• $ 6,1405
  • € 6,8589
  • 251.521
  • 84.399
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Cumhuriyetin kokusu: Eyüp Sabri Tuncer

Bu yazıda size Cumhuriyetimizle yaşıt bir firmadan Eyüp Sabri Tuncer’den bahsedeceğim. Oda spreyi dünyasına Türkiye’nin Kokuları adı altında farklı bir soluk getiren köklü markayı ziyaret ettik. Fakat bizi derinden etkileyen hikâyesini de sizlerle paylaşmadan edemedik.

PINAR HİÇDURMAZ
pinar.hicdurmaz@aksam.com.tr

Eyüp Sabri Tuncer, 1923’te Cumhuriyet’in yeni başkenti Ankara’da, küçük bir dükkânla hayat mücadelesine girişti. Aradan yıllar geçti… Kolonya deyince onun adı akla gelir oldu. Yaptığı yeniliklerle de öncülüğünü hep sürdürdü. Firma, geçen yıl Cumhuriyetin Kokusu’nu çıkardı ve adına yakışır bir sorumlulukla satışından elde edilen geliri de Darüşşafaka’ya bağışladı. Eyüp Sabri Tuncer, şimdi yine adına yakışır bir projeyle karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin Koku’ları. Bundan sonrasını Engin Tuncer’den dinleyelim.

TÜRKİYE’NİN KOKULARI

İnternette şu anda 650’nin üzerinde ürünümüz var. Çoğu bizim ürettiğimiz farklı markalarımız bunlar. Mesela Gizli Bahçe gibi. Türkiye’nin Kokuları da tescilli bir markadır. Türkiye’nin Kokuları aslında birkaç yıl önce gelişen bir fikirdi. Türkiye’ye özel bir şeyler yapalım istedik. Hem yerli turistler hem de yabancı turistler buraya has bir şeyler yanlarında hediye olarak götürebilsinler istedik ve böyle ortaya çıktı. “Türkiye’nin havasını getirdim” diyebileceğimiz bir çalışma oldu. Şu anda 9 çeşidi var, hedefimiz her bir ile ait bir koku çıkarmak. Antalya Portakal Çiçeği, Ayvalık Zeytin Çiçeği, Bodrum Mandalina Bahçeleri, Bursa Şeftali Çiçeği, Çeşme Limonu, Diyarbakır Karpuz Çiçeği, Kapadokya Üzüm Çiçeği, Malatya Kayısı Çiçeği ve Rize Çay Çiçeği.  Sırada Zonguldak’a çilek kokusu var. Oranın Osmanlı Çileği meşhurdur. Araştırmalarımız devam ediyor, herkesten fikir alıyoruz. Mesela Kayseri’nin pastırması meşhur oraya da çemen çiçeği yapabiliriz. Amacımız herkes memleketinin kokusuna sahip olsun. Tabii bu proje sadece ticari amaçla düşünülmüş bir proje değil. Belediyelerle ortak çalışarak, bu ürünlerin satışını engelli arkadaşlarımızla yürütmek ve onlara bir gelir kapısı açmak hedefindeyiz. Bu konudaki görüşmelerimiz de devam ediyor. 

EYÜP SABRİ TUNCER’İN HİKÂYESİ

Engin Tuncer anlatıyor; “Dedem Eyüp Sabri Tuncer aslında bir göçmen. Saraybosna’dan küçük yaşta geliyor. Önce Bursa’ya sonra İnegöl’e yerleşiyorlar. Babasını çok küçük yaştayken kaybediyor, onu kaybetmesiyle beraber o dönemde zincir mağazalar var, ‘Abdi Mısırlar’ diye orada çalışmaya başlıyor. Orada ticareti öğreniyor. Sonra Kurtuluş Savaşı’nda mücadele veriyor ve savaşta yaralanıyor. İstiklal Gazisi Madalyası da vardı ama üçüncü kuşaktan sonra iade ediliyor. Onun yerine bir belge veriyorlar, o da burada ofisimizde duruyor. Savaştan sonra yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara’ya yerleşiyor. Ankara’da yeni bir yapılanma var. Başkent olması nedeniyle memurlar toplanıyor. Dedem de oranın en yeni binası Conk Bayırı Kahramanı Nuri Conker Paşa’nın yaptırdığı binada iki dükkân alıyor. Ankara’nın en yeni ve en modern binası. Anafartalar Caddesi üzerinde ve o yıllarda bütün bakanlıklar da o caddenin üzerinde. Burası bonmarşe dedikleri bir dükkân yani her şey satılıyor. Şemsiye, ayakkabı, baston, kadın çamaşırları, valizler, kozmetik malzemeleri… Sonra diyor ki, “Kolonya yapmaya başlayalım.” Hatta önceleri dükkânın tanıtımı için kullanıyor kolonyayı. Bir katalog bastırıp içine de bir kupon koyuyor. O kuponla dükkâna gelen herkese bir şişe istedikleri kolonyadan hediye ediyor. Zamanla oradaki ürünlerden daha çok kolonya talep edilmeye başlayınca müşteriler, işin rengi de değişiyor. 1960’lı yıllarda da Türkiye’de ilk defa babam esans formülü yapmaya başlıyor. Bu sayede Eyüp Sabri’nin de kolonya üzerine namı artmaya başlıyor.”

İLKLERİN TEMSİLCİ OLMAYI BAŞARAN BİR AİLE

- Eyüp Sabri Tuncer adıyla hafızalarımıza kazınan markanın sahibi Eyüp Sabri Bey’in soyadı Tunçer imiş. Fakat nüfus memurunun yanlışlıkla Tuncer yazmasıyla ailenin soyadı bir anda 
Tuncer olarak değişmiş. 

- Eyüp Sabri Tuncer’in oğlu Sabahattin Tuncer; 29 Ekim 1923’te doğmuş.

- Mağaza kültürünün hayatımıza girmesiyle kaybetmeye yüz tutan pazarlık anlayışı markanın kuruluş yıllarında olmazsa olmazlardandı. Hatta o yıllarda “Yumurta bile pazarlıksız alınmazmış” der büyüklerimiz. Buna rağmen Eyüp Sabri Tuncer, çizimlerini dahi kendi yaptığı bir katalog hazırlar. Bu katalogta mağazada olan her şeyin fiyatı karşısında yazar. Pazarlık yapılmaz. 

- Eyüp Sabri Tuncer’in bir başka takdire şayan özelliğiyse her şeyin kaydını tutması. Bu sayede şu anda dördüncü nesle ulaşan Tuncer ailesinin fertleri büyükdedeleri hakkında her türlü bilgiye sahip. Çünkü seyahatlerinden torunlarına taktığı altına kadar her şey tarihleri ve tutarlarıyla deftere yazılmış ve o defterler halen duruyor.

- Mağaza kuruluş yıllarında yanmış. Fakat bu şirketi iflasa sürüklememiş çünkü Eyüp Sabri Tuncer dükkânını sigortalatmış.

- Türkiye’de KDV uygulamasına geçildiğinde ilk kez Eyüp Sabri Tuncer’in ürünlerinde uygulanıyor.

- İkinci kuşağın temsilcisi Sabahattin Tuncer, markanın oluşmasının ve kolonyayla anılmasının gerçek mimarı. Sabahatin Tuncer, Türkiye’nin ilk esans formülünü yapan kişisi. Ayrıca Sabahattin Tuncer narenciye çiçeklerinin kokusunu da ilk çıkaran kişi olma unvanına da sahip. 

- Türkiye’de ilk defa görme engelliler için Kiril alfabesini ürünlerin üzerinde Eyüp Sabri Tuncer kullanıyor.  

- Hava şartlandırıcı adı altında bir ürünleri var. Bu da bir ilk. Havada asılı olan zararlı mikroorganizmaları yok ediyor. 36 çeşit bakteri üzerinde test edilmiş.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Dünya tarz gününde bunu sorun: Ayna ayna söyle bana benden daha tarz olanı var mı bu dünyada?

Benden Daha Tarz Olanı Var mı Bu Dünyada?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Niğde'de kuraklığa dayanıklı yerli patates geliştirildi

2 DHKP-C'li teröriste tutuklandı