• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sağım solum dizi seti

Yaşadığımız şehir kocaman bir film platosu oldu. Sokakta yürürken bir çekimle karşılaşmak, dizi veya film izlerken tanıdık bir mekân görmek çok sıradan bir durum artık. İşte eski ve yeni yapımların eşliğinde İstanbul’un dizi ve filmlerle imtihanı…

ARZU AKYOL
arzu.akyol@aksam.com.tr

Yaşadığımız şehrin dizi ve sinema filmleri için doğal bir plato haline geldiğini söylememize gerek yok herhalde. Bir yerden bir yere giderken ya da sokakta yürürken kaldırımları işgal eden ve önlerinde falanca yapım şirketi, filanca dizi yazan set kamyonlarıyla, trafiği kesmiş set çalışanlarıyla ya da biraz daha şansınız varsa sevdiğiniz bir oyuncuyla karşılaşmışsınızdır. İstanbul gibi muhteşem bir şehir için bu tercih çok da şaşırtıcı değil aslında. Biz de yapımcıların ve yönetmenlerin dizilerine ve filmlerine mekan yapmak için tercih ettikleri semtleri araştırdık. İşte Beykoz’dan Tarihi Yarımada’ya, Emirgan’dan Beyoğlu’na dizi ve sinema filmlerinin gözdeleri.

BEYKOZ

Doğası ve tarihi eserleriyle Beykoz, hem dizi hem de sinema sektörü için vazgeçilmez bir mekân. Göksu Deresi’nde âşıklar sandal sefasına çıkar, derenin üzerindeki köprü en romantik sahnelere, en hüzünlü ayrılıklara fon olur. Beykoz’daki Eski Kundura Fabrikası’nın adınıysa hemen her yeni dizinin çekiminde duyuyoruz. Ekranların unutulmaz dizilerinden ‘Süper Baba’nın evi Küçüksu sırtlarındaki eski bir köşktü. ‘Fatmagül’ün Suçu Ne’ de Göksu’da, meşhur Çömlekçi Hasan Usta’ya ait. Yine bu sezonun iddialı yapımlarından biri olan ‘Çalıkuşu’ dizisinin bazı bölümleri Göksu’da çekiliyor. ‘İntikam’ dizisinde Beren Saat’in oturduğu yalı Kanlıca’da. ‘Suskunlar’ ve ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ gibi, Karadayı için de eski Beykoz Kundura Fabrikası’nda bir mahalle kuruldu. Sevilen dizi ‘Umutsuz Ev kadınları’ da Beykoz’da çekiliyor. 

ÜSKÜDAR

Üsküdar, yalılarıyla, cumbalı ahşap evlerin süslediği sokaklarıyla, korularıyla, köşkleriyle ve tabii ki  Kız Kulesi’yle nadide bir İstanbul ilçesi. E böyle olunca da dizi ve filmlere ev sahipliği yapması kaçınılmaz. 1986 yılında Türkiye’de dizi kültürünü başlatan ‘Perihan Abla’, Kuzguncuk’un yıldızını parlatmıştı. Sonra ekranların en sevilen dizilerinden biri olan Ekmek Teknesi’ni ağırladı yıllarca. ‘Bir Dilim Aşk’ da Kuzguncuk’ta çekildi. ‘Kuzey Güney’, ‘Tövbeler Tövbesi’, ‘Dinle Sevgili’, ‘Elde Var Hayat’ın çekimleri de Üsküdar’ın Selimiye, Çiçekçi ve İcadiye mahallelerinde gerçekleştirildi. Üsküdar’ın Çengelköy’ü ise 1993’te seyirciyle buluşan ‘Süper Baba’ dizisi ile keşfedildi. Çınaraltı Çay Bahçesi dizi sayesinde çok ünlü oldu. ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ da Çengelköy ve civarında çekiliyor. ‘Lale Devri’nin çekimleri Üsküdar’ın bir diğer güzel semti Kandilli’de bir yalıda gerçekleştiriliyor. 2006-2010 yılları arasında yayınlanan ‘Yaprak Dökümü’nün çekimleri Beylerbeyi Yokuşu’nda bulunan ‘Lazın Köşkü’nde gerçekleşmişti. ‘Gırgıriye’, ‘Darbukatör Baryam’, ‘Güler Misin Ağlar Mısın?’, ‘Çemberimde Gül Oya’ da burada çekilmişti. Son olarak Hasan Kaçan’ın başrolünü oynadığı ‘Gönül Hırsızı’ dizisi de Üsküdar Selimiye’de çekiliyor. 

KADIKÖY

Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz eserinden 2. kez ekranlara uyarlanan Çalıkuşu dizisi için  Kadıköy’deki Reşat Paşa Konağı kullanılıyor. Türk televizyonlarında ‘en uzun süren dizi’ unvanına sahip ‘Bizimkiler’ dizisinin meşhur apartmanı Kozyatağı Mahallesi’ndeki Şale Apartmanı’ydı. 2009-2010 yıllarında yayınlanan ‘Melekler Korusun’ da Kadıköy’ün Yeldeğirmeni semtinde bulunan ‘İtalyan Apartmanı’nda çekildi. Tabii Kadıköy demişken Haydarpaşa Garı’nı anmadan geçmek olmaz. Anadolu’dan göç ederek İstanbul’a gelen karakterlerin “Seni yeneceğim İstanbul” repliklerini Haydarpaşa’dan ayrı düşünmek mümkün değil. Semih Evin’in çektiği ve başrolünü İsmail Dümbüllü’nün oynadığı ‘Sihirli Define’, Cengiz Tuncer’in ‘Sevmek Seni’, Halit Refiğ’in ‘Gurbet Kuşları’, Yavuz Özkan’ın ‘Demiryol’u, Haydarpaşa’nın Türk sinemasındaki yerini de gözler önüne seriyor.

BEYOĞLU

Beyoğlu İstanbul’un can damarı diyebileceğimiz bir ilçe. En son ‘Kayıp Şehir’ dizisi Beyoğlu’nun arka sokaklarında çekilmişti. Ama asıl sinema sevdi Beyoğlu’nu. Fatih Akın’ın ‘Köprüyü Geçmek’ belgeseli, Reha Erdem’in ‘Kaç Para Kaç’ı, Sinan Çetin’in ‘Komser Şekspir’i ve biraz daha geçmişe gidersek Şerif Gören’in ‘Beyoğlu’nun Arka Yakası’ içinden Beyoğlu geçen filmlerden birkaçı. Çağan Irmak’ın Issız Adamı’nın son sahnesine mekân olan ‘Atlas Pasajı’nı, Hakan Ketche’nin ‘Bu İşte Bir Yalnızlık Var’ ve yine Çağan Irmak’ın ‘Tamam mıyız?’ını misafir eden Galata’yı da anmadan geçmeyelim. 

TARİHİ YARIMADA

İstanbul’u kuşbakışı izlediğimiz Yılmaz Erdoğan’ın‘Organize İşler’i ve Ümit Ünal’ın senaryosunu yazdığı ‘Anlat İstanbul’ dışında Galata Köprüsü pek çok reklam filmine ve klibe de ev sahipliği yaptı. Bu kliplerden Sezen Aksu’nun ‘Adı Bende Saklı’sıköprünün hakkını gerçekten verir. Galata Köprüsü’nden geçtiğinizde sizi karşılayan Yeni Camii’yi, Ben Affleck’e Oscar’ı getiren ‘Argo’ filminin ilk görüntülerinde, Mira Nair’in ‘Zoraki Radikal’inde görmek mümkün. Lütfi Ömer Akad 1952’de çektiği ‘Kanun Namına’ ile gerçek bir İstanbul hikâyesi anlatıyor ve kamera film boyunca Karaköy, Eminönü, Büyük Postane ve çevresini doyasıya görüntülüyor. Tarihi Yarımada’nın bir diğer platosu olan Kapalıçarşı,  sinemada 50. yılını dolduran James Bond serisinin son filmi ‘Skyfall’la bir kez daha Hollywood’a taşındı. Televizyonda ise Kapalıçarşı’yı akıllara kazıyan ‘Kapalıçarşı’ adlı dizi olmuştu. Tarihi Yarımada’nın en görkemli yapılarından biri olan Topkapı Sarayı, 1964 yılında Jules Dussin’in yönettiği ‘Topkapı’ filminin konusu olmuştu. 
Gani Müjde imzalı ‘Osmanlı Cumhuriyeti’ ise çekimleri Topkapı Sarayı’nda geçen yerli yapımlarımızdan bir tanesi.

EMİRGAN-YENİKÖY-SARIYER

Avrupa Yakası’nda İstanbul Boğazı’nın kenarına inci gibi dizilmiş Emirgan, Sarıyer ve Yeniköy gibi semtler de setlerin gözdesi. ‘Canım Ailem’ dizisini hatırlarsınız. Dizide gördüğümüz evlerin çekimleri Emirgan Konur Sokak’taki karşılıklı iki evde gerçekleşiyordu. Dizide İlker Aksum tarafından canlandırılan Halim’in restoranının yerinde artık Canım Ailem Ev Yemekleri var. Aşk-ı Memnu’yı da unutmak mümkün değil herhalde. Meşhur Ziyagil yalısının Sarıyer yolunda olduğunu bilmeyen yoktur. Yine çok izlenen dizilerden Huzur Sokağı’nın çekimleri İstanbul Sarıyer’de yapılıyor.

SAMATYA-BALAT

1998-2001 arası yayınlanan, başrollerini Şener Şen ve Türkan Şoray’ın paylaştığı, Türk dizi tarihinin en fazla ilgi gören dizilerinden biri olan ‘İkinci Bahar’ Samatya’da çekilmişti. Cumbalı evleri, arnavut kaldırımlarıyla yönetmenlerin ve yapımcıların gözde mekânlarından olan Balat da bugüne kadar sayısız klip, film, dizi, reklam filmi ve belgesele ev sahipliği yaptı. ‘Eşkıya’, ‘Acı Hayat’, ‘Yeditepe İstanbul’, ‘Aşk Yakar’, ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’, ‘İffet’, ve ‘Bizim Yenge’ gibi dizi ve filmler ise bunlardan birkaçı. Yeni başlayan dizilerden ‘Her Sevda Bir Veda’nın da bazı sahnelerinin çekimi Balat’ta gerçekleştiriliyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Bugün İstanbulluların eğlence merkezi olarak gördükleri Akaretlerin Osmanlı Devleti´nin ilk toplu ko

Akaretler´in Bu Özelliğini Biliyor musunuz? Mustafa Kemal Paşa da Burada Yaşamıştı |GalatıMeşhur

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bilim İnsanları ölü nöronları tekrar aktif hale getirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları