• $7,7328
  • €9,1693
  • 418.312
  • 1530.27
17 Temmuz 2020 Cuma 09:25 | Son Güncelleme:

MEB Yerleştirme kılavuzunu yayında! LGS okul yerleştirmeleri nasıl yapılacak?

MEB Yerleştirme kılavuzunu yayında! LGS okul yerleştirmeleri nasıl yapılacak"

Bugün LGS sınav sonuçları açıklandı. Sınav ile öğrenci alan okullar, puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda LGS yerleştirmeleri 2020 yapılacak. Öğrencilerin LGS yerleştirme sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesinde öğrenebilecek. LGS yerleştirmelerinde okul başarı puanları, devam ve devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurulacak.

1 milyon 472 bin 303 öğrencinin katıldığı LGS sınav sonuçları MEB tarafından açıklandı. LGS merkezi yerleştirmelerde okullara öğrenci alma işlemleri puan üstünlüğüne göre belirlenecek. Sınav puanın eşitliği durumunda LGS yerleştirmeleri 8, 7 ve 6. Sınıf Yılsonu Başarı Puanlarının üstünlüğüne bakılacak. LGS yerleştirme sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesi üzerinde ya da e-okul sayfasında yayınlanacak.

LGS YERLEŞTİRMELER NASIL YAPILACAK?

Geçtiğimiz haziran ayında gerçekleşen LGS sınav sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayımladı. 

2019-2020 Ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikametadresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir.

LGS 2020 TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ!

Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilecektir.

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 17 Ağustos 2020 ve 24 Ağustos 2020 tarihlerinde ilan edilecektir.

MEB GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

LGS baraj puanı 2020 kaç? Lise sınavında barajı geçmek için kaç net gerekli?

1.5. MERKEZÎ ve YEREL YERLEŞTİRME ESASLARI

1.5.1. Merkezî Yerleştirme

a) Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

b) Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

c) Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.

LGS tercih robotu 2020 yayında mı?

1.5.2. Yerel Yerleştirme

a) Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin İkamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.

LGS'de full çeken var mı? Lise Geçiş Sınavı'nda kaç kişi full çekti?

b) Tercih edilen lise bakımından;

i. Öğrenciler, ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanından okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden Komşu Kayıt Alanındaki öğrencilerden; Komşu Kayıt Alanındaki öğrenciler de Diğer Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden öncelikli yerleştirilecektir.

ii. Yerleştirmede, Okul Başarı Puanı yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.

LGS tercih kılavuzu 2020 yayınlandı mı? Lise yerleştirme kılavuzu ne zaman yayınlanacak?

iii.Yerleştirmede, 8’inci sınıfta okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısı az olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.

c) Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.

1.5.3. Pansiyonlu Okullara Yerleştirme

Yerel yerleştirme kapsamında herhangi bir tercihine yerleşemeyen ve boş kontenjanı kalan pansiyonlu okulları tercih eden öğrenciler, pansiyonun kız ve/veya erkek kontenjanını ve yerel yerleştirme sonucunda kalan toplam boş kontenjanını aşmayacak şekilde yerleştirilir. Ancak yatılılığa ilişkin durumları Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk,

Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinin yerleştirme ile ilgili hükümlerine göre değerlendirilir.

Lise 2020 yerleştirme puanları belli mi? LGS taban tavan puanları açıklandı mı?

LGS tercihleri başladı mı, ne zaman yapılacak? Lise Geçiş Sınavı tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

Lise 2020 başarı sırası açıklandı mı? LGS yüzdelik dilimleri belli oldu mu?

<p>Peki, İmamoğlu'nun ekseni nereye kayıyor? Millet İttifakı'nda  yeni bir çatlak mı var? Önümüzdeki

İYİ Parti'de neler yaşanıyor?

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor