• $8,1838
  • €9,6748
  • 501.618
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 16:40 | Son Güncelleme:

Barajı geçemeyenler özel üniversiteye gidebilecek mi?

Barajı geçemeyenler özel üniversiteye gidebilecek mi"

Üniversite sınav sonuçları açıklandı. 2.5 milyon öğrencinin katıldığı YKS sınav sonuçları //sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden görüntülenebiliyor. YKS tercihleri 6 Ağustos ve 14 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak. Adaylar, YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) sonuçları açıklandı. Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği sonuçlar //sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden görüntülenebilecek. YKS tercihleri 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Peki, Barajı geçemeyenler ne yapacak, özel üniversiteye gidebilir mi? 

 2020-YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

BARAJI GEÇEMEYENLER ÖZEL ÜNİVERSİTEYE GİDEBİLİR Mİ?

Özel üniversitelerde de kontenjan ve taban tavan puanları var. Özel üniversitelerin taban tavan puanları henüz açıklanmadı.

Özel Eğitim Öğretmenliği taban puanları 2020 belli mi? Özel Eğitim Öğretmenliği başarı sıralaması nedir?

Üniversite taban ve tavan puanları belli oldu mu? 2020 YKS kontenjanları açıklandı mı?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebiliyor. TYT' de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını seçebiliyor.

Tablo 3A'da yer alan tüm 2 yıllık ön lisans bölümlerine sınavsız geçiş yapılabilmektedir. Dolayısı ile bu bölümlerin bulunduğu devlet yada özel tüm üniversitelere de sınavsız geçiş tercihinde bulunulabilmektedir. Devlet üniversitelerinde belirlenen kontenjanın tamamı için öncelik sınavsız geçiş öğrencilerine ait olup, kontenjanın dolmaması durumunda YGS puanı ile alan dışından öğrenci alınmaktadır. Özel üniversitelerde (vakıf) ise sınavsız geçiş bölümleri için belirlenen kontenjanlar vardır ve bunlar her yıl ÖSYM tercih kılavuzunda belirtilmektedir.

Ayrıca kılavuzda özel üniversitelerin sınavsız geçiş bölümleri için burslu kontenjanları da verilmektedir. Özel üniversite programlarına tercih yaparken programların yanında parantez içinde verilen ücretli, tam burslu, %25 Burslu, %50 Burslu gibi ifadelere özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Ücretli bölümlerin kontenjanı yüksekken burslu ve tam burslu sınavsız geçiş bölümlerinin kontenjanının daha az olduğunu göreceksiniz.

2 4 yıllık özel yetenek bölümleri neler? Özel yetenek bölümleri nasıl öğrenci alıyor?

4 yıllık sayısal bölümler taban puanları 2020: YKS sayısal bölümleri neler?

<p>Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabı twitter'dan paylaşımda bulundu. Minyatü

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den 'Minyatür Bomba' paylaşımı: Test başarıyla sonuçlandı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

ABD'nin hiçbir ülkeye vermediği F-22 Raptor uçaklarının özellikleri neler?

27 Ekim çeyrek altın, gram altın fiyatları anlık, canlı ne kadar?