• $ 5,9509
  • € 6,6407
  • 244.496
  • 94.498
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘Bu güzel kıza az bile vermişiz’

Bu yıl, Birinci Lig’de mücadele edecek olan Sarıyer Belediyesi Kadın Voleybol takımının ‘çikolata renkli’ oyuncusu Yaima Ortiz’in aldığı iddia edilen 1,5 milyon dolar ilçeyi karıştırdı. Kafaları karıştıransa haberde kullanılan bikinili fotoğraflar oldu. Ortiz’le modellik günlerini ve İstanbul’daki ilk haftasını konuştuk.

x

 

 

Elif AKTUĞ
elif.aktug@aksam.com.tr

Hafta içi hemen her gün Yaima Ortiz haberleri yer aldı gazetelerde. Kübalı Ortiz, Sarıyer Belediyesi’nin kadın voleybol takımının yeri transferiydi ve gördüğü ilgi karşısında şaşkına dönmüştü. Haberi gazeteler, Yaima Ortiz’in bikinili pozları eşliğinde ve aldığı ücretten bahsederek verdiler. Çıkan haberlere göre Ortiz 1,5 milyon dolar alacaktı Sarıyer Belediye’sinden. 

Gönül, kadın voleybolcuların bahsi geçen miktarları kazanmasından yana ancak gerçek hiç de öyle değil. Haberleri okuyunca Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’le bir araya geldim; seçim öncesinden tanışıklığımız, dostluğumuz var. 

Başkan da şaşkındı haberlerden ötürü. Ancak AK Partili meclis üyelerinin verdiği soru önergesinin basına yansımasıyla haberin yapıldığını düşünüyordu. Halil Canarıkan, AK Partili meclis üyesi, “Bu oyuncuya 1,5 milyon dolar ödediğiniz doğru mu?” diye sormuş. Kübalı oyuncunun fotoğraflarına bakan CHP’li meclis üyeleri ise “Az bile vermişiz bu güzel kıza” diyerek karşılık vermişler. Son derece tatlı dilli ve esprili bir insan olan Genç, “Voleybolcu kızımızla el sıkıştık ve ona ‘Haydi bölüşelim 1,5 milyon doları’ dedim. O da bana, ‘O parayı alırsam ancak takım arkadaşlarımla bölüşürüm’ dedi” diyerek anlattı, hadisenin absürtlüğünü…

Başkan’ın yanından ayrılıp, takımın idman yaptığı salona gittim. En başta söylemem gerekirdi, 3 yılda birinci lige çıkan kadın voleybolcular büyük bir başarıya imza attılar ve Sarıyer halkı takımla gurur duyuyor. Başkan da alt yapıda 400 genç kızın voleybol oynadığını hatırlatıyor…

Salonda Yaima Ortiz’le buluştuk, kızlar çift idman yapıyorlar, son derece sıkı bir programları var. Ortiz, sabah yaptıkları idmandan sonra eve gidip uyumuş ve dinlenmişti. Gerçekten de güzel bir kız, elbette uzun, upuzun bacakları var. Kübalılara özgü vücut hatlarını tahmin edersiniz, gerçekten de bir model gibi; ancak en önemlisi içinden ışıklar süzülen kapkara gülen gözleri var. Önce İstanbul’a geleli henüz bir hafta olmuşken gördüğü ilgi karşısında ne düşündüğünü sordum. Yeni bir ülkeye transfer olduğu her dönemde kendisiyle ilgili haberlerin yapıldığını anlattı, İstanbul’da bu dozajın bir miktar fazla olduğunu da ekledi. Onu en çok şaşırtansa, bikinili pozları değil de aldığı ücretin abartılması olmuş, “Modellik yaptığımı inkâr edecek değilim, sadece bir yıl ilgilendim. Ancak benim hayatım voleybol üzerine kurulu. O fotoğraflar güzel olduğu için kullanılmış olabilir ancak transfer ücretim hiç de söylendiği kadar çok değil.” Ortiz, gülümseyerek ekledi bu arada, “O parayı kazansam bir sezon daha oynamayabilirim.”

Sarıyer Belediyesi’nden bir açıklama da yapıldı iki gün önce, sözleşme basın mensuplarıyla paylaşıldı; Ortiz, bir sezon için 100 bin dolar alacak…

YAİMA, OBJEKTİFİ SEVİYOR

Hemen burada yine sohbetin başına döneceğim çünkü konuşmaya başlamadan Yaima’nın fotoğraflarını çektik. Fotoğrafçımız Uygar Taylan’ın istediği her pozu veren ve doğallığını objektife hiç de kasılmadan yansıtan Yaima’ya, bir yıllık modelliğin böyle bir katkısı olmuş. Takım arkadaşlarının fotoğraf çekimi sırasında kendisine takılmasına kahkahalarla cevap veren Ortiz, hiçbir karede kötü çıkmadı… Anne ve babası basketbolcu ancak Yaima her zaman voleybol oynamak istemiş. Annesi onun da basketbol oynamasını arzu etmiş, idmanlara götürmüş, sevmesi için elinden geleni yapmış. Olmamış tabii, ailenin bir tek kızı olan Yaima, ilkokulda başlamış voleybol ile haşır neşir olmaya. 

Kuvvetli smaçlarıyla tanınan ve dünyada da önemli voleybolculardan biri olarak gösterilen Ortiz, “İnsanın kalbinin ve karakterinin kuvvetli olması önemli, smaç atmak öğrenilebilir” diyerek felsefi bir yorum da getiriyor gönül verdiği spora.

Modellik hikâyesine gelince, öyle bir vücuda ve sevimli bakışlara sahip olunca bir gün kaçınılmaz olarak poz veriyorsunuz sanırım. Hatta modellik yapmaya devam etse, AK Partili üyelerin bahsettiği rakamı kazanması asla sorun olmaz. Bir yıl kadar denemiş ama aklı fikri salonda, maçlarda, takımında olunca veda etmiş. Aslında modellik yapmasının da sebebi var. Hayır, para değil! Yaima Ortiz, bir tasarımcı olmak istiyor. 

Modellik sayesinde de camiayı yakından tanıma fırsatı bulmuş. Başarısı devam ettikçe bırakmayacak voleybolu ama bir gün modanın içinde yer alacak, “Bugün aklımda sadece oyunum var. İleride ne olur bilmiyorum; tasarımcı olacağım diye düşünüyorum. Fakat şimdi lige ve maçlara konsantre olmalıyım…”

BİRKAÇ NOT DAHA...

- Belediye Başkanı Şükrü Genç, diğer yabancı transfer Brezilyalı Raquel Xavier’e de 110 bin dolar ödeneceğini söyledi.

- Yaima Ortiz, özel bir beslenme programı uygulamıyor ama beslenme alışkanlığı tabii ki son derece profesyonel. İdmanlara, maçlara göre farklı gıdaları tercih ediyor. 

- Sebze ve meyve yiyor, uykusuna dikkat ediyor. “İyi bir ev kadını değilim ne yazık ki. Pek yemek pişirmem ama arada bir keyif için mutfağa giriyorum” diyor. 

- Annesinin de İstanbul’a geleceğini söyleyen Ortiz, “İstanbul o kadar güzel ki, hemen gelmesini söyledim. Birlikte keşfedeceğiz her yeri” diyor. Ortiz, 1.80 boyunda ve 31 yaşında ve en önemlisi ‘0’ beden değil.

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Ümraniye´de bir kadın şoförden alkışlanacak hareket. Atık kağıt yüklü arabasıyla yokuş yukarı çıkama

Yokuşu çıkamayan kağıt toplayıcı çocuğa böyle yardım etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

CHP'lilerden, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis toplantısıyla ilgili pes dedirten yalan

Diriliş Ertuğrul son bölümde çok konuşulan ayrılık