• $ 6,0998
  • € 6,8261
  • 252.095
  • 84.596
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘Kürt planı‘na Ankara‘dan ret

Ankara'nın kapısını çalan PYD Lideri Salih Müslim'e bu kez "yeşil ışık" yanmadı. Ankara, "PYD demografik yapıyı değiştirme operasyonuna derhal son vermeli" uyarısını yineleyerek konumunu korudu.

Mahmut GÜRER 

Uluslararası güçlerin de desteğiyle Kuzey Suriye'de uygulamaya konulan "Kürt Koridoru" planına kararlılıkla karşı çıkan Türkiye, planın aktörlerinden PYD'nin lideri Salih Müslim'in, görüşme talebine "yeşil ışık" yakmadı. Ankara, 2011 yılından bu yana devlet bürokrasi kanalıyla daha önce beş kez görüştüğü Müslim'e, mevcut şartlarda kapıyı kapattı.

SÖZLERİYLE ÇELİŞİYOR

Salih Müslim'in, hamilerinin yönlendirmesiyle medyaya yaptığı "koridor ve etnik temizlik yok" açıklamasının, gerçeklerle tabana tabana zıt olduğunu vurgulayan Ankara, bu görüşünü Washington ile paylaşarak, giderek yükselen tehdit 
konusunda ABD'yi bir kez daha uyardı.

ABD BİR KEZ DAHA UYARILDI 

Ankara-Washington hattında kesintisiz sürdürülen iletişim kapsamında yapılan değerlendirmede, "PYD demografik yapıyı değiştirme operasyonuna derhal son vermeli" uyarısı, en üst perdeden yinelendi. Suriye'nin kuzeyinde "etnik temizlik" de uygulanarak oluşturulmak istenen "Kürt Koridoru" planının, tek başına PYD'nin iradesiyle gelişmediğine dikkat çekilen görüşmede, bu konuda müttefik ülkelerin sorumluluğu bulunduğu belirtilerek, duyulan rahatsızlık ifade edildi. 

Bölgeyi yakacaksınız

Kuzey Suriye'de dayatılmak istenen yapılanmanın, kaçınılmaz olarak etnik  bir çatışmaya, ardından da parçalanmaya kadar varan bir sürece evrileceği vurgulanan görüşmede, bu durumun Ortadoğu'yu ateş sarmalına sürükleyebileceği belirtildi.  Ankara, PYD ile diyalog içinde olan tarafları, "gerekli müdahaleyi yapmaya" çağırdı.

Geri dönüşler başladı 

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli, ülkelerine dönmek için Akçakale Sınır Kapısı önünde toplandı. Sığınmacılar, Rakka kentine bağlı Tel Abyad'ın Kürt, grupların kontrolüne geçmesinin ardından ülkelerine geçmek için sınır kapısı önüne geldi. Akçakale kapısında bekleyen Suriyeliler Telabyad’ a geçişlere izin verilmesi üzerine girişe başladılar. Yaklaşık 500 Suriyeli, Akçakale Gümrük kapısında pasaport işlemlerinin yapılmasının ardından ülkelerine giriş yaptı. Telabyad kentinin DAEŞ kontrolünde bulunduğu dönemde mayın ve bombalı tuzaklar döşendiği ileri sürülerek, ilçenin güvenli olmadığı gerekçesiyle geçişlere bir süredir izin verilmiyordu. 

Müslim'le buluşmadık

Dışişleri Kaynakları, PKK'nın Suriye kolunu oluşturan PYD'nin lideri Salih Müslim'den gelen görüşme talebine, mevcut koşullarda bir yanıt verilmediğini belirttiler. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun, Roma'da Müslim ile buluştuğu iddialarını da yalanlayan üst düzey bir yetkili, AKŞAM'a şunları söyledi: "Salih Müslim'in 'koridor ve etnik temizlik yok' açıklaması, kesinlikle gerçekleri yansıtmıyor. Kuzey Suriye'nin demografik yapısını değiştirmeye yönelik nüfus hareketleri, koalisyon güçlerini oluşturan müttefik ülkeler tarafından da yakından biliniyor. Güvenlik açısından Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiren bu politikadan vazgeçilmediği sürece, bir temas kurulması düşünülmüyor."

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Ramazan ayında mide problemlerinin önüne nasıl geçilebilir? 
<br>
Gastrit ve reflüye karşı nasıl ö

Gastriti veya Reflüsü Olanlar Ramazanda Nelere Dikkat Etmeli?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Giresun'da 'gri kategori'de yer alan terörist yakalandı

Alka teröristlerin korkulu rüyası olacak