• $7,4162
  • €9,0477
  • 443.206
  • 1542.45
16 Temmuz 2020 Perşembe 13:04 | Son Güncelleme:

LGS sınav sonuçlarına itiraz nereden ve nasıl yapılır?

LGS sınav sonuçlarına itiraz nereden ve nasıl yapılır"

20 Haziran'da düzenlenen LGS sonuçları açıklandı. Öğrenciler sınav sonuçlarını ve yerleştirme puanlarını öğrendiler. Bazı adaylar ise beklediği puanı alamadı. Öğrenciler LGS sonuçlarına itiraz etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na bildiride bulunabiliyorlar.

Milyonlarca öğrencinin katılım sağladığı LGS sonuçları açıklandı. Böylelikle 20 Haziran'da sınava giren adaylar için tercih zamanı da gelmiş oldu. Beklediği puandan daha düşük bir sonuç elde etmiş olanlar sınav sonuçlarına itiraz için MEB'e başvurabilirler. LGS sonucu itirazı için belirli bir miktar ücret ödenmesi gerekiyor.

Lise yerleştirme kılavuzu ne zaman yayınlanacak? LGS 2020 tercih kılavuzu yayınlandı mı?

LGS TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ!

LGS SONUÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından sınava giren adaylardan bazıları beklediği puanı alamadı. Sonuçlara itiraz ise elektronik ortamdan alınıyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren beş iş günü içerisinde adaylar, e-itiraz sayfası üzerinden sonuçlarının yeniden hesaplanması talebinde bulunabilecek. Buna karşılık olarak ise 20 TL'lik bir ücret yatırması gerekiyor.

LGS itiraz için sınav kılavuzunda şu ifadelere yer verildi;

LGS yerleştirme 2020 işlemleri nasıl olacak?

a. Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında (https://odsgm.meb.gov.tr) yer alan e-itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir.

b. Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, "Kurumsal Tahsilât Programı" veya bankamatik, internet bankacılığı aracılığıyla ya da https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartları aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

c. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

LGS 2020 İstanbul nitelikli liseler yüzdelik dilimleri: Lise İstanbul taban ve tavan puanları belli oldu mu?

ç. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların e-Okul sistemi veya https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

d. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM fişi eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

e. Faksla ve e-posta yoluyla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

Kaç puanla hangi liseye gidilir 2020? LGS en yüksek puan kaç

LGS baraj puanı 2020 kaç? Lise sınavında barajı geçmek için kaç net gerekli?

Lise Geçiş Sınavı'nda kaç kişi full çekti? LGS'de full çeken var mı?

<p>Dünyanın pek çok yerinde şehir yönetimleri marka olabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Gastrono

Taşradan Türkiye'ye açılan bir edebiyat penceresi: İkindi Yazıları...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Kilo vermek için iştah kapatan besinler