gözetilerek bir sıralama yapılır ve sıralamada üst sırada yer alan adaylar okula girmeye hak kazanırlar.

Barajı geçemeyenler özel üniversiteye gidebilir mi? Üniversite tercihi yapabilir mi?

YKS'de kaç kişi full çekti? YKS birincisi 2020 kim?

OKUL BİRİNCİLERİ NASIL YERLEŞİYOR?

ÖSYM'nin yerleştirme kılavuzunda okul birinciliği kontenjanına ilişkin bilgilendirmeleri şu şekilde oldu;

"Ortaöğretim okullarını birincilikle bitiren adaylar için yükseköğretim programlarında okul birincisi kontenjanı bulunmaktadır. Okul birincileri, genel kontenjan (öncelikle) ve okul birincisi kontenjanı göz önünde tutularak merkezî yerleştirme ile yerleştirme puanlarının yeterli olduğu en üst tercihlerine yerleştirilmektedir. 2019-2020 öğretim yılı okul birincileri bu kontenjanlardan, 2020-YKS'ye girmek koşuluyla, sadece 2020-YKS'de yararlanırlar. Okul birincisi bilgisi, MEB e-okul sisteminden 16 Temmuz 2020 tarihinde elektronik ortamda alınarak, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Adayların bu bilgilerini hem kendi okullarından hem de ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 17-24 Temmuz 2020 tarihleri arasında kontrol etmeleri ve 24 Temmuz 2020 tarihi saat 16.00’ya kadar MEB e-okul sisteminde gereken düzeltmeleri yaptırmış olmaları gerekmektedir. Bu süre tamamlandıktan sonra düzeltme/değişiklik yapılamayacaktır. Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecektir. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle, tercihlerinin tümünü çok istenen programlar arasından yapan okul birincileri, puanlarının yüksek olmaması durumunda hiçbir programa yerleşemeyebilirler. Okul birincileri için ayrılan kontenjanların dolmaması durumunda boş kontenjan genel kontenjana aktarılır. Kılavuzda yer alan tüm genel kurallar, okul birincileri için de geçerlidir."

Okul birinciliği yalnızca mezun olunan yıl için geçerli bir avantajdır ve gelecek yıl geçerli olmaz.

2 yıllık BESYO yerleştirme taban puanları belli oldu mu? Beden eğitimi öğretmenliği başarı sıralaması nasıl?

Kaç puanla hangi üniversiteye girilir 2020? 200, 220, 250, 300 puanla hangi üniversiteye girebilirim

YKS yerleştirmeleri ne zaman yapılacak? Yerleştirme puanı nedir?

Barajı geçemeyenler ne yapacak? YKS baraj puanı 2020 kaç?

YKS tercih robotu 2020 açıldı mı? YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır?

Üniversite tercihlerinde eşit puan alanlar ne olacak? Aynı puanı alanlar nasıl yerleşecek?

<p>Editör-Kurgu: Ezgi Aşık / <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr<

Fransa'da vahim gelişmeler...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Çorum'da baraj gölünde kadın cesedi bulundu