• $ 5,935
  • € 6,6204
  • 243.652
  • 94.498
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Makaron bitti, yaşasın kestane ve zencefil!

ABD’de eğitim alan ve Beyaz Saray’dan Hollywood’a birçok ünlüye yemek yapan Pasta Şefi Deniz Orhun ile konuştuk. “Yemeğin de bir modası var, geçen yıl moda makarondu” diyen Orhun’dan 2014 yılının yemek trendlerini öğrendik.

x

AYSUN YILDIZ
aysun.yildiz@aksam.com.tr

Yemek yapmayı inanılmaz bir aşk, çok güzel bir sevgi diye tanımlıyor Deniz Orhun. Profesyonel hayata ziraat mühendisi olarak başlamış. ABD’de bu işin Harvard’ı olarak kabul edilen Kendall College’da pastacılık ve fırıncılık eğitimi almış. Asıl işi mönü tasarımcılığı. Beyaz Saray mutfağında çalışmış ve Bill Clinton’dan Obama’ya birçok ünlü kişiye yemek yapmış...
 
“Başkan Obama’ya hazırladığım mönüler büyük beğeni aldı” diyor ve anlatıyor:
“Amerika’daki Aşçılar Federasyonu’na bağlı olarak çalıştım. Beyaz Saray mutfağında üç kere görev aldım. Mönü bazında çalışmalarım başarılı olunca konuk şef olarak Beyaz Saray mutfağında bir organizasyonda görev aldım. Başkan Obama’ya hazırladığım mönüler büyük beğeni alınca bir Türk aşçı olarak çok gururlandım. Lezzet yolculuğu yaptığım birçok ünlü isim daha var tabii. Matt Damon, Julia Roberts, Robert Redford gibi Hollywood ünlüleri; ABD Başkanı Bill Clinton, Prens William ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi devlet adamları; Türkan Şoray, Tolga Çevik gibi Türkiye’nin tanınmış isimleri; Çarmıklı Ailesi ya da Murat Ülker gibi iş dünyasından önemli isimler… Bill Clinton ile unutamadığım bir anım var. Özel bir gecede pasta şefi olarak görev alıyordum. Tatlı için daha önce de çok beğeni alan özel çikolata sosumu hazırlamıştım. Yemek bitiminde hazırladığımız tatlıları bu özel sosla sunacaktım. Ama servis vakti gelene kadar mutfaktaki görevlilerden gizli servise kadar herkes tadınca çikolata sosu yetmedi. Özel tarifimizin içine daha önce hazırladığımız sosu da eklemek zorunda kaldık. Biz yaptığımız işten üzüntü yaşarken ‘sosu çok beğenmişler’ haberi gelince dünyalar bizim oldu. Ama o gece için hazırlanan gerçek sos, Başkan Bill Clinton’a nasip olmamıştı.” 

İYİ YEMEK İÇİN TÜYOLAR 

“Yemeğe asıl tadı veren her zaman yağdır. Aşçılar sağlıklı beslenmede toplumu uyaracak en iyi mesajcıdır. Porsiyonlarımızı küçültmemiz gerekir, aşçılar yemekleri yapar ama azar azar yer, tadar. Doğrusu da budur.” 

YEMEĞİN DE MODASI VAR

“Tıpkı kıyafet, ayakkabı gibi yemeğin de bir modası var. Soya sosu bu sene aşçılar arasında modaydı, fıstık ezmesi de moda. Geçen sene makaron modaydı. 2014 yılında aşçılar arasında yaptığımız toplantılarda öne çıkan lezzetler kestane ve zencefil. Bunun yanı sıra kekik ve dereotu da girecek. Ayrıca bu sene dünya çapında lezzetler yaratanlar, kuru bulunan ve bu yüzden pek tercih edilmeyen tavukgöğsünün çeşitli pişirme şekilleriyle sevdirilmesi için çalışmalar yapıyor”

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Yeni bir şeyler üretme fikri, her zaman gelişimin önünü açar. Açılan üretim yolunda ise rekabetler d

Apple vs Samsung: Teknoloji Savaşı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

CHP'lilerden, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis toplantısıyla ilgili pes dedirten yalan

Cenk Tosun sahada sert evde romantik