AKŞAM | CUMARTESI | 07 AĞUSTOS 2010, CUMARTESİ

Çocukların şekilden şekle giren oyuncağı

Oyuncak deyip geçmeyin. Çocuklar için oyuncak iyi vakit geçirmenin ötesinde gelişimleri için de hayati önem taşıyor.ohamuric

Oyun ve oyuncaklar çocuğun dünyayı, yaşamı, insanları ve kendisinin dünya içerisindeki konumunu güvenli bir ortamda keşfetmesini sağlayan en önemli araçlar. Aynı zamanda fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminin de en önemli kaynakları. Ancak çocuğun gelişimi için oynadığı oyuncakları dikkatli seçmek gerekiyor. Uzman Psikolog Özkan Şenol'dan oyuncak seçiminin çocuklarımızın gelişimini nasıl etkilediğini ve oyun hamurlarının çocuk gelişimine katkılarını öğrenmek isterseniz böyle buyurun...
Oyun ve oyuncaklar, çocukların hayatı tanıma yollarıdır. Bu yüzden oyuncaklara çocuğun toplum ve çevreyle olan ilişkilerini düzenleyen bir eğitim ve araçlar sistemi olarak da bakabiliriz. Oyuncaklar, çocukları eğlendirmenin yanı sıra onların yeteneklerini ortaya çıkararak çok önemli bir eğitim işlevi görürler. Çocuklar doğru oyuncaklarla; renk, boyut, şekil kavramlarını öğrenerek sayısal ve sözel kavramlar hakkında bilgi sahibi olurlar. Gelişim evreleri boyunca her çocuk, oyun oynamaya ve oyuncağa büyük ihtiyaç duyar. Çocuğun gelişiminin sağlıklı tamamlanabilmesi için oyun ve oyuncak konusu adeta hayati önem taşır. Her yaş ve cinsiyetteki çocuk açısından ayına-yaşına uygun doğru oyuncaklarla oyun oynamak; çocuğun fiziksel, duygusal, sosyal, zihinsel ve psikolojik gelişimine ciddi yararlar sağlar.

DOĞRU OYUNCAK NASIL OLMALI?
Oyuncaklar, çocuğun keyifli zaman geçirirken doğal yeteneklerini de ortaya çıkarmasına aracılık eden ve bu yolla onun eğitimine ve gelişimine destek sağlayan oyun malzemeleridir. Bu nedenle oyuncaklar çocuğun ihtiyaçlarına karşılık verebilmelidir. Çocuğun oynarken öğrenmesini kolaylaştıracak ve yaratıcı yönlerine hitap edecek türde oyuncaklar tercih edilmelidir.
Bu açıdan bakıldığında, en yararlı oyuncaklardan birinin oyun hamurları olduğunu söyleyebiliriz. Oyun hamurları, çocukların hem yaratıcılıklarını geliştirir, hem de eğlenmelerini sağlar. Aynı zamanda onların üç boyutlu nesneleri kavramalarına, dokunma duygularının gelişmesine, el kaslarının güçlenmesine, el becerilerinin ve hayal güçlerinin boyut kazanmasına da yardımcı olur.

3 YAŞ VE ÜZERİ  ÇOCUKLAR BAYILIYOR!
Oyun hamuru 3 yaş ve üzeri çocukların oynamaktan en çok keyif aldıkları oyun malzemelerinden biri... Bazı oyun hamurları, çocukların güvenle oynayabilmeleri için zararlı olmayan maddelerden ve Avrupa Oyuncak Güvenlik Standartları'na uygun olarak üretiliyor.
Çocukların oyuncaklarını sık sık ağızlarına götürme eğilimi nedeniyle seçkin markalar oyun hamurlarını yenilebilir ve tatsız olarak üretiyorlar.


OYUN HAMURU ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!
- Avrupa Oyuncak Güvenlik Standartları'na uygun üretilmiş olmalı.
- Tamamen doğal malzemelerden üretilmiş olmalı.
- Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olmalı.
- Yenebilir ve tatsız olmalı.
- Leke ve koku bırakmamalı.

OYUN HAMURLARININ FAYDALARI
- El-göz koordinasyonu sağlar.
- Çoğu oyuncağın aksine tek elin değil, iki elin de aktif olarak çalıştığı bir oyuncaktır.
- Günümüzün hazır ve sert oyuncaklarının aksine, çocuğu sadece yönlendirilen değil, yaratıcı ve yönlendirebildiği bir pozisyona sokar.
- Yaptığı figüre ekleme, bozma, düzeltme gibi etkileri olduğu için çocuğun özgüvenini güçlendirir.
- Kavramları ve biçimleri öğretir. (Yumuşak-sert gibi.)
- Boyutlar ve görseller resme göre daha gerçeğe yakındır. Bu da çocuğun gözlem yeteneğini geliştirmesine olanak sağlar.
- Yaratıcılık ve hayal gücünü geliştirir.
- Şekilleri ve renkleri öğrenir.
- Kendini ifade etmeyi öğrenir. Yaptığı şekillerle çocuğunuzun iç dünyasını tanıyabilirsiniz.
- Dokunma duyusuna da hitap ettiği için rahatlatır ve yumuşak olması nedeni ile çocuğun duygusal gelişimini olumlu etkiler.
- Tüketen değil, üreten bir birey olmasını sağlar.
- Enerjisini boşaltmasını sağlar.

HÜLYA YILDIRIM
hulya@anneoluncaanladim.com

  • Diğer Haberler

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3