• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

MHP'li Ruhsar Demirel kimdir

AK Parti'li vekillerin başörtüsüyle girdiği TBMM'nin tarihi gününde en çok ilgi çeken isimlerden biri de MHP'li Ruhsar Demirel oldu.

MHP'li Ruhsar Demirel'in kendi cümleleriyle kendisini anlattığı röportaj Vatan Gazetesi'nde yayınlanmıştı. İşte o röportajdan bazı bölümler

Ruhsar Demirel kimdir?
Eskişehir’de doğdum ve okudum. Annem hep, “bir kızım hakim bir kızım hekim olsun” derdi. Ablam hukuk fakültesi okuyunca bana da tıp fakültesi kaldı (gülüyor). Eskişehir’de tıp fakültesi olmadığı için Ankara’ya geldim.
Kiminle evli: İşadamı Şafak Demirel’le.
* Kaç çocuğunuz var?
Bir oğlum var. Adı Orhun, 16 yaşında.
* Yemek yapar mı?
Elbette. Zeytinyağlılar, ayva tatlısı, reçeller. Oğlumun kurabiyelerini de hep ben yaparım.

ÇOK MAKYAJ YAPAN BİRİ DEĞİLİM

* Makyaj yapar mı?
Çok makyaj yapan biri değilim.
Spor mu klasik mi?
Galiba klasiğim ben. 16 yıl kamu personeli olarak çalıştım dolayısıyla onun getirdiği alışkanlıklarım elbette var.
* Son okuduğu kitap?
Madam Curie’nin hayatını yeniden okudum.

SİYASET ZERAFET İSTER

Siyaset zarafet ister
* CHP’den de partinize yönelik ağır bir eleştiri geldi?
Siyasette bence “satma” kelimesi olmamalı. Siyaset zarafet de ister. Yorum yapmak istemiyorum.

TBMM BAŞKANININ KADIN OLMASI

* Meclis Başkanı’nın kadın olmasına nasıl bakarsınız?
Bana hiç aykırı gelmez. Aslında kadın veya erkek diye bakmamak lazım. Bazen böyle söylediğimde belki insanlar çelişki gibi görebilirler çünkü Kadın ve Aileden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’yım. Kadın ve aileden sorumlu bir makamın başında olmam bu ülkenin sosyal gerekliliğinden ötürüdür. Ama ben Ruhsar Demirel olarak orada bir erkek oturuyor mu diye bakmam. Oturduğu makamın hakkını verip verememektir mesele. Yoksa kimin oturduğu cinsiyet anlamında önemli değildir.

KADIN SAYISI DEĞİL NİTELİK ÖNEMLİ

* Bir kadının sadece kadından sorumlu bakan olmasını veya TBMM’ye birinin eşi olarak girmesini açıkçası ben başarı olarak göremiyorum...
Kadın veya erkek olmayı sayıya koyduğunuz zaman istatistik olarak nereden baktığınıza bağlı. Mesela bir parti daha önce 6 kadın milletvekili varken bunu 12’ye çıkarmışsa bu yüzde 100 artıştır. Ancak neticede sayısal olarak artış sadece 6 kişidir. Sayı değil nitelik önemli. MHP’de mesele budur, yani etkin siyaset. Sosyal veya özel durumunuz, engeliniz önemli değildir. Her zaman için insanlara siyasetçi diye bakmışızdır. Biz kadına, engelliye veya başka özel durumları olanlara siyasetçi olarak bakarız. Biz mesela o iki Başkanlık Divanı üyesini(Meclis Başkanlık Divanı) kadın diye görmüyoruz. Beni de öyle görmüyorlar. Ben divandaki bir üyeyim. Adımın Ruhsar Demirel olması bana özeldir, cinsiyetim kadın ama ben oradaki herkes gibi biriyim. O nedenle etkiye bakmak lazım.

ŞAFAK PAVEY'E DESTEĞE HAZIRIM

* Şafak Pavey TBMM’de pantolon giyemiyor. Bir iç tüzük değişikliği gündeme gelirse tavrınız ne olur?
Şafak Pavey’in öyküsünü çok iyi biliyorum. 13. Peron kitabı ilk çıktığında okudum. Belki bir hekim, belki bir anne duyarlılığıyla. Benim için çok tanıdığım birisi gibi. Henüz tanışmadık ama sohbetimiz mutlaka olacaktır. Bir başka ortak paydamız benim eşimin adı da Şafak (gülüyor). İç tüzükteki kılık kıyafet konusu ise çok hassas. Pantolon tabii ki bugünün kadınının yaşamında ayrılmaz bir parça. Mesela mitingde otobüslerin tepesine çıkıyorsunuz. Böyle bakınca hayatın bir çok alanında pantolon var ve olmalı. Henüz çok yeni vekilim. İç tüzüğü okuyorum, dersimi çalışıyorum.
* Pavey için özel bir düzenlemeye “evet” der misiniz?
Şafak Hanım özelinde elbette. Şafak Pavey’e veya diğer böylesi özel durumlu kişilere özgü bir konuysa neden olmasın? Mesela düştüm bacağımı kırdım diyelim ama Meclis çalışmaları devam ediyor. Ortada özel durum var olacaktır. Ama şunu söyleyeyim Şafak Hanım o ufkuyla engelli sayılmayacak biri. Dolayısıyla kendisine özel bir şeyse yapılacak olan, muhakkak herkes ona uygun bir tavır sergiler.
Bahçeli, güçlü bir genel başkan
* Genel başkan yardımcısı olacağınızı biliyor muydunuz?
Hayır.
* Oylamadan çıkınca ne hissetiniz ?
Mutluydum ama anında “Ne tür bir sorumluluğu tarif ediyor” diye düşünmeye başladım. Sonrasında tek düşüncem “başarabilir miyim?” oldu.
* Şimdiki hisleriniz?
MYK “yapabilirsin” diye bana oy verdiyse, Genel Başkanımız bu teveccühü gösterdiyse ve tüm Divan’daki arkadaşlarım, teşkilat “Üzerimize düşen ne varsa yaparız” diyorsa başaramamam içinbenim kötü bir helva ustası olmam lazım.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Osmanlı döneminden günümüze uzanan yüzlerce yıllık bir lezzet olan dünyaca ünlü Kilis tava, Ramazan

Osmanlı´dan Günümüze: ’Kilis Tava’

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bilim İnsanları ölü nöronları tekrar aktif hale getirdi

Genelkurmay arşivlerinden özel Atatürk fotoğrafları