• $7,7419
  • €9,1922
  • 418.544
  • 1530.27
17 Temmuz 2020 Cuma 09:00 | Son Güncelleme:

MEB Lise yerleştirme kılavuzu yayında! LGS tercih kılavuzu 2020!

MEB Lise yerleştirme kılavuzu yayında! LGS tercih kılavuzu 2020!

Binlerce öğrencinin heyecanla beklediği LGS sonuçları açıklandı. 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen sınavın ardından adaylar lise tercihleri yapacaklar. Tercihler, yerleştirme puanları ve kılavuz baz alınarak gerçekleştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı LGS tercih kılavuzunu yayımladı.

LGS sonuçları açıklandı. 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen sınavın ardından adaylar lise tercihleri yapacaklar. Tercihler, yerleştirme puanları ve kılavuz baz alınarak gerçekleştirilecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise tercih ve yerleştirme kılavuzunun sınav sonuçlarının hemen ardından yayınlanacağını belirtmişti. 

LGS TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ!

LGS TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU YAYINLANDI MI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla 2020 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nun LGS sonuçlarıyla aynı gün içerisinde yayınlanacağını duyurmuştu. Kılavuza haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

Bakan Selçuk'un açıklamaları ise şu şekilde olmuştu;

"16 Temmuz 2020'de merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde tercih kılavuzu da açıklanacak. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak tercih kılavuzunda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek. Sürece büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

LGS tercihleri başladı mı, ne zaman yapılacak? Lise Geçiş Sınavı tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Geçtiğimiz yıl adaylar, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla beş, ‘Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla beş, ‘Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 lise tercihinde bulunabildiler. Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından e-Okul üzerinden veya herhangi bir ortaokul, imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabildi. Tercihler, mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatıldı.

LGS yüzdelik dilimleri belli oldu mu? Lise 2020 başarı sırası açıklandı mı?

Geçtiğimiz yıl MEB, LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için ilk kez bir tercih robotu hazırladı.Tercih rehberi, e-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına açıldı. Öğrenciler bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebildiler.

Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018’e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabildi. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listelenebiliyordu.

Lise 2020 yerleştirme puanları belli mi? LGS taban tavan puanları açıklandı mı?

<div><br></div><p><br></p>

Meteoroloji uzmanı açıkladı: Yağışlar kuvvetli şekilde gelecek

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor