• $ 6,1486
  • € 6,6881
  • 324.991
  • 114365
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kraliçe ya da dağdaki çoban fark etmez hepsine aşkla çalarım

Piyanist Karsu Dönmez, Cemal Reşit Rey’de konser vermek için Türkiye’ye geldi. ABD Başkanı ve Hollanda Kraliyet Ailesi için de konserler veren genç müzisyenle buluştuk. Karsu, Sezen Aksu, Fazıl Say, Aynur ve Leman Sam’ı, beğeniyor ve “Hangi genç kız Tarkan’ı sevmez ki?” diyor.

SİBEL ATEŞ YENGİN / sibel.ates@aksam.com.tr

Fotoğraf: UYGAR TAYLAN

Karsu Dönmez adını, henüz duymadıysanız emin olun bundan sonra çok daha sık duyacaksınız. Karsu, henüz 23 yaşında ama marifeti yaşından büyük. O, Hollanda Kraliçesi’ne, Bill Clinton’a piyano çalmış, şarkı söylemiş bir müzisyen. Adına belgeseller yapılmış, ünü dünyanın birçok ülkesine yayılmış, 23 yıllık hayatına 25 ayrı ülkede konserler sığdırmış… 

6 yaşındaymış, bir gün televizyonda uzun saçlı bir piyanisti çalarken görmüş. İşte o an vurulmuş piyanonun tuşlarından çıkan sese ve müziğini tutkuyla icra eden bu uzun saçlı adama… “İzlerken hayran oldum. Büyülendim. Ben de bu aleti çalacağım” demiş. Acaba o gün, o uzun saçlı piyanisti görmeseydi hayatı nasıl şekillenecekti Karsu’nun? “Psikoloji eğitimi alacaktım” diyor. Müzisyen olsa her zaman iş bulması mümkün olmaz diye düşünüyormuş. Psikolog olsun ki koluna altın bileziğini taksın. 23 yaşında dünya çapında ünlü bir müzisyen olacağını bilseydi sanırım böyle düşünmezdi. 

İLLE DE PİYANO ALALIM

Daha 12 yaşındayken dinlediği müziklerin hatalarını bulur, akorların, notaların yanlış basıldığını keşfedermiş. Yaşıtları gibi pop müzik dinlemezmiş, bu sebeptenmiş hep klasik müzik dinlemesi. 6 yaşındayken bütün enstrümanları çalmayı denemiş Karsu. Klarnet, çello, gitar ama gönlünde yatan piyanoymuş. Çok pahalı bir enstrüman olduğu için annesi, babası “Kızım saz alalım, daha ucuz” dermiş. Ama Karsu için varsa yoksa piyano. Ailesi bu isteğini kırmamış. Araba almak için biriktirdikleri parayla kızlarına yedi yaşındayken ilk piyanosunu almışlar. “Ailem bu kararı verdiği için herhalde pişman değildir” diyor Karsu.  

HOLLANDALI KOMŞU KRİZİ 

Karsu, nihayet piyanosuna kavuştuktan sonra dersler almaya başlamış. Öğretmenleri ondan memnun, o halinden; dersler devam etmiş. Ancak bir tek sorun varmış. Hollandalı komşular! Çünkü piyano sesini sevmez, gürültüden rahatsız olurlarmış. Sabahları 10-12 arası, öğleden sonra da 2-4 arası çalmasına izin vermişler. Karsu’nun canı saat 6’da çalmak istese mesela, çalamazmış. Karsu’nun bu durumu hiç dert etmediği o günleri anlatırken ki halinden ve gülüşünden belli.  Peki, Karsu’nun ünü dünyalara yayılınca Hollandalı komşuların tepkisi ne olmuştu? “Hollandalı komşum da adıma yapılan belgeseli izleyip ağlamıştı. Film sonunda sorular sorulurken komşum ayağa kalkıp yüksek sesle ‘Karsu benim sayemde ünlü oldu. Ben disiplin uygulamasaydım böyle olmazdı’ diye başladı ve o günleri anlattı.”

KANSER HASTASINA KONSER

Ünü sınırları aşmış, ABD eski başkanı Bill Clinton ve Hollanda Kraliyet Ailesi’ne çalmış bu genç müzisyenin, yaşadıklarını sanki başına gelenler çok sıradanmış gibi anlatmasından çok etkileniyorum. Başkanlar, krallar, kraliçeler… Peki, en çok kimin için çalmak isterdi? “Mesela sizin için çalmak isterim. Başbakan, kraliçe, köydeki adam; hiç fark etmez. Müziğimi seven ve anlayan birine çalmak yüz milyon kere daha mutlu eder beni. Bir turnede sahnede değil, sadece halk için çalıyorduk. Caddede mesela biri yürüyor diyelim ‘Hadi onun için çalalım’ deyip elli kişilik orkestra bir anda dışarı çıkıp o kişi için çalıyorduk. Orada kanser hastası bir adamın çok az ömrünün kaldığını öğrendik. Dağda yaşıyormuş. Hava çok sıcak, uzak, enstrümanlar çok hassas, taşırken zarar gelebilir. Yine de gitmeye karar verdik. Elimizde baslar, kemanlar dağlara çıkıp adamı bulduk. Düşünsenize dağ başında yaşıyorsunuz ve elli kişi sizin için çalıyor. Ağlayarak bizi dinlemişti. Bu konser benim için çok daha anlamlıydı. Ağlamanıza gerek yok (derken babasıyla bana mendil uzatıyor)…”

RESTORANDAN KONSERLERE

Karsu’nun keşfedilme hikâyesi çok kez yazılsa da yine de anlatmak isterim… Babasının restoranında garsonluk yaparken bir gece piyano çalıp şarkı söylemiş. İşte ne olduysa ondan sonra olmuş. Sonraki haftalar restoranın önünde elli metrelik kuyruk oluşmuş. Artık restoran dolup taşınca konser vermeye karar vermiş. Tabii Karsu, müthiş heyecanlı. Öyle ya restorandan sonra ilk kez sahnede konser verecek. Biletler beş hafta öncesinden de tükenince “Çok panik olmuştum” diyor. 
Gerçekten Karsu’nun başarısından etkilenmemek mümkün değil. “Nereden nereye” derler ya… İşte böyle, masal gibi Karsu’nun anlattıkları. Türk restoranından, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na uzanan yükseliş hikâyesi… 

 

KRALİÇENİN KIZLARI DA DİNLİYOR

 

 Peki, Hollandalılar sizin için ne düşünüyor?

Çok seviyorlar. Türkler “Türk kızımız”, Hollandalılar da “Bizim Hollandalı kızımız” diyor.  

Türkçe çalıp söylüyorsunuz, ne hissediyorlar?

Zaten en çok Türkçe şarkıları beğeniyorlar. Bazen ağlayarak gelip “Sözlerini anlamadık ama sen çok güzel anlattın” diye hislerini dile getiriyorlar. Ben de İspanya’da Flamenko dinlediğimde hiçbir şey anlamıyorum ama o duyguyu alıyorum. Sonuçta müzik bu, insanın kalbini eritir. En çok Gelevera Deresi’ni seviyorlar. Yanıma gelip parçanın adını istiyorlar... 

Kraliçe’nin huzurunda çalmak nasıl bir duygu, daha mı heyecanlı?

Heyecan duymuyorum. Yemekte de bir araya gelmiştik. En son onlar için çaldığımda Kraliçe elimi tutup “Kızlarım senin müziklerini dinliyor ve dans ediyorlar” deyince çok şaşırdım. 


<p> </p>

Başkan Erdoğan'dan koronavirüs salgınıyla ilgili açıklama

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek hayatını kaybetti

Türkiye ile Azerbaycan arasında 15 milyar dolarlık ticaret için yeni imzalar atılacak