• $ 6,1037
  • € 6,8208
  • 250.228
  • 84.593
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kritik süreçte aday olmamalıydı

Erdoğan, Latin Amerika yolunda konuştu: Hakan Fidan’a ‘görevine devam etmelisin’ dedim. Yorulduğunu söyledi ve bu adımı attı. Bazı vaatlerde bulunulmuş olabilir, orasını bilemem.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kolombiya yolunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifası hakkında görüşlerini açıklayan Erdoğan, “Ben kendisine açık ve net olarak 'ayrılmanı doğru bulmuyorum' dedim. Göreve devam etmen gerekir çünkü burası rastgele bir yer değil dedim” dedi. Erdoğan açıklamalarında şunları söyledi: 

MİT'E SIR KÜPÜMÜ ATAMIŞTIM 

“MİT’in başında son derece güvenilir bir kişi olmalıdır. Ben oraya son derece güvenilen, hatta sır küpüm olarak görebileceğim birini getirmiştim. Daha öncesinde söz konusu arkadaşı özel temsilci olarak görevlendirdiğim anlar da olmuştu. Dolayısıyla bu makama gelmiş olan bir kardeşimizin milletvekili adayı olmak ya da onun ötesinde bazı görevleri kafasında planlamak gibi bir durumu olabilir. Ya da ona belki bu tür bazı vaatlerde bulunulmuş olabilirler, orasını bilemem. Ama ben kendisine açık ve net olarak “ayrılmanı doğru bulmuyorum” dedim. Senin göreve devam etmen gerekir çünkü burası rastgele bir yer değil. Siz gidersiniz sizin yerinize bir başkası gelir, o ayrı mesele. Bunu normal bir memuriyet olarak görebilirsiniz. Ama bu öyle bir makam değil. Dolayısıyla doğru bulmuyorum ama kendileri artık yorulduklarını söyleyerek, burada daha fazla devam edemeyeceklerini söyleyerek maalesef böyle bir adım atmayı kendileri için uygun buldular ve bu adımı attılar. Bundan sonraki süreç sayın Başbakan’a ait olan bir süreçtir. Yerine kim gelecekse sayın Başbakan teklif yapar. Biz de onar ya da onamayız. Kimin geleceği çok önemli çünkü bizim paralel yapıyla mücadele esnasında neler yaşadığımız, neler çektiğimiz her şey ortada. Böyle bir ortamda böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmayı ben asla doğru bulmam.” 

TEK KİŞİ KALSAM MÜCADELE EDERİM 

“Yok, ne sıkıntı olacak. Tek kişi dahi kalsam ben bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürürüm. Paralel yapı ve benzerleriyle Kılıçdaroğlu’nun bazı açıklamaları olmuştu, “Başbakanlıkta boşluk var, orayı dolduracak, o yüzden istifa etti” gibi. Mevcut Başbakan’ın gidip gitmeyeceğiyle ilgileneceğine kendine bak. Sen nereye gelebiliyorsun ona bak. Kendisinin böyle bir hayali, böyle bir derdi yok. Ben başbakan olabilir miyim bunu düşünmüyor, Davutoğlu üzerinden politika üretmeye kalkıyor.” 

ÜLKE İMAMLARI AÇIKLANACAK 

“Artık bunun lobi oluşturmayı da geçtiği gibi bir görüntü çıkıyor ortaya. Amerika-Türkiye Dostluk Grubu milletvekillerimizin bu mektuba yönelik bir karşı yazısı Sayın Kerry’de olacak. Arkadaşlar hazırlıyorlar bu yazıyı. Benim için manidar olan, gerek o yazıyla ilgili gerek seçim kampanyalarında partilere yapılan bağışlarla ilgili bilgiler geliyor. Nereden nereye nasıl kaynaklar aktarıldığı noktasında da bilgiler geliyor. Öyle sanıyorum ki bunlar yarın kitaplar haline belgeseller haline gelecek ve uluslararası siyaset camiasını sarsacak nitelikle şeyler ortaya çıkacak. Türkiye’deki şehir imamları açıklandı ve hepsi kaçıverdi. Yakında belki de ülkelerin imamları açıklanacak. Ülkelerin imamlarının açıklanmasıyla birlikte uluslararası camiada bakalım neler olacak.” 

Yeni anayasa ve başkanlık oylanacak 

“Biz başkanlık çalışmasını aslında yaptık. Bizim söylediğimiz aslında yeni de değil. Hatırlayın bir önceki dönemde benim başbakan olduğum sırada çalışmaları yapmış hatta Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na göndermiştik. Bizim Başkanlık konusuyla ilgili çalışmalarımız hazır. Bizim için ekonominin ve demokrasinin atbaşı gittiği bir sistemdir başkanlık sistemi. Başkanlık sisteminin denetim mekanizmasını kaldırdığı yalanını da söylüyorlar. Olabilir mi böyle bir şey. Aksine denetimin daha da arttığı bir sistemdir başkanlık sistemi. Yeni anayasanın içinde başkanlık mutlaka yerini almalıdır. Çözüm süreci yerini almalıdır. Demokrasi paketleri yerini almalıdır. 7 Haziran seçimi yeni anayasa ve başkanlık sisteminin oylanacak bir seçim olacak. Sayın Başbakan da böyle söylüyor. Seçim bunun üzerine. Bunun oylanacağı bir seçim olacak. Kamuoyu araştırmalarına bakıldığında tabanın elbette ki yüzde yüz evet demesi söz konusu değil. Ama kahir ekseriyet evet diyor. Bu seçim Türkiye açısından kırılma dönemini yaşayacak. Muhalefetin başkanlığa karşı olmasının nedeni başkanlık olursa sadece 2 güçlü parti olacak.  Bundan korkuyorlar.” 

BUNLARDA YALAN MEŞRU

“Şahsımla ilgili ailemle ilgili tehditler var. Siz tabi korumalarınızı falan güvendiğiniz insanlar olarak görüyorsunuz ama bakıyorsunuz onların içinden de çıkıyorlar. Böcek olayında olduğu gibi. Adam kalkıyor mahkemede “Cumhurbaşkanı bana çok güvendiği için, beni çok takdir ettiği için Libya’ya gönderdi” diyor. Adamı ben tanımam, bilmem. Bunu söyleyecek kadar bunlarda yalan meşrudur. Benim koruma müdürüm emri altında olan polis memurlarını tanımayacak da ben mi tanıyacağım. Ve diyor ki Başbakan’ınıza en yakın yerde olan bendim, çok severdik. İyi severdin de, bu ne? Nasıl oluyor da bunlar buralara kadar sızıyor. Artçı ekiplerde benzer tezgâhlar kurulmuş."

Haziran seçimi çok önemli

“Bunlar tarikat havasında değiller. 1999 Türkiye’den gidiş ve gidişten itibaren orada yüklenilen görev ve bu yüklenilen görevle birlikte yapılan şeyler orada. Tabanları bunu tamamen dini meşruiyet olarak algılıyor bunlar da o dini meşruiyete sarılıyorlar. Öyle şeyler var ki bulunduğumuz makam bunları söylememize müsaade etmiyor. Geçenlerde bir başlık atmışlardı: “Kod adı Süfyan yeri Sincan.” Kimin kod adı Süfyan? Beni kastediyorlar. Biz yasal hakkımızı almak için uğraşıyoruz. Yasal olarak bazı düzenlemeler yaptık. Ama onların işine yaradı. İş 2010 da referandumla başladı. Ama bu iş bumerang gibi. Onlar savurdu şimdi onlara döndü. Haziran seçimleri bu yüzden önemli.” 

PKK'dan fazla zarar verdiler 

“Bugün PKK terör örgütü bile uluslararası camiada bunların Türkiye’ye verdiği zararı vermemiştir. Bunlar uluslararası camiada uluslararası parlamentolarda, devlet başkanlarıyla, şunlarla bunlarla  her türlü kirli ilişkiler içine girerek Türkiye’yi kötüleme gayreti içindeler. PKK bunların bu yolunu denemiyor. Onların denediği yol silahlı eylemler. Türkiye’de medya özgürlüğü yokmuş, Türkiye’deki medya özgürlüğü bugün Amerika’da yok.” 

İdris Naim Şahin dinlenmemiş 

“Kabinenin tamamını dinlemişler, bir tek İdris Naim Şahin’i dinlememişler. Kendileri terör örgütü oluşturup bunu hükümetin üzerine atma, hükümetle ilişkilendirme gibi bir durum var. Son operasyon neticesinde de nelerin olabileceğini göreceğiz. Temenni ederim ki,  burada aynı yanlışa düşülmez. Daha isabetli bir yargı kararı oluşur. Tabii bu yargı kararının uluslararası boyutu olabilir. Bundan öncekilerle alakalı da tabii devam eden yargı süreçlerinde bazı şeylerin ortaya çıkabileceği kanaatindeyim.” 

Molotof direnme hakkıdır diyor 

“İç güvenliğin olmadığı ortamları seviyorlar. İç güvenlik paketi çıkmazsa bu seçimleri bundan öncekiler gibi silahların gölgesinde yaparız. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde. Vatandaş ne diyor. Bizim can güvenliğimizi sağlayın ki oyumuzu güvenle kullanalım. Bakın muhalefet ne diyor elinde molotoflarla gidenlerin önünde giderim diyor. Ellerinde molotof, demir bilye olanlara direnme hakkını kullanın diyor. Ana muhalefetin başı molotof için direnme hakkı diyor. Bu tarz anlayışlarla demokrasiden özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. Zira böyle bir demokrasi olamaz, bu şekilde parlamenter demokrasiyi savunamazsınız. Bakıyorsunuz MHP de onların yanında yer alıyor. Bunların dördüncüsü de paralel yapı.”  

Ortaköy Camii'nin benzeri Küba'ya

“Ortaköy Camii'nin benzerini yapmak için başvurduk. Bekliyoruz. Suudiler de başvurmuş bekliyoruz. İzin çıkarsa yapacağız. 4 bin kadar Müslüman var Küba’da.”   

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Ünlü Youtuber Enes Batur, geçtiğimiz günlerde evleneceğini duyurmuştu. Şimdi ise sosyal medyasından

Enes Batur´un Evlendikten Sonra Oturacağı Evin İlk Görüntüleri

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Biten Transferler - 2019/2020 Sezonu

Kabe’nin içinde ne var?